Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!!

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149520 από frantzef
Πήρα κι εγώ λοιπόν μιά σόμπα νερού,μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση,1 χειμώνα την είχε δουλέψει ο προηγούμενος και σώθηκα!Φανταστική απόδοση,το σπίτι ζεσταίνεται,όλα καλά εκτός από το ότι δεν ανάβει μόνη της!!!

Έχω αλλάξει ένα σωρό ρυθμίσεις αλλά και πάλι έχω καταφέρει να ανάβει 1 φορά στις 10 προσπάθειες έναυσης!!!Αυτή τη στιγμή έχω τον κοχλία κατά το FIRE ON στα 1,3" και τον αέρα στις 2630rpm,ενώ ο κατασκευαστής δίνει 0,7" και 1950rpm αντίστοιχα.

Πάλι όμως δεν έχω έναυση,οπότε τι κάνω εγώ τώρα???Να ανεβάσω λίγο ακόμα τον κοχλία???Να ανεβάσω κι άλλο τον αέρα???

Η αντίσταση αλλάχτηκε πρίν 2 βδομάδες και την βλέπω ότι κοκκινίζει.Λέω να συνδέσω μια αλουμινίου Φ50 εύκαμπτη για να πάρω αέρα απ'έξω για να έχει φρέσκο οξυγόνο μπας και δω φως.Τι λέτε?Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω και τέτοια σωλήνα,βρήκα σε 2-3 μαγαζιά αλλά έχουν έλλειψη και περιμένω...

Το πέλλετ που χρησιμοποιώ είναι το Schweighofer.Έχετε να προτείνετε κάνα άλλο???

Το τζάμι μαυρίζει πάρα πολύ,γιατί???Η σόμπα μέσα είναι γεμάτη στάχτη παντού,στα τοιχώματα,κάτω,στο τζάμι παντού χάλια!Την καθαρίζω εννοείται κάθε μέρα.

ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149521 από michalisgr
Καλες καυσεις.. Ή αντίσταση είναι μήπως πολύ μέσα ή πολύ έξω με αποτέλεσμα να μην ανάβει; Επίσης πρέπει να είναι έτσι σηκωμένη ώστε να είναι ακριβώς στο ύψος με τη τρύπα στο ποτηρακι καύσης. Τα Πελλετ δηλαδή ανάβουν; Βγάζουν καπονο; Αν ανάβει και γεμίζει στάχτη και μαυρίζει το τζαμί κάπου ειναι μπουκωμενη ή σόμπα σου. Κάποιο σημείο δεν έχει καθαριστεί σωστά ίσως κάτω στο πίσω μέρος στο κουτι των καυσαερίων .

Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149522 από giokaspart
Απ τα λεγόμενά σου το πρόβλημα φαίνεται να οφείλεται κατ΄αρχήν στην διαδρομή του αέρα και των καυσαερίων, χωρίς να αποκλείονται άλλοι λόγοι που μπορεί να συμβάλλουν λιγότερο ή περισσότερο.
Το συγκεκριμένο πέλλετ, εφόσον δεν είναι μαϊμού, είναι ένα από τα κορυφαία της αγοράς και δεν νομίζω αν φταίει, εκτός και αν είναι βρεγμένο.
Το ότι ανεβάζεις τις στροφές του αέρα, αυτό δεν λέει τίποτα αν η σόμπα σου δεν μπορεί να ρουφήξει αέρα ή αν η καμινάδας σου είναι βουλωμένη. Γιαυτό έλεγξε πρώτα την καμινάδα σου και τον ελκυσμό της και κατόπιν φρόντισε η τροφοδοσία του αέρα να είναι απρόσκοπτη, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του κοχλία του κατασκευαστή και μετά τα ξαναλέμε.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149524 από frantzef
michalisgr,

Η αντίσταση είναι αρκετά μέσα είναι η αλήθεια αλλά δεν βρίσκω τρόπο να την βγάλω πιό έξω για να είναι ακριβώς στην τρυπούλα του δοχείου καύσης.Νομιζω είναι σταθερή εκεί που είναι.Τα πέλλετ είναι πολύ ζεστά,κάποια έχουν ψιλομαυρίσει κιόλας αλλά φωτιά γιόκ!Το άλλο που παρατηρώ καμιά φορά είναι ότι παίρνουν φωτιά στα 18-19' και λόγω του ότι δεν προλαβαίνουν τα καυσαέρια να φτάσουν 50 βαθμούς (45 το κατέβασα) μέχρι το 20λεπτό που διαρκέι το FIRE ON,μετά χτυπάει ALARM κι έχω το παράδοξο ότι η σόμπα άναψε αλλά δεν το καταλάβε ούτε η ίδια!!!Για να σε προλάβω δεν έχει ρύθμιση πάνω από 20λεπτο,την έχω στο τέρμα.Η σόμπα καθαρίστηκε επιμελώς από τον μάστορα που έχει την αντιπροσωπία εδώ στην πόλη που ζω και κάτω από τις οδηγίες της ίδιας της MAVIL.Τώρα πριν λίγο που μίλησα μαζί του μου είπε να κατεβάσω τον κοχλία ξανά στο 0,7" και με τον αέρα περίπου στις 2500rpm και να ξαναπροσπαθήσω,θα το κάνω στις 18.00 που θα είμαι σπίτι και θα σας κρατάω ενήμερους κι εδώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149525 από frantzef

giokaspart έγραψε: Απ τα λεγόμενά σου το πρόβλημα φαίνεται να οφείλεται κατ΄αρχήν στην διαδρομή του αέρα και των καυσαερίων, χωρίς να αποκλείονται άλλοι λόγοι που μπορεί να συμβάλλουν λιγότερο ή περισσότερο.
Το συγκεκριμένο πέλλετ, εφόσον δεν είναι μαϊμού, είναι ένα από τα κορυφαία της αγοράς και δεν νομίζω αν φταίει, εκτός και αν είναι βρεγμένο.
Το ότι ανεβάζεις τις στροφές του αέρα, αυτό δεν λέει τίποτα αν η σόμπα σου δεν μπορεί να ρουφήξει αέρα ή αν η καμινάδας σου είναι βουλωμένη. Γιαυτό έλεγξε πρώτα την καμινάδα σου και τον ελκυσμό της και κατόπιν φρόντισε η τροφοδοσία του αέρα να είναι απρόσκοπτη, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του κοχλία του κατασκευαστή και μετά τα ξαναλέμε.


giokaspart,

Η σόμπα φαίνεται να ρουφάει αέρα(αν κλέισω την είσοδο του αέρα πίσω απ την σόμπα βλέπω ότι επηρεάζεται η καύση της).Ο προβληματισμός μου είναι μήπως δεν έχει αρκετό οξυγόνο αυτός ο αέρας,γι αυτό λέω να πάρω αέρα απ'έξω.Έχει λες καμιά σημασία ότι το σπίτι είχε πολύ υγρασία και πριν 2-3 βδομάδες πήρα αφυγραντήρα και κατέβασα την υγρασία πλέον στο 50%???Για τις σόμπες είναι καλή η υγρασία ή όχι???Το μπουρί πάντως καθαρίστηκε πριν ένα μήνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149526 από giokaspart
Η σχετική υγρασία της ατμόσφαιρας δεν νομίζω να παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην έναυση και στη λειτουργία της σόμπας γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι τόσο μεγάλες ώστε η οποιαδήποτε αρνητική συνεισφορά να καθίσταται αμελητέα.
Είπες όμως ότι άλλαξες πρόσφατα αντίσταση. Κεραμική ή μεταλλική? Αν έβαλες παρόμοια με αυτή που είχε τότε δεν νομίζω να φταίει αυτή εφόσον πριν την αλλάξεις είχε κανονικές εναύσεις. Αν όμως έβαλες διαφορετική, αυτό μπορεί να παίζει ρόλο.
Επειδή όπως λες καθυστερεί να ανάψει πολύ, ούτως ώστε μερικές φορές η έναυση να βγαίνει εκτός προγραμματισμένου χρόνου, πιθανότατα αυτό να οφείλεται στο ότι το θερμό ρεύμα αέρα δεν είναι επαρκές για κανονικό άναμμα το οποίο πρέπει να γίνεται στα 5-6 λεπτά περίπου.
Ο μάστορας και η εταιρεία τι σου έχουν πει για το πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ