Ερώτηση για σομπα Πέλλετ νερού

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164196 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Στο ξαναλέω το πέλλετ το ζυγησες στη Μαξ σκάλα και με τον τύπο σου βγάζει τα kw που πρέπει?αν όχι η το πέλλετ δεν έχει δύναμη η η παροχή είναι μικρή η κάνει κενά στο κοχλία διότι το πέλλετ μπορεί να είναι ψιλοκκοκο η χοντροκοκκο και να προσπαθεί να σου δώσει τα kw που υπόσχεται και ΔΕΝ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164198 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ερώτηση για σομπα Πέλλετ νερού
εχει δικιο ο φιλος κι αναρωτιεται γιατι σε συνεχη ριωη ο κοχλιας δινει την ισχυ που υποσχεται ομως
η ισχυς καθε εστιας υπολογιζεται απο την επιφανεια των εναλλακτων κι οχι απο την ποσοτητα καυσιμου πχ σε ενα πετρελαιολεβητα εχουμε ισχυ 50 κι απο αυτη υπολογιζουμε τον καυστηρα κι οχι αναποδα .
το πελλετ ομως εχει ιδιομορφιες κι οι σομπες ακομα περισσοτερες ...το πελλετ κατ αρχην δεν εχει σταθερη παροχη γιατι αλλοτε ειναι λεπτοκοκο αλλοτε πιο μεγαλο ...ο κατασκευαστης ομως εχει διαλεξει οτι τον ευνοει ...το ιδιο ισχυει και με την θερμογονο του πελλετ εχω τιμες σε κατασκευαστες απο 4,7-5,3 ...ειδικα οι σομπες λογω περιορισμενου μεγεθους και χρηση σε περιορισμενους χωρους μπορει σχετικα ευκολα να υπερθερμανθουν πχ με χρηση λεπτοκοκου πελλετ οπου η καταναλωση μπορει να ειναι αρκετα μεγαλυτερη κι αυτα μιλωντας παντα για σωστους κατασκευαστες ..αν ελεγες και ποια ειναι η σομπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164199 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Ερώτηση για σομπα Πέλλετ νερού
Το Πέλλετ δεν το ζυγισα σε ΚΑΜΙΑ σκάλα...έβαλα τον κοχλια να δουλεύει ΣΥΝΈΧΕΙΑ μέσω μιας λειτουργίας του tiemme κι έτσι βρήκα την παροχή του κοχλια ανά ώρα (αυτό ελεγε κι ο etsa να κανουμε)... Ο κοχλιας λοιπόν όταν δούλευε ΣΥΝΕΧΕΙΑ μου έβγαζε 20kw στο νερό ΆΡΑ Όταν δουλεύει στη Μαξ ισχύ σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου δίνει 13 kw στην ώρα. Τώρα έγινα κατανοητός;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164200 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Ερώτηση για σομπα Πέλλετ νερού
Φίλε dimlyk.. Ακριβώς αυτό Ναι.. Thermiki του τσαλικη στη Θεσσαλονίκη.. Εγώ πειραξα τις ρυθμίσεις και το ανέβασα 8.5 sec τη ρίψη Πέλλετ που μου δίνει περίπου 15kw αν θυμάμαι καλά απλά παραπάνω δεν μπορώ γτ με το 6αρι ΔΔ ανεβαίνει η πίεση.. Κάποια στιγμή θα το αλλάξω. πιστεύεις ότι θα πρέπει να το γυρίσω στις εργοστασιακες γιατί έτσι καίω πιο πολύ Πέλλετ χωρίς λόγο;
Last edit: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν by stef29.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164201 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ερώτηση για σομπα Πέλλετ νερού
εαν ζεστενεσαι ναι ...κι επιπλεον συνηθως οσο χαμηλοτερη η ισχυς τοσο μεγαλυτερος ο βαθμος αποδοσης οποτε δεν εχεις λογο να την πουσαρεις να δωσει παραπανω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164202 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Ερώτηση για σομπα Πέλλετ νερού
Τα δύο τελευταία σώματα του δισωληνιου αργούν έτσι να ζεσταθουν (είναι και τα πιο μεγάλα ομως).. Αν χαμηλωσω ταχύτητα κυκλοφορητη θα δω διαφορά μήπως;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ