Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64869 από ρογκος
διαβασα πολυ καλα .ο υδραυλικος της της ειπε 900 ευρω υλικα και 600 κατοσταρικα περαστικα .αυτα οντως τα θεωρω πολλα αν και δεν ξερω σε πιο μερος ειναι και τι χρειαζετε ακριβως στην περιπτωση της .τωρα για ενα λεβητα υλικα και περαστικα μαζι δεν πρεπει να ξεπερνανε τα 600 ευρω χωρις καμιναδα πιστευω ειναι μια λογικη τιμη .τωρα οσων αφορα στην σομπα λογικα θα ειναι λιγοτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64872 από Gdevil
Αργυρώ,
συγχώρα με αν τα ποστ μου είναι μεγαλα αλλά .. τεσπα έτσι βγαίνουν.. :cheer: .

Καταρχήν η απάντηση αυτή εδώ από τον mastora (μέλος με 2500 σχεδόν ποστ και καμιά τριακοσαριά ευχαριστίες και άρα μέλος που αξίζει να εμπιστευτείς και ακόμα ακόμα να διαβάσεις τα θέματα που έχει γράψει) σε προτρέπει να καταλήξεις στην prity

mastoras έγραψε:

argyrw έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι μου έδωσε ελπίδες η περίπτωση φίλου φίλης που έβαλε Prity των 500 ευρώ και ζεσταίνει λέει ξενώνα 8 δωματίων! Στη βόρεια Ελλάδα. Και είναι και ευχαριστημένος!
Τι να πω, δεν ξέρω κι εγώ, είπα να το ψάξω...


Ο χειμώνας ήδη βρίσκεται στα φόρτε του. Τα χρήματα είναι λίγα, και δεν υπάρχουν περιθώρια επιλογής....η, περαιτέρω σκέψεων, αναλύσεων, συζητήσεων κτλ.

Είναι κρίμα και άδικο να κρυώνετε ψάχνοντας να βρείτε την ιδανική λύση εν μέσω του χειμώνα, λύση που όμως δεν υπάρχει.

Βασίσου με ασφάλεια επάνω στην πρόταση του γνωστού σας, και προχώρα άφοβα. ;)

ΚΑτά δεύτερο δες εδώ όσον αφορά άλλο μέλος και το δικό του τζάκι prity
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=30&Itemid=53#61696

Τώρα παμε σε μερικά αυτά που έγραψες πρίν (με bold τα δικά σου να ξεχωρίζουν)

Προκειμένου να βάλω ακριβό ξυλολέβητα προτιμώ να βάλω πελετολέβητα έστω και λίγο ακριβότερο.
Το θέμα της οικονομίας ή το θέμα της άνεσης στην λειτουργία, είναι πρώτο?
για να έχεις κάτι σαν μπούσουλα όσον αφορά τι εννοώ οικονομία με ξύλο σκέψου πως για κάθε μία από τις 210 κιλοβατώρες που σου έγραφα πριν (για κάθε μέρα του δεκέμβρη) θές 0,043 με το ξύλο στα 120 ο τόννος και 0,077 με πέλλετ στα 300 ο τόννος. Σχεδόν 80% επάνω το κόστος χρήσης πέλετ σε σχέση με ξερό ξύλο.
πηγή : www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...mid=53&limitstart=30

Λειτουργώ ήδη -με φειδώ- 2 ερ-κοντίσιον, ένα τζάκι, μια σόμπα γκαζιού, ένα αερόθερμο στο λουτρό, δε θέλω άλλη "τοπική" λύση.
Στο ίδιο παραπάνω θεμα θα διαβάσεις πως τα αιρκοντίσιον δεν τα καταφέρνουν με τα κρύα (σε μέτριες θερμοκρασίες καλούτσικα τα καταφέρνου).
Το τζάκι να φανταστώ ανοιχτό? Μόνο κρύο κάνει ένα ανοιχτό τζάκι.
Σόμπα γκαζιού. Πάλι πολλά λεφτά για τη ζέστη που βγάζει.
Αερόθερμο λουτρού. 0,2 η κάθε κιλοβατώρα που παίρνεις. Το μόνο θετικό ότι λειτουργεί λίγες ώρες τη μέρα.

Αποκλείω το τζακι με αεραγωγούς. Εχω ήδη σώματα και δε θέλω άλλη εγκατασταση.
Στα σώματα καλό θα ήταν να τα βάλεις στην πλάτη (στην πλευρά που βρίσκεται προς τον τοίχο) κάτι μονωτικό. Να μη ζεσταίνουν τον εξωτερικό τοίχο αλλά να αποδίδουν την θερμότητά τους στον χώρο

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εγγυηθώ για τις ικανότητες των τεχνικών που έχω διαθέσιμους εδώ που μένω -σε νησί.
Θα βασιστείς στο μάνουαλ του κατασκευαστή και στην εμπειρία των μελών εδώ.
Και για ότι θες ρωτάς.
Κάλύτερα δυο σειρές παραπάνω εδώ παρά κόβε ράβε ξύλωνε εκεί.

Ποιοι βάζουν καμινάδες; Να κάτι που δεν ξέρω.
Το θέμα δεν είναι ποιοί, αλλά πώς.
Επιγραμματικά
Μονωμένη διπλή καμινάδα ίνοξ. Ίσια. 4 -5 μέτρα. Με μέγιστη επιτρεπτή κλίση 45 μοίρες αν χρειαστεί κάπου να κάνει ένα σίγμα. Οχι σπιράλ. Με σφιγκτήρες σε κάθε ένωση. όχι κόκκινη σιλικόνη. Οχι αλουμινοταινία. ΊΣως γκρί σιλικόνη 1500 βαθμών. Όχι φουρφούρι στο τέλος. Αντιανεμικό καπέλο ναι.

Ενδεικτικά, υδραυλικός μου έβγαλε κοστολόγιο 900 ευρώ υλικά + 600 εργατικά για εγκατάσταση πελετολέβητα. Φυσικά, έπαθα μικρό εγκεφαλικό. Δεν έχω πάρει άλλη προσφορά ακόμη.
Τα 600 πολλά είναι για 2 μέρες δουλειά. Κάτω από 400 θεωρώ πως δεν θα βρείς. Πάντως το ψάχνεις.
Υλικά 900 ευρώ. Λέει όμως τι υλικά και τι μάρκα το κάθε υλικό?


ΥΓ.
Κάνε καφέ. Κάνε ακόμα ένα. :P
Κάτσε και διάβαζε θέματα
Σημείωνε απορίες.
Μετά ρώτα.
Αν θές να δείς για κάποιον συγκεκριμένο καυστήρα πιό καλά κάνε αναζήτηση στο φόρουμ να δείς αν υπάρχει κάτι σχετικό παρά να ρωτήσεις για κάτι που είναι σε ένα λινκ ;)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64874 από dimlyk
φανταζομαι υπολογισε μεσα κυκλοφορητη δοχειο κλπ αλλα και παλι τα 900 πολλα ειναι νομιζω ακομα και με την καμιναδα ...τα 600 δεν τα κρινω γιατι εξαρτωνται απο αλλα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64875 από ρογκος
Ενδεικτικά, υδραυλικός μου έβγαλε κοστολόγιο 900 ευρώ υλικά + 600 εργατικά για εγκατάσταση πελετολέβητα. Φυσικά, έπαθα μικρό εγκεφαλικό. Δεν έχω πάρει άλλη προσφορά ακόμη.
Τα 600 πολλά είναι για 2 μέρες δουλειά. Κάτω από 400 θεωρώ πως δεν θα βρείς. Πάντως το ψάχνεις.
Υλικά 900 ευρώ. Λέει όμως τι υλικά και τι μάρκα το κάθε υλικό?


λογικα μεσα στα 900 εχει και καμιναδα αλλιως δεν βγαινουν τα λεφτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64877 από ρογκος
δοχειο διαστολης 50 λιτρων: 50 ευρω
θερμικη βαλβιδα:35 ευρω
κυκλοφορητης dab :γυρω στο 90-100 ευρω
εξαρτηματα/σωληνες:γυρω στο 150ρι αναλογα τα ποσα μετρα σωληνα χρειαζετε η καθε εγκατασταση


για μια απλη εγκατασταση μιλαμε παντα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64879 από ρογκος
α και εβαπτιζομενος θερμοστατης για τον κυκλοφορητη αλλα 15 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ