progeto callida 25kw (υδραυλική)

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171995 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα progeto callida 25kw (υδραυλική)

geor έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Μιλά με την εταιρία η αν υπάρχει τεχνικός τους στην περιοχή σου διότι με τόσα που λες και έχεις κάνει και που ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΑΝΕ (Ο ΑΝΤΩΝΗΣ) ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΡΕΛΛΕΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΚΑΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ.ΠΟΝΑΕΙ!!!!!


στην περιοχη μου που να ξερουν τη σομπα μου δεν ξερω............... εσυ απορριπτεις την ιδεα να εχω προβληματικο πελλετ(με πολυ υγρασια?).................περαν τις αλλαγες για λιγοτερη ριψη πελλετ και αυξηση αερα, υπαρχουν αλλες παραμετροι που να διορθωνουν το προβλημα γεματου ποτηριου................τα αλλα θεματα που ειχα ξεπεραστηκαν.


Καλημέρα και χρόνια σου πολλά.
Μάλλον ο Κώστας έχει δίκιο γιά την πλακέτα.

Όμως δες όταν ο λέβητας δουλεύει στην ανώτερη σκάλα Power 6
1.-εάν τα δευτερόλεπτα που γυρνάει ο κοχλίας είναι αυτά που είναι δηλωμένα στο C08.Μέτρησέ τα με το χρονόμετρο του κινητού σου.
2.-μετά δες εάν η ταχύτητα του κοχλία SC08 είναι η δηλωμένη ανώτερη σε σχέση με τα προηγούμενα SC.Πρέπει να έχει 1% διαφορά από την προηγούμενη SC07.
3.-πήγαινε στο εύρος ροής και δες αν το FL027 είναι το μέγιστο σε σχέση με τα προηγούμενα FL
4.-Δες το εύρος ανεμιστήρα U27 αν και αυτό είναι το ίδιο με τα προηγούμενα U22 έως U26
5.-Τέλος στο εύρος κοχλία το C27 (ελάχιστος χρόνος γιά ισχύ 6) εάν τα δευτερόλεπτα που έχεις δηλώσει είναι υπερβολικά (πρέπει να έχει σε σχέση με το C26 μιά διαφορά 0,1 sec.

Τέλος το πέλλετ εαν είχε υγρασία θα σου φούσκωνε (δεν θα ήταν συμπαγές) και θα σου έκανε σπηλαίωση στο σιλό με αποτέλεσμα να μην κατεβάζει ο κοχλίας πέλλετ στο δοχειο καύσης.
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171996 από geor
Απαντήθηκε από geor στο θέμα progeto callida 25kw (υδραυλική)

PAPADAKIS έγραψε:

geor έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Μιλά με την εταιρία η αν υπάρχει τεχνικός τους στην περιοχή σου διότι με τόσα που λες και έχεις κάνει και που ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΑΝΕ (Ο ΑΝΤΩΝΗΣ) ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΡΕΛΛΕΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΚΑΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ.ΠΟΝΑΕΙ!!!!!


στην περιοχη μου που να ξερουν τη σομπα μου δεν ξερω............... εσυ απορριπτεις την ιδεα να εχω προβληματικο πελλετ(με πολυ υγρασια?).................περαν τις αλλαγες για λιγοτερη ριψη πελλετ και αυξηση αερα, υπαρχουν αλλες παραμετροι που να διορθωνουν το προβλημα γεματου ποτηριου................τα αλλα θεματα που ειχα ξεπεραστηκαν.


Καλημέρα και χρόνια σου πολλά.
Μάλλον ο Κώστας έχει δίκιο γιά την πλακέτα.

Όμως δες όταν ο λέβητας δουλεύει στην ανώτερη σκάλα Power 6
1.-εάν τα δευτερόλεπτα που γυρνάει ο κοχλίας είναι αυτά που είναι δηλωμένα στο C08.Μέτρησέ τα με το χρονόμετρο του κινητού σου.
2.-μετά δες εάν η ταχύτητα του κοχλία SC08 είναι η δηλωμένη ανώτερη σε σχέση με τα προηγούμενα SC.Πρέπει να έχει 1% διαφορά από την προηγούμενη SC07.
3.-πήγαινε στο εύρος ροής και δες αν το FL027 είναι το μέγιστο σε σχέση με τα προηγούμενα FL
4.-Δες το εύρος ανεμιστήρα U27 αν και αυτό είναι το ίδιο με τα προηγούμενα U22 έως U26
5.-Τέλος στο εύρος κοχλία το C27 (ελάχιστος χρόνος γιά ισχύ 6) εάν τα δευτερόλεπτα που έχεις δηλώσει είναι υπερβολικά (πρέπει να έχει σε σχέση με το C26 μιά διαφορά 0,1 sec.

Τέλος το πέλλετ εαν είχε υγρασία θα σου φούσκωνε (δεν θα ήταν συμπαγές) και θα σου έκανε σπηλαίωση στο σιλό με αποτέλεσμα να μην κατεβάζει ο κοχλίας πέλλετ στο δοχειο καύσης.


καλη χρονια και υγεια σ ολο το κοσμο!!!

2. ναι οκ για sc08 ειναι η ανωτερη και ειναι διαμορφωμενη αυξηση κατα 1% ανα επιπεδο ισχυως
3. FL27 ΙΣΧΥΕΙ.......ανωτερο απο τα προηγομενα ( διακυμανση απο 240 εως 260 ανα 5)
4.ναι το ευρος ανεμιστηρα U27 το ιδιο σ ολα τα επιπεδα.( TIMH 30)
5.ναι ευρος κοχλια αυξημενα κατα 1% απο 0,5 εως 1)

σημερα λεω να μειωσω ταχυτητα κοχλια SC ανα επιπεδο 1,2,3,4,5,6 απο 22,23,24,25,26,27 σε -3 εκαστο κατω δηλ 19,20,21,22,23,24
ευχαριστω για το χρονο σου

η αληθεια ειναι οτι μου ειπαν να αλλαξω και τον ανεμιστηρα .......δεν ξερω, δεν εχω οικονομικη ευρωστία ωστε να αλλαζω πιθανα ανταλαχτικα μεγαλης αξιας περιπου 150€ εκαστο χωρις εργασια πιθανολογωντας οτι φταινε για το προβλημα (ανεμιστηρα καυσαεριων η κοντρολερ) ...........καταλαβαινεις τι εννοω.......4 χρονια δεν ειχα παραπονο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171997 από geor
Απαντήθηκε από geor στο θέμα progeto callida 25kw (υδραυλική)
Ακομη εχω ανεβασει τον ανεμιστηρα U03,4.5.6.7.8 ανα επιπεδο απο 64,65,66,67,68.69 ΣΕ 72,73,73,74,75,75( ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ max το 75)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171998 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα progeto callida 25kw (υδραυλική)
Με ενδιαφέρει εάν τα δευτερόλεπτα που αναφέρουμε παραπάνω συμπίπτουν με τα δικά σου δηλωμένα χρονικά. Μέτρησε τα με ένα χρονόμετρο κινητού. Εάν δεν συμπίπτουν σημαίνει ότι ο controller σου κάνει τα δικά του.
Μέτρησε σε power 3 (γιατί λογικά εκεί φτάνει η σόμπα μετά από 1/2 ώρα λειτουργίας - δεν νομίζω να κατεβαίνει χαμηλότερα ) την διάρκεια γυρίσματος του κοχλία C05 και το C24 (διάρκεια σταματήματος κοχλία).
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #172005 από geor
Απαντήθηκε από geor στο θέμα progeto callida 25kw (υδραυλική)

PAPADAKIS έγραψε: Με ενδιαφέρει εάν τα δευτερόλεπτα που αναφέρουμε παραπάνω συμπίπτουν με τα δικά σου δηλωμένα χρονικά. Μέτρησε τα με ένα χρονόμετρο κινητού. Εάν δεν συμπίπτουν σημαίνει ότι ο controller σου κάνει τα δικά του.
Μέτρησε σε power 3 (γιατί λογικά εκεί φτάνει η σόμπα μετά από 1/2 ώρα λειτουργίας - δεν νομίζω να κατεβαίνει χαμηλότερα ) την διάρκεια γυρίσματος του κοχλία C05 και το C24 (διάρκεια σταματήματος κοχλία).


Θα προσπαθησω φιλε, κατανοεις την δυσκολια ομως να κανω ακριβη μετρηση οταν το C05 & C24 ειναι αντιστοιχα 1,3 & 0,7 δευτερολεπτα!!!

θα επανελθω σε λιγο που θα την αναψω...............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #172008 από geor
Απαντήθηκε από geor στο θέμα progeto callida 25kw (υδραυλική)
μαλιστα σημερα μετα απο 12 μερες μου αρχισε τα κολπα.........δεν ανεβασε τα καυσαερια, ειχε κολλησει στους 62 βαθμους ............. εβγαλε σφαλμα, αρχισε να σβηνει και οταν στους 52 βαθμους μου εβγαλε μπλοκ............. την ξαναναψα επιτοπου και ολα καλα.

αυτο που καταφερα να μετρησω ειναι οτι καθε φορα που γυριζει ο κοχλιας εχει ενα μεσο ορο 8 sec ( απο 7.5 εως 8.45 sec).......... Σε ολα σχεδον τα σταδια ( σταθεροποιηση και κανονικη λειτουργια ισχυς 1,2,3).......... δηλωνε μια σταθεροτητα!!!!!!!

ηδη σε 2 ωρες περιπου εχει γεμισει το πιατακι και ευτυχως που την εχω βαλει να κανει 5λεπτο καθαρισμο ανα 15 λεπτα.............αλλιως.........γεια...........θα ξεχιλιζε και θα επαιφταν κατω στο δοχειο τα πελλετ!!!..........βεβαια σε καμια ωρα το αναμενω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ