Πίεση δικτύου νερου

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170279 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου

sdancer75 έγραψε: Η σόμπα πριν το πρόβλημα δούλευε σωστά. Δηλαδή γέμιζα το δίκτυο με 1,2bar και έφτανε μαξ στο 1.8bar που σημαίνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με τον όγκο του νερού μέσα στο δίκτυο.

Ερώτηση : πως μπορώ να ξέρω αν τα εξαεριστηρακια δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα; Σημειωτέον ότι αυτά δεν έχουν βαλβίδα.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σου εξηγησα και παραπανω ποιο ειναι το προβλημα σου αναλυτικα...αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.
Στο σπιτι μου εχω λεβητα... δοχειο αδρανειας...και σωματα + σωληνωσεις 650 λιτρα νερα εγκαταστασης.
Με το δοχειο διαστολης των 80 λιτρων που εχω η πιεση με κρυα νερα ειναι στο 1,4 και με ζεστα νερα παει στο 1,6.
Καλη επιτυχια B)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170280 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Πίεση δικτύου νερου
Και κάτι άλλο. Είναι δυνατόν να αλλάζει η πίεση στο μανόμετρο όταν λειτουργεί η σόμπα όταν το βανακι μετά την βαλβίδα αντεπιστροφής που γεμίζει το δίκτυο είναι κλειστό; Το μανόμετρο δείχνει αύξηση της πίεσης ανάλογα (λίγο μικρότερη) με την αύξηση της πίεσης λόγω λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170281 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου

χρηστος8 έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Η σόμπα πριν το πρόβλημα δούλευε σωστά. Δηλαδή γέμιζα το δίκτυο με 1,2bar και έφτανε μαξ στο 1.8bar που σημαίνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με τον όγκο του νερού μέσα στο δίκτυο.

Ερώτηση : πως μπορώ να ξέρω αν τα εξαεριστηρακια δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα; Σημειωτέον ότι αυτά δεν έχουν βαλβίδα.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σου εξηγησα και παραπανω ποιο ειναι το προβλημα σου αναλυτικα...αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.
Στο σπιτι μου εχω λεβητα... δοχειο αδρανειας...και σωματα + σωληνωσεις 650 λιτρα νερα εγκαταστασης.
Με το δοχειο διαστολης των 80 λιτρων που εχω η πιεση με κρυα νερα ειναι στο 1,4 και με ζεστα νερα παει στο 1,6.
Καλη επιτυχια B)

Χρήστο κατάλαβα πολύ καλά τι μου είπες και όπως σου εξήγησα το δοχείο παρότι 6 λίτρα δούλεψε μια χαρά για πάνω από 7 χρόνια απροβληματιστα.

Δεν άλλαξε τίποτε έκτοτε, άρα δεν μπορεί να έγινε ξαφνικά πολύ μικρό για τα ίδια λίτρα νερού τα τελευταία 2 χρόνια έτσι δεν είναι;

Εφόσον ισχύει αυτό συν του ότι έχει και πίεση 1bar σημαίνει ότι το πρόβλημα βρίσκεται αλλού!

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175996 από Salaspower30
Απαντήθηκε από Salaspower30 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου
Παίδες μια απορία! Ο αυτόματος πληρώσεις μου είναι στον από πάνω όροφο από εκεί π είναι ιναο η σόμπα...λάθος το ξέρω...έχω ένα δοχείο της σόμπας 9 -8λιτρα και άλλο ένα δίπλα στον αυτόματο...35λιτρα...παρατηρώ. Το εξής...ο αυτόματος λέει 1.6bar και το μπαρομετρο στην σομπα 1.9...και τα δύο δοχεία έχουν 1.5-1.6 bar...ειναι φυσιολογικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176005 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου

Salaspower30 έγραψε: Παίδες μια απορία! Ο αυτόματος πληρώσεις μου είναι στον από πάνω όροφο από εκεί π είναι ιναο η σόμπα...λάθος το ξέρω...έχω ένα δοχείο της σόμπας 9 -8λιτρα και άλλο ένα δίπλα στον αυτόματο...35λιτρα...παρατηρώ. Το εξής...ο αυτόματος λέει 1.6bar και το μπαρομετρο στην σομπα 1.9...και τα δύο δοχεία έχουν 1.5-1.6 bar...ειναι φυσιολογικό?

Συνήθως τα δοχεία διαστολής αφού μετρηθούν με κρύα εγκατάσταση και τα αδειάσεις τα φουσκώνεις.
Το αυτόματο πλήρωσης το ρυθμίσεις + 0,2 από ότι έχεις φουσκώσει τα δοχεία διαστολής

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176014 από Salaspower30
Απαντήθηκε από Salaspower30 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου
Το γνωρίζω ότι πάει 0.2 πάνω από τα δοχεία....απλά αν πάω τον αυτόματο 0.2 πάνω από τα δοχεία η σόμπα Μ δείχνει 0.3 πάνω από τον αυτόματο....δλδ 1.5bar τα δοχεία και 1.7 ο αυτόματος τότε το μπαρομετρο δείχνει 2bar...να δείχνει λάθος το οργάνο?? Αν κ είναι καινούριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ