Ηχος νερου στο κυκλωμα

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160956 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ηχος νερου στο κυκλωμα
Τελος παντων οτι θελει ο καθενας κανει!!!!!!!!!!μπορει να παιζει και σε συνεννοηση με τον πελατη η ο καθε μαστορας να μην προτεινει οτι κατι ειναι καλυτερα να το βαλει απο καποιο αλλο !!!ειναι μπερδεμα αλλα τα βρισκουν μετα μπροστα τους και ψαχνονται .ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα οσο μπορει ο καθενας και γνωριζει ας βοηθα απο την πλευρα του διοτι οι εποχες ειναι δυσκολες και πονηρες!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoKoub

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160959 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ηχος νερου στο κυκλωμα
Σωστος εισαι φιλε!Οπως εχω βοηθηθεί, βοηθάω κι εγώ με την σειρά μου οσο μπορω σε πραγματα που κατεχω και γνωριζω.

Άλλωστε, γνωση που δεν μεταδίδεται ειναι άχρηστη..!

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoKoub

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160999 από TheoKoub
Απαντήθηκε από TheoKoub στο θέμα Ηχος νερου στο κυκλωμα
Καλα τα λετε εσεις αλλα αυτο το Δt και μανομετρικο 6 με μπερδεψε ρε παιδι μου :P :P :P
Θα δοκιμασω να τον δουλεψω οταν θα εχω ρεπο στην πρωτη σκαλα και θα σας πω αποτελεσματα.
Πως μπορω να ελεγξω τα εξαεριστικα αν οντως δουλευουν?
Και κατι ακομα.. Κατα την πρωτη εκινηση του κυκλοφορητη ειναι φυσιολογικο να ακουω νερα μεσα στην σομπα συνοδευομενα απο ηχους συστολης διαστολης της σομπας για 10 δευτερα και μετα ησυχιααα! Τιποτα μεχρι και 70 βαθμους που την εφτασα. Εχω μια υποψια οτι ο υδροστατης αν και ειναι στους 40 βαθμους επειδη ειναι μονης επαφης και στο σημειο που ειναι τοποθετημενος διαβαζει 40c οταν τα νερα μου ειναι πλεον στους 70 πχ και λογο του κρυου κυκλωματος που μπαινει στο καυτο μποιλερ της σομπας ακουω αυτους τους θορυβους!Το λεω αυτο γιατι κατα την πρωτη εκινηση του κυκλοφορητη μετα το αναμα ειδα το θερμομετρο να δειχνει και 68c και μετα απο μισο λεπτο ειχε πεσει στους 52 περιπου! Αν ισχυει η θεωρια μου πως μπορω να το ελεγξω και επισης ειναι φυσιολογικοι οι ηχοι που ακουγονται αν ο θερμοστατης ειναι οντως ψηλα ρυθμισμενος?
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα λειπω απο το σπιτι αρκετες ωρες αφηνω την σομπα αναμενη με την γυναικα μονη και δεν θελω δυσαρεστες εκπληξεις.Ειμαι και λιγο καινουργιος στο σπορ :whistle: :whistle:
Παντως πιεση σταθερη στα 1.3 bar και θερμοκρασιες με οικονομικη καυση 2 κουτσουρακια μικρα ανα 1 με 1 μιση ωρα κραταω 60 βαθμους στα νερα μου. Απο την μια ειμαι χαρουμενος απο την αλλη σκεφτομαι αν ξεφυγω στα ξυλα και δω την θερμοκρασια να ανεβαινει θα με προστατεψει οντως κατι η θα κανω το σπιτι απο 3οροφο μονοκατοικια? Την δουλευω με φοβο για να καταληξω :(
Επισης κερναω καφε τσιπουρο τυροπιτα πιτσα και οτι τραβαει η ορεξη σας αν καποιος ενδιαφερεται να ριξει μια ματια απο κοντα (Αθηνα Περιοχη Ανω λιοσια)
Ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια και ελπιζω να ανταποδωσω στο μελλον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161001 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ηχος νερου στο κυκλωμα
Δτ=διαφορα μεταξυ εισοδου-εξοδου.Μανομετρικο διαβασε εδω
www.orcapumps.gr/images/File/circulator%20calc.pdf συμαντικο. για να δεις αν δουλευουΝ θα πρεπει να αδειασεις νερο απο το κυκλωμα και να συμπληρωσει ο αυτοματος πληρωσεως και οταν βαλεις τον κυκλοφωριτη μπροστα να ακουσεις αν φυσανε και βγαζουν τον αερα.φυσιολογικο ειναι να ακους καποιους θορυβους για αρχη μεχρι να πιασουν τα μεταλλα θερμοκρασια και παρουν συστολες διαστολες.αν συνεχιζουν και ακους σαν μπουρμουληθρες καπου κρατα αερα.ειναι λογικο οταν στελνει τα πρωτα νερα καυτα 70C να εχεις επιστροφη χαμηλοτερη μεχρι να γινει εξισορροπηση.αφου εχεις και μποιλερ ζεστου βαλε τον υδροστατη 50-55 ωστε να μην κρυωνουν τα νερα του και να προλαβαινουν,σε οποιοδηποτε ενδεχομενο αφου σου εχει βαλει θερμοπιεστικη βαλβιδα ασφαλειας μην φοβασαι να γινει ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΡΟΦΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ............................ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΕΝΦΙΑ!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161008 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ηχος νερου στο κυκλωμα

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Δτ=διαφορα μεταξυ εισοδου-εξοδου.Μανομετρικο διαβασε εδω
www.orcapumps.gr/images/File/circulator%20calc.pdf συμαντικο. για να δεις αν δουλευουΝ θα πρεπει να αδειασεις νερο απο το κυκλωμα και να συμπληρωσει ο αυτοματος πληρωσεως και οταν βαλεις τον κυκλοφωριτη μπροστα να ακουσεις αν φυσανε και βγαζουν τον αερα.φυσιολογικο ειναι να ακους καποιους θορυβους για αρχη μεχρι να πιασουν τα μεταλλα θερμοκρασια και παρουν συστολες διαστολες.αν συνεχιζουν και ακους σαν μπουρμουληθρες καπου κρατα αερα.ειναι λογικο οταν στελνει τα πρωτα νερα καυτα 70C να εχεις επιστροφη χαμηλοτερη μεχρι να γινει εξισορροπηση.αφου εχεις και μποιλερ ζεστου βαλε τον υδροστατη 50-55 ωστε να μην κρυωνουν τα νερα του και να προλαβαινουν,σε οποιοδηποτε ενδεχομενο αφου σου εχει βαλει θερμοπιεστικη βαλβιδα ασφαλειας μην φοβασαι να γινει ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΡΟΦΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ............................ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΕΝΦΙΑ!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ




Σου τα απάντησε όλα ο Κώστας... Για το θέμα της υπερθέρμασης μπορείς να βάλεις ακόμη μια βαλβίδα ασφαλείας 92c /2.5 bar και ένα UPS με έξοδο καθαρού ημιτόνου (είναι κάπως ακριβούτσικα) για να λειτουργεί ο κυκλοφορητής και η θέρμανση σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρευματος και έχει σόμπα σου ξύλα...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161098 από TheoKoub
Απαντήθηκε από TheoKoub στο θέμα Ηχος νερου στο κυκλωμα
Λοιπον η μια βαλβιδα ειναι πιεσης η αλλη θερμοστατικη πιεσης δηλαδη ενεργοποιητε ειτε με την θερμοκρασια ειτε με την πιεση 2 σε 1 σωστα?
Αυτες απο οσο ξερω ειναι στα 3bar Valo και Κωστα. Προτεινετε δηλαδη να αλλαξω την θερμοστατικη να κανει εκτονωση σε χαμηλωτερη πιεση δηλαδη 2.5 bar ή στους 92 ή να προσθεσω ακομα μια?
Στο σημειο που βρισκονται πιστευετε οτι δουλευουν απο την εμπειρια σας με βαση τις φωτογραφιες ( ειναι στην εξαγωγη αλλα μεσολαβουν 2 γωνιες 90 μοιρων και σωληνας περιπου 60cm μεχρι το νερο να φτασει σε αυτες)?
Για Ups θα χρησιμοποιησω Αυτοματο φορτιστη-συντηρητη μπαταριας αυτοκινητου με 12v μπαταρια αυτοκινητου 55ah και inverter 12v - 220v καθαρου ημιτονου 600w peak power 300w power. Με βαση τους υπολογισμους μου θα εχω 6 ωρες αυτονομια (Off Topic συγνωμη).
Επισης στα 3 και 2.5 bar πιεσης αντεχει το δοχειο μιας ξυλοσομπας μεχρι να δουλεψουν τα ασφαλιστικα? Χρηση στα 1.5bar προτεινει ο κατασκευαστης :S
Ο εβαπτιζομενος τελικα εχει προβλημα ή εχει τοποθετηθει λαθος καθως ειναι επαφης. Στους 30c βαθμους ρυθμισμενος μου στελνει νερα οταν εχουν πιασει 55-60 πλεον.
Μπαινω μια φορα στο τοσο λογο ελειψης χρονου και γραφω εκθεση :unsure:
Ευχαριστω για την κατανοηση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ