Τζάκια και σόμπες Lotus

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99490 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus

anisos έγραψε: το μονο κακο ειναι οτι τα δινει λιγα kw 3-9 το πολυ, για 140μ2 λιγα δεν ειναι τα 3-9 για 140 τετραγονικα??


μέχρι 130 m2 είναι τα τζάκια της και μη κοιτάς τα Kw όταν έχουμε και τριτογενή καύση.Τα kw μάθαμε να τα κοιτάμε σε απλά ενεργειακά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99491 από onastrom
Απαντήθηκε από onastrom στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
To H470w τοποθετήθηκε φέτος σπίτι μου. Χώρος 107 m2 με σαλόνι τα 42. Όσο πρόλαβα να το ανάψω το αποτέλεσμα ήταν σούπερ. Στο σαλόνι δεν κάθεσαι με τίποτα και στα δωμάτια 17μετρα απόσταση φτάνει αρκετή ζέστη. Είχα αρκετά εύκολα 23 βαθμούς στα δωμάτια και η κατανάλωση είναι κάτι που μου άρεσε αρκετά. 8 ώρες αναμμα έφαγε 7 μεσαία κούτσουρα. Το τζάμι όντως δεν μαυρίζει τόσο όσο αλλά που έχω δει και αν αναπτύξει καλές θερμοκρασίες σχεδόν καθόλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99493 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
Εγώ το Η570 πήρα σε μαύρο ματ.Το 2800 τοποθετημένο είναι πολύ καλή τιμή.Ο θείος έχει πάλι το Η570 σε γκρι και ενιαίο χώρο 80-85 τ.μ. και όλο το σπίτι 140 τ.μ.Κι όμως το ζεσταίνει όλο....όχι σαν τον ενιαίο αλλά στα άλλα δωμάτια έχει 19-20 και σαλόνι 24 βαθμούς.Ξύλα ελιά και πουρνάρι κι έκαψε όλο το χειμώνα 1,5 σκάρτους 2 τόνους.....από τις 12:00 μέχρι το βράδυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99530 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus

trelos_panos έγραψε:

anisos έγραψε: το μονο κακο ειναι οτι τα δινει λιγα kw 3-9 το πολυ, για 140μ2 λιγα δεν ειναι τα 3-9 για 140 τετραγονικα??


μέχρι 130 m2 είναι τα τζάκια της και μη κοιτάς τα Kw όταν έχουμε και τριτογενή καύση.Τα kw μάθαμε να τα κοιτάμε σε απλά ενεργειακά.

Τα κιλοβάτ δεν έχουμ να κάνουν με απλά και "σούπερ" ενεργειακά τζάκια
Όταν μία εστία λέει (και όντως) βγάζει 9 kw αυτά τα 9 kw είναι.
Δεν πάνε να είναι με δευτερογενή ή χωρίς, με τριτογενή ή χωρίς, ενεργειακό ή όχι.
Τα κιλοβάτ είναι κιλοβάτ.
Αυτά είναι. Αν είναι 9 τότε δεν έχει άλλα. Αν μία άλλη εστία βγάζει (όντως) 18 τότε βγάζει τα διπλάσια και μπορεί να ζεστάνει διπλάσιο χώρο
Τώρα για πόσα τετραγωνικά μέτρα είναι τα 9 κιλοβάτ έχει σχέση ΜΟΝΟ με την κατάσταση του κάθε σπιτιού και τις θερμοκρασίες μέσα - έξω.
Τα 130 ή τα 140 τετραγωνικά είναι για σούπερ μονωμένα σπίτια.

ΥΓ υπάρχει κάπου κάποιο manual για αυτές τις εστίες τις lotus? Όλο κάτι φώτο και κάτι βίντεο (εκπληκτικά !!) βρίσκω αλλά κατά τα λοιπά μόνο κιλοβάτ και συντελεστές βρίσκω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99533 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
επίσης τα αερόθερμα τα μετράνε σε m3 οπότε πάλι λίγο περίπλοκο.Είναι διαφορά των υλικών φίλε μου,ο ίδιος τζακάς που έβαλε του γείτονα το Lotus έβαλε και το Edilkamin του παραδίπλα.9 το Lotus 18 το Edil....δε λες ότι ζεσταίνει το διπλάσιο χώρο....τον μισό μπορεί να τον ζεσταίνει :) έχουν μεγάλη διαφορά υλικών κατασκευής ακόμα και ο ίδιος αν το επεξεργαστεις θα το διαπιστωσεις.....άλλο το μαντέμι κι άλλο ο βερμικουλίτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99535 από nikkal
Απαντήθηκε από nikkal στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
Υπάρχει κάποιο manual ή site να δούμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ