Αγορά σόμπα πέλλετ νερού

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164986 από paolo06
Αγορά σόμπα πέλλετ νερού δημιουργήθηκε από paolo06
Καλησπέρα σε όλους, θέλω να αντικαταστήσω έναν αυτονομο εσωτερικό καυστήρα πετρελαίου (7 παλιά σωματα) με μια σόμπα πέλλετ σε ένα διαμέρισμα 120 m^ στην Αθήνα με παλιά αλουμινια και ταράτσα χωρίς μόνωση.
Παρακαλώ τις απόψεις σας για τα παρακάτω:

1. Ποια σόμπα να επιλέξω η οποία να έχει καλή υποστήριξη σε ανταλλακτικά με καλή τιμή;
2.Ειναι σωστό να βγάλω τον εσωτερικό καυστήρα και συνδέσω εκεί την σόμπα;
3.Που μπορώ να βρω καλό υδραυλικό με γνώση σε αυτά και όχι κάποιον τυχαίο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164991 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά σόμπα πέλλετ νερού
θα ελεγα πρωτα ξεκινα απο την μονωση και παραθυρα κ.λ.π.
Αλλα αντιλαμβάνομαι οποτε παμε παρακατω.

Κοιτα την υπογραφη μου. Σκοπιανη υδραυλική 3 χειμωνας τωρα μετά απο 4 χρνια με αεροθερμες που αντικατεστησε.

ερωτησεις
ειναι δικό σου? γιατι αν ειναι νοικι συζηταμε αλλιως...
εγω ξεσυνδεθηκα απο το λεβητα του συγκρωτηματος οχι οτι ηθελα αλλα γιατι ακουγονταν διαφορα και εκνευριστικα και τους διαολοστειλα. Αλλα ναι, αν ειχα επιλογή θα το κραταγα για λογους ασφαλειας. Οποτε σου προτεινω να κανεις το ιδιο.

σομπα και υδραυλικός πρεπει ( και συνηθως ) πανε πακετο.
Να ξερεις ομως οτι ΚΑΙ εσυ θα πρεπει καλως ή κακώς να ασχοληθεις
Αν δεν σου κοβει στα τεχνικά ..... οκ δεν ειναι πυρινική φυσική απο την αλλη.... διαθεση θελει. Να φανταστεις οτι εγω επικοινωνω οτι θελω με.... Βουλγαρο τεχνικό με μαιλ...!!!!
Αλλα το σωστό ειναι το μαγαζι να εχει τεχνικό ΜΕ εμπειρία ΚΑΙ εγκαταστατη

ΠΟυ θελω να καταληξω.
Κατ αρχην πρεπει να δεις ποσα KW θες.... Διαισθηση??? παρε 25αρα... το πολυ γινεται λιγο το λιγο δε γινεται πολύ. Αν πχ εχεις "περισσευμα" ισχυως κολλάς ενα μποιλερ και εχεις και ZNX...
Υπαρχουν κι αλλα, αλλά ας το παμε βημα βημα....

Για να παρεις μια ιδεα δες την υπογραφή μου... εχει 2 "ιστοριες" η μια με τις αεροθερμες ή δευτερη με την υδραυλική.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164992 από paolo06
Απαντήθηκε από paolo06 στο θέμα Αγορά σόμπα πέλλετ νερού
Το σπίτι είναι το πατρικό μου και η χρήση θα είναι από τον πατέρα μου οπότε δεν θέλουμε και τρελές παραμετροποιήσεις για να δουλέψει, έστω και αν δεν θα έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα.
Αυτό που μάλλον δεν έγινε αντιληπτό είναι ότι ο λέβητας πετρελαίου που υπάρχει είναι μέσα στο σπίτι στο σαλόνι με εμφανή φλόγα σαν τζακι και σκέφτομαι να τον βγάλω και να βάλω τη σόμπα εκει. Στην ταράτσα υπάρχει η δεξαμενή μαζί με το δοχείο για πλήρωση νερού. Ο λέβητας στο σαλόνι έχει πάνω του κυκλοφορητή και όλα τα ασφαλιστικά με παροχές και αναχώρηση με δυσωλινιο για όλα τα δωμάτια.
Διαβάζοντας και λίγο στο forum είδα την Sunsystem BURNiT PM Comfort 25 Plus αλλά δεν ξέρω αν κάνει για την εφαρμογή μου και αν έχει καλό service.
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164993 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Αγορά σόμπα πέλλετ νερού
Φίλε καλημέρα.ειναι από τις σόμπες που έχω δει (ρύθμισει) και γενικά για 1300-1400 ευρώ είναι αρκετά καλή λύση.ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΑ ΚΟΛΕΚΤΕΡ ΚΑΙ Ο Χ Ι ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΒΑΖΩ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ!!!!!!συμφωνω με όλα που λέει ο φιλος Φοκιων αλλά το παν είναι η μόνωση θα είναι μέσα στο σπίτι και θα πρέπει να προβλέψεις ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ και να την κάνει ο υδραυλικός με διακόπτες τρέλα ρακόρ για να αποσυνδεεται-συνδεεται και να την βάλεις σε βάση σιδερένια με ροδακια για να την βγάζεις έξω από το σπίτι για βαθύ καθαρισμό τουμπο μοτέρ καμιναδας θάλαμο καύσης.διοτι το σπίτι θα γίνεται ντουμάνια όσο προσεκτικός και αν είσαι ο καπνός δεν πιάνεται.να υπάρχει σέρβις τεχνογνωσία και εγγύηση.ανταλλακτικα με μια αναζήτηση στο google υπάρχουν τα πάντα.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΝΑΣ!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164994 από paolo06
Απαντήθηκε από paolo06 στο θέμα Αγορά σόμπα πέλλετ νερού
Τα κολεκτερ λογικά θα είναι πίσω από τον λέβητα, από εκεί ξεκινάει και εκεί τελειώνει η γραμμή που δίνει στα σώματα οπότε αν αφαιρεθεί ο λέβητας δεν έχουμε πρόβλημα(; )
Υπάρχουν κάποιοι επαγγελματίες από το forum που να μπορούν να αναλάβουν για να μην μπλέκουμε με άσχετους;
Υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση για σόμπα που να είναι για κάποιο λόγο καλύτερη από θεμα απόδοσης και προβλημάτων;
Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.
Last edit: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν by paolo06.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #165000 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά σόμπα πέλλετ νερού
Σ' αυτα τα λεφτα οχι ( ξεκιναω αναποδα)
Αν παει στη θεση του υπαρχοντος καυστήρα θα θελει λογικά μικρές υδραυλικές προσαρμογές.
Ουτος ή αλλως οες οι υδραυλικές ειναι πληρεις με το κυκλοφορητη τους το δοχειο διαστολής τους κ.λ.π.

ΟΜΩΣ η καμιναδα κατα πασα πιθανοτητα δεν κανει.
ή ειναι πολυ φαρδια ή και πολυ μεγαλη σε μηκος το οποιο θεωρητικά πρεπει να ειναι μεχρι 2-3 μετρα ασχετα αν εγω το εχω ξεφτυλισει.

για το καθαρισμα που λεει ο Κωστας ΑΝ εχεις μια ηλεκτρική σκουπα ΓΙΑ ΣΤΑΧΤΗ και ο πατερας σου μπορει να κανει και τον καθημερινό ( αν χρειαζεται ) και τον ευδομαδιαιο.
Προσοπικά αυτα που λεει ο Κωστας και ειναι το ΙΔΑΝΙΚΟ δε τα εχω κανει ποτέ.......... ασχετα αν εχω τους υδραυλικους διακοπτες κ.λ.π. για να ειναι εφικτό...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ