ABX αξιζει;

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154637 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα ABX αξιζει;

formentini30 έγραψε: Βγάλε τις φλάντζες γιατί θα λιώσουν και θα κολλήσουν τα μπουριά.
Οι οδηγίες του κατασκευαστή αναφέρει ότι τα μπουριά πρέπει να έχουν προδιάγραφες Τ400 δηλαδή 400 κελσίου.
Στο εμπόριο συνήθως υπάρχουν Τ600 που είναι για τζάκια και ξηλοσομπες.


Σιγουρα γιατι εμενα μου τα εδωσαν για ξυλοσομπα

Φλάντζα Σιλικόνης Ανοξείδωτης Καμινάδας Μαύρη 200oC Φ 150
www.panagiotopouloi.gr/heating/air-ducts...bber-flange-150.html
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154653 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα ABX αξιζει;
Διπλα απο την σομπα σε αποσταση μισο μετρο εχει ενα επιπλο και απο πανω τα ντουλαπια της κουζινας σκεφτηκα να κανω ενα χωρισμα με διπλη πυραντοχη γυψοσανιδα δηλαδη δυο φυλλα 1.5 μαζι συνολο 3mm παχος.

Το ιδιο θελω να κανω και πισω απο την σομπα σε αυτο το τοιχακι και το ξυλινο χωρισμα απο πανω να το περασω πυραντοχο βερνικι.

Να το κανω η δεν θα εχω προβλημα;


Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154655 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα ABX αξιζει;

LLLEFTERIS έγραψε:

Savvas έγραψε: Να βγάλεις τις λαστιχένιες φλάτζες. Είναι για συστήματα που καίνε φυσικό αέριο (για λόγους ασφαλείας σε σχέση με το CO) και δεν ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες στα καυσαέρια. Σε εσένα που καις ξύλο, μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν, καθώς σύντομα θα καούν/λιώσουν.


Ειναι φλαντζες για μπουρια ξυλοσομπας που αντεχουν μεχρι 200 βαθμους δεν πιστευω τα μπουρια να φτανουν τοσο ψηλα σε θερμοκρασια


Τους 200οC για πλάκα θα τους έχεις και θα δεις και πολύ παραπάνω ανάλογα τη στιγμή. Ξύλο καις σε ημιελεγχόμενη κατάσταση, δεν καις αέριο.
Μην ακούς ότι σαχλαμάρα σου λέει ο κάθε τυχάρπαστος έμπορας. Ο χώρος είναι γεμάτος με ημιμαθείς. Άκου φλάτζες ξυλόσομπας....

Υ.Γ. Εγώ πάντως που έχω υδραυλικό τζάκι βαρέως τύπου, που φυσικά τραβάει πολύ αποτελεσματικότερα τη θερμότητα απο τα καπναέρια σε σχέση με τα αντίστοιχα αερόθερμα, έχω μετρήσει 300οC+ στην έξοδο, όταν το φορτώνω πολύ ή στη διαδικασία του ανάματος με ανοιχτό κλαπέ.
Είναι αδύνατο να έχεις μόνιμα τον έλεγχο των καπναερίων στο τζάκι/σόμπα. Λίγο να βάλεις περισσότερο ξύλο, λίγο απλά να ανοίξεις το κλαπέ κτλ. κτλ. Το 200οC ξέχνα το σαν όριο, δεν είναι ρεαλιστικό.

Υ.Γ.2 Χώρισμα δε θα έκανα. Δε νομίζω πως είναι κρίσιμο για να μην καταστραφούν τα έπιπλα. Δεν εκπέμπουν τόσο πολύ οι σόμπες, είναι κατασκευασμένες για να είναι ελεύθερες. Σίγουρα όχι τόσο ώστε να θες πυράντοχες γυψοσανίδες. Δε φτιάχνεις δα και θερμοθάλαμο για να έχεις τόσο ακραίες συνθήκες.
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154657 από formentini30
Απαντήθηκε από formentini30 στο θέμα ABX αξιζει;
Σωστός ο savvas!
Χώρισμα δεν χρειάζεται στα πλάγια με τίποτα. Απλά θα ζεσταίνετε λίγο το έπιπλο.
Για πίσω έτσι και έτσι.
Άναψε την για κάνα 6 ωρο και μετα βλέπεις. Μην δίνεις λεφτά τσάμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154658 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα ABX αξιζει;
Εβγαλα και τις φλαντζες να τις παω πισω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154671 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα ABX αξιζει;
Κοφτη δεν εχω βρει ακομα πυροπλακες τοσο μεγαλες δεν υπαρχουν (433Χ390Χ30) περιμενα απο την αντιπροσωπεια να μου στειλει ενα κομματι σημερα σε μεγαλυτερες διαστασεις για να το κοψω αλλα δεν μου εστειλε.

Στο εμποριο εδω Αθηνα δεν εχω βρει καπου φυλλα βερμικουλιτη η σαμοτ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ