Αλλαγη τζακιου,απο χτιστο σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135428 από marsdiv

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Καταρχήν όσο αφορά την υγρασία δεν μπορείς να φανταστείς πόση έχουν η κάθε πόλη σχεδόν έχει την δική της λίμνη !!Στο δε εξοχικό η λίμνη είναι στα 250 μέτρα !!Το θέμα είναι το εξής ότι από όσο θυμάμαι και από την Φλώρινα που έζησα 4 χρόνια όταν η θερμοκρασία ήταν κάτω από τους -15 και πάγωνε ο σακουλέβας το ποτάμι το κλίμα γινόταν ξηρό απίστευτα !!
Φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα του πέλλετ ότι ο φίλος μας θα μπορεί να την προγραμματίσει κάθε παρασκευή πρωί να ανάβει και έτσι να βρίσκει ένα ζεστό σπίτι !!Και μάλιστα μια με 2 κανάλια να οδηγήσει στους άλλους 2 ορόφους


Ακριβώς έτσι είναι να το επιβεβαιώσει και εγώ ένας Φλωρινιώτης που ζει 40 και βάλε χρόνια στην Φλώρινα.Εγώ πάντως με ένα fouyer που χω no name κιόλας ζεσταίνω χαλαρά τα 100 τ.μ σπιτιού με θερμοκρασίες 20 άρια στα δωμάτια τα μακρινά και 23 24 και βάλε στον χώρο του τζακιού και ας έχει ότι μείον θέλει έξω. Δημήτρη μην με ξεχάσεις αυτό που σου στειλα στο εμαιλ άντε πλησιάζουν οι διακοπές και πρέπει να βάλουμε τζάκι φέτος στο πεθεροχωροσπιτι.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135429 από GeoTa

kosmidis80 έγραψε: Ωραία. Ας σου απαντήσω λοιπόν εδώ και ας μεταφερθεί αργότερα (μιας και είναι οφ τοπικ).

Λοιπόν αρχικά δεν σου έδωσε κανείς το δικαίωμα να μου υποδείξεις αν θα σκίσω και τι θα σκίσω, μεταξύ άλλων και το πτυχίο μου. Άσε και ξέρω καλύτερα εγώ τι πρέπει να σκίζω!
Κατά δεύτερον, ουδέποτε απάντησα ως μηχανικός εδώ μέσα, γιατί το αντικείμενο μου και η ενασχόληση μου επαγγελματικά δεν έχει να κάνει με την θέρμανση. Ως μέλος πάντα απαντώ και ως άνθρωπος που έχει ασχοληθεί ως χόμπι με τα καζάνια, τις σωλήνες και τα φλογοβόλα.
Τρίτον,θα έπρεπε τουλάχιστον να σεβαστής την διαφορετική άποψη από την δικιά σου και πόσο μάλιστα όταν ο άλλος δεν αναφέρεται σε δικό σου θέμα. Πόσο μάλιστα την άποψη ενός παλιού μέλους που έχει βοηθήσει κόσμο και που πλέον μετά την απάντηση σου θα σας αφήσει να λέτε τα δικά σας και μόνο (μιας και με ένα τζάκι τα ξέρετε όλα πλέον).
Τέταρτον. Θα μπορούσα πολύ άνετα να το συνεχίσω και να γίνουμε κώλος, αλλά δεν έχει νόημα πλέον για εμένα. Το φόρουμ αυτό πέθανε, μαζί του πέθανε και το ενδιαφέρον αρκετών από εμάς!

Πέμπτον και τελευταίο. Έχεις αφήσει ποτέ το σπίτι σου μια βδομάδα χωρίς θέρμανση? Ζεστάθηκε μετά σε 3-4 ώρες με το τζάκι? Είχες τα παιδιά σου μέσα και ήταν άνετα? Έχασε το σπίτι την υγρασία του? Ζεστάθηκαν τα δομικά στοιχεία και πρόλαβε να αναπληρώσει και τις απώλειες???
Α, και το σπίτι του φίλου είναι 45 μέτρα σε 3 πατώματα με μέτρια μόνωση πάνω σε βουνό της Β. Ελλάδας και όχι στην Πελοπόννησο.



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καταρχήν Δήμο συγγνώμη για το οφ τοπικ, αλλά θέλω να διευκρινίσω κάτι στον kosmidis:

Από τον Νοέμβριο του 11 που είμαι μέλος εδώ πότε δεν έγραψα κάποια απάντηση ειρωνική η προσβλητική σε άλλο μέλος.

Όταν στην ουσία μου γράφεις ότι με αυτά που λέω θα σκίσουν τα πτυχία τους, με ειρωνεύεσαι ναι η όχι; Μετά γιατί ζητάς τα ρέστα για την απάντηση που σου δίνω; ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΟΜΑΙ τον συνομιλητή, και αν διαφωνώ το λέω με όμορφο τρόπο όχι με ειρωνείες τύπου θα σκίσουν το πτυχίο τους οι μηχανικοί.

Έχεις άλλη άποψη; πες την όμορφα και ωραία και μην ειρωνεύεσαι.

Ναι έχω αφήσει το σπίτι στην κατάσταση που λες και άργησε να ζεσταθεί με τζάκι (90τμ) Δεν διαφωνώ ότι με λέβητα θα ζεσταθεί γρηγορότερα. Απλά o άνθρωπος ρωτούσε για τζάκι

Τα υπόλοιπα περί του τι θα σχίσεις και για το πεθαμένο φόρουμ δεν τα σχολιάζω καν.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135434 από kosmidis80

GeoTa έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Ωραία. Ας σου απαντήσω λοιπόν εδώ και ας μεταφερθεί αργότερα (μιας και είναι οφ τοπικ).

Λοιπόν αρχικά δεν σου έδωσε κανείς το δικαίωμα να μου υποδείξεις αν θα σκίσω και τι θα σκίσω, μεταξύ άλλων και το πτυχίο μου. Άσε και ξέρω καλύτερα εγώ τι πρέπει να σκίζω!
Κατά δεύτερον, ουδέποτε απάντησα ως μηχανικός εδώ μέσα, γιατί το αντικείμενο μου και η ενασχόληση μου επαγγελματικά δεν έχει να κάνει με την θέρμανση. Ως μέλος πάντα απαντώ και ως άνθρωπος που έχει ασχοληθεί ως χόμπι με τα καζάνια, τις σωλήνες και τα φλογοβόλα.
Τρίτον,θα έπρεπε τουλάχιστον να σεβαστής την διαφορετική άποψη από την δικιά σου και πόσο μάλιστα όταν ο άλλος δεν αναφέρεται σε δικό σου θέμα. Πόσο μάλιστα την άποψη ενός παλιού μέλους που έχει βοηθήσει κόσμο και που πλέον μετά την απάντηση σου θα σας αφήσει να λέτε τα δικά σας και μόνο (μιας και με ένα τζάκι τα ξέρετε όλα πλέον).
Τέταρτον. Θα μπορούσα πολύ άνετα να το συνεχίσω και να γίνουμε κώλος, αλλά δεν έχει νόημα πλέον για εμένα. Το φόρουμ αυτό πέθανε, μαζί του πέθανε και το ενδιαφέρον αρκετών από εμάς!

Πέμπτον και τελευταίο. Έχεις αφήσει ποτέ το σπίτι σου μια βδομάδα χωρίς θέρμανση? Ζεστάθηκε μετά σε 3-4 ώρες με το τζάκι? Είχες τα παιδιά σου μέσα και ήταν άνετα? Έχασε το σπίτι την υγρασία του? Ζεστάθηκαν τα δομικά στοιχεία και πρόλαβε να αναπληρώσει και τις απώλειες???
Α, και το σπίτι του φίλου είναι 45 μέτρα σε 3 πατώματα με μέτρια μόνωση πάνω σε βουνό της Β. Ελλάδας και όχι στην Πελοπόννησο.



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καταρχήν Δήμο συγγνώμη για το οφ τοπικ, αλλά θέλω να διευκρινίσω κάτι στον kosmidis:

Από τον Νοέμβριο του 11 που είμαι μέλος εδώ πότε δεν έγραψα κάποια απάντηση ειρωνική η προσβλητική σε άλλο μέλος.

Όταν στην ουσία μου γράφεις ότι με αυτά που λέω θα σκίσουν τα πτυχία τους, με ειρωνεύεσαι ναι η όχι; Μετά γιατί ζητάς τα ρέστα για την απάντηση που σου δίνω; ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΟΜΑΙ τον συνομιλητή, και αν διαφωνώ το λέω με όμορφο τρόπο όχι με ειρωνείες τύπου θα σκίσουν το πτυχίο τους οι μηχανικοί.

Έχεις άλλη άποψη; πες την όμορφα και ωραία και μην ειρωνεύεσαι.

Ναι έχω αφήσει το σπίτι στην κατάσταση που λες και άργησε να ζεσταθεί με τζάκι (90τμ) Δεν διαφωνώ ότι με λέβητα θα ζεσταθεί γρηγορότερα. Απλά o άνθρωπος ρωτούσε για τζάκι

Τα υπόλοιπα περί του τι θα σχίσεις και για το πεθαμένο φόρουμ δεν τα σχολιάζω καν.


Για να σε ειρωνευτεί κάποιος στα φόρουμ και να ισχύει κάτι για εσένα προσωπικά, συνηθίζεται να γίνεται με παράθεση!Είδες να σου απαντώ στο αρχικό ποστ με παράθεση? Είδες να αναφέρω το όνομα σου?

Δεν σου ζητώ κανένα ρέστο, γιατί δεν σε ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει να σε γνωρίσω κι ούτε ανάγκη σε έχω - το ίδιο φαντάζομαι κι εσύ.
Στα τόσα χρόνια που λες δεν νομίζω ότι έχω μπει στην διαδικασία να ασχοληθώ μαζί σου κι ούτε εσύ με μένα, έτσι δεν είναι? Γιατί νομίζεις ότι έχω όρεξη να ασχοληθώ τώρα?

Α! εσύ μίλησες και με παρότρυνες να σκίσω το πτυχίο, οπότε μάλλον κάπου τα μπέρδεψες!

Λοιπόν είπα τέλος, δεν υπάρχει λόγος να ζαλίζουμε τα @@ μας με μαλ@κιες.

Καλό καλοκαίρι!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135436 από GeoTa

kosmidis80 έγραψε: Σόρρυ που θα
ΣΑΣ
το χαλάσω, αλλά ο άνθρωπος μιλάει για εξοχικό σε πολύ κρύα περιοχή και όχι κύρια κατοικία, ως συνήθως σ αυτά τα σπίτια πάμε Σαββατοκύριακο η πιο ακόμη και πιο σπάνια. Πως θα προλάβει να ζεστάνει σπίτι ένα τζάκι που θα δουλέψει Σάββατο και Κυριακή θα πρέπει να σβήσει (με εσωτερική θερμοκρασία σίγουρα κάτω των 10 βαθμών) μόνο
ΕΣΕΙΣ
το ξέρετε..

Οι Μηχανικοί πρέπει να σκίσουν πτυχία τελικά!

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φαντάζομαι o πληθυντικός ήταν πληθυντικός ευγενείας και δεν αναφερόσουν σε πολλά άτομα....

3 λαλούν και 2 χορεύουν, αρκετά βγήκε εκτός το θέμα, άκρη δε βγαίνει οπότε άντε γεια.

Edit: Μετά την ερώτηση του Δήμου απαντήσαμε 3 άτομα και μετά εσύ. ΑΝ τυχόν η απάντησή σου δεν αφορούσε το δικό μου ποστ, πάω πάσο και ζητώ συγνώμη για την ανταπάντηση (δεν επικροτώ βέβαια την ειρωνεία αλλά εν πάσι περιπτώσει αν συνέβη αυτό,δεν έπρεπε να απαντήσω καθώς δε με αφορούσε). Αυτό που μένει λοιπόν kosmidis είναι να διευκρινήσεις αν πήγαινε και σε μένα η απάντησή σου.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135450 από dryianni

kosmidis80 έγραψε: Επίσης να σε ρωτήσω, υπάρχει κάποιος συγγενής η φίλος η γείτονας να πατήσει ένα κουμπί μια μέρα πριν πάτε?

Α! Και πόσο πάει ο τόνος τα ξύλα στο Αγ. Αθανάσιο? Αυτό το ρωτάω γιατί κάποτε ήταν να αγοράσω ξύλα από έναν εκεί

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Υπάρχουν remote access μηχανισμοί είτε μέσω internet είτε μέσω κάρτας sim. Από αυτές, μπορείς να δώσεις όποια εντολή θέλεις για όποια λειτουργία του σπιτιού (φωτισμός, θέρμανση, A/C, κ.ο.κ.), ακόμη και να προγραμματίσεις. Κοστίζουν από 250-500 ευρώ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135469 από Στελιος1
GeoTa Ευτυχως ο Κοσμιδης δεν ειναι γλυφτης και δεν θα σου μιλουσε με ευγενεια (δηλαδη εσυ ποιος να νομιζεις οτι εισαι?), μιλουσε σε ΟΛΟΥΣ οσους εχουν την ικανοτητα να ακουσουν.
Εγω κανω τζακια ρε παιδια και χωρις να θελω να κανω κακο στον εαυτο μου και στην δουλεια μου, χρονια τωρα επισημαινω 2-3 πραγματα.. 1) Δεν υπαρχουν οι αποδοσεις που λετε, ειναι ΚΟΤΣΑΝΕΣ οτι πιστευετε και λετε! 2) Κανενα τζακι δεν θα φτασει ποτε τον βαθμο αποδοσης εστω μιας απλης-απλουστατης σπομπας. καταληγετε να βαζετε σπιτια σας μεγαλες σομπες και νομιζετε οτι εισαστε απο ''τζακι''?
Δεν εχετε δει τζακι να καιει (στα ονειρα σας ισως) και ξαφνικα μεσα απο την εθνικη φτωχια μας καποιοι γινατε ρητορες κ ειδικοι (στο τι γινατε ειδικοι εσεις δεν ξερετε, εγω ομως ξερω.. απο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Μ! αρχιζει η λεξη).
dryianni Κατι εχεις μπερδεψει.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ