Βοήθεια για αγορά σόμπας ECO SPAR

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147969 από valantis544
Καλημέρα σας.

Είμαι νέος χρήστης του φόρουμ και σε μερικές μέρες θα κάνω αγορά υδραυλικής σόμπας πέλλετ και θα ήθελα την βοήθεια σας και τις προτάσεις σας.
Να πω πως το σπίτι που θα εγκατασταθεί είναι 80 τ.μ., είναι κατασκευής του 82 χωρίς μόνωση κι έχει αλουμινένια κουφώματα μονά τζάμια συρόμενα. Βρίσκεται στα Χανιά, όπου η χαμηλότερη θερμοκρασία τον χειμώνα θα έλεγα πως είναι 9c. Συνολικές θερμίδες δεν ξέρω ακόμα.

Μετά από αρκετή έρευνα στο internet κι αφού το οικονομικό μπαίνει πρώτο αυτόν τον καιρό, κατέληξα να πάρω ένα από τα ακόλουθα μοντέλα. Ο πωλητής μου είπε πως με την 15άρα το σπίτι θα ζεσταθεί πολύ εύκολα.

ECO SPAR ALBA 15KW - 1.437 €
ECO SPAR AURIGA 23KW - 1.575 €

- Ποια από τις 2 σόμπες θα μου ταιριάξει καλύτερα;
- Η 15αρα θα πέσει μικρή μήπως;
- Η 23αρα θα πέσει μεγάλη; Κι αν πέσει μεγάλη τι αρνητικά θα έχω; Μεγαλύτερη κατανάλωση και θα αργεί πολύ να ζεστάνει τα σώματα ή θα δουλεύει πιο ξεκούραστα και θα γλυτώνω κατανάλωση; (Τα σώματα που δεν έχουν μπει ακόμα θα είναι συνολικά 4 και ένα πιο μικρό τουαλέτας)

Επίσης θα ήθελα να πω πως αρχικά πήγαινα για την Ελληνικής κατασκευής ΙΟΛΗ, αλλά πρόσφατα το μοντέλο αναβαθμίστηκε και τώρα τιμολογείται πάνω από 2.000 ευρώ γι αυτό και αποφάσισα να πάω στα παραπάνω μοντέλα. Αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή Ελληνικής κατασκευής με τιμή παραπλήσια των ECO SPAR που προανέφερα, τότε παρακαλώ να με κατευθύνουν οι γνώστες.

Επίσης να ευχαριστήσω θερμά το μέλος georgepap31 που ήδη με βοήθησε απίστευτα πολύ, μιας και είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα. Ευχαριστώ Γιώργο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148034 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Βοήθεια για αγορά σόμπας ECO SPAR
H ecospar κατασκευάζεται στα Σκοπια. Δεν μου άρεσε σαν κατασκευή για το σαλόνι μου αλλα αν τα χρήματα που διαθέτεις ειναι αυτά δεν έχεις και πολλές επιλογές για καινούργια. Η δικη μου 15αρα με καλύπτει μια χαρά σε διαμέρισμα 10ετιας. Το θέμα ειναι αν ειναι πραγματική 15αρα. Μεγαλύτερα kW σημαίνει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση και μεγαλύτερο όγκο στο σπίτι σου. Δες ποσά kW ειναι συνολικά τα καλοριφέρ για να δεις αν σου επαρκεί .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148036 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Re:Βοήθεια για αγορά σόμπας ECO SPAR
καλησπέρα,
όταν λες Χανιά εννοείς Κίσσαμο, Σέλινο, Λευλά Όρη ή παραλία Χανιών. Για σκληρό χειμώνα πάρε την 23kw, ούτως ή άλλος χαμηλώνει αυτόματα ή με δική σου επιλογή, την κατανάλωση (και τα kw). Τα kw βγάζει η κατανάλωση. έτσι έχεις με κατανάλωση 4,5 κιλά πελλετ χ 5kw/κιλό = 22,5kw/ωρα. Άν θέλεις 10kw κατεβάζεις από τον πίνακα που βρήσκετε πάνω στην σόμπα, την κατανάλωση στα 2 κιλά πέλλετ ανά ώρα.
Λόγο περρισσώτερων kw έχει καλύτερη κατασκευη και περισσότερες ανοχες οπότε θα σου βγάλει λιγότερα προβλήμματα, όπως αυτά που διαβάζεις σε αυτό το φορουμ.
Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή σου για πέλλετ, Με την σημερινή τιμή του πετρελαίου είναι καλύτερο να αγοράσεις λέβητα πετρελαίου και μάλιστα στην μισή τιμή ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ.
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148050 από valantis544
Απαντήθηκε από valantis544 στο θέμα Βοήθεια για αγορά σόμπας ECO SPAR
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Όταν λέω Χανιά εννοώ περιοχή μερικά χιλιόμετρα από το λιμάνι της Σούδας. Για την ώρα οι τελευταίες εξελίξεις λένε πως θα πάω σε 23άρα σόμπα, αλλά άλλης εταιρείας. Αυτό με το πετρέλαιο το σκέφτηκα κι εγώ αλλά η αγορά της σόμπας έχει αποφασιστεί εδώ και καιρό. Επίσης φαντάζομαι πως το πετρέλαιο δεν θα είναι φτηνό και του χρόνου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148067 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Βοήθεια για αγορά σόμπας ECO SPAR
η διεθνης τιμή του πετρελαίου είναι πολύ χαμιλή,περίπου 46€ το βαρέλι (μπρεντ) επίσης και οι λέβητες πετρελαιου.
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148102 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Βοήθεια για αγορά σόμπας ECO SPAR
για να βγάλεις ένα σωστό και ασφαλές συμπέρασμα βιάβασε και αυτό:(τα 20 τελευταία) energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=26655&Itemid=384

Panos έγραψε: η διεθνης τιμή του πετρελαίου είναι πολύ χαμιλή,περίπου 46€ το βαρέλι (μπρεντ) επίσης και οι λέβητες πετρελαιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ