Τζάκια και σόμπες Lotus

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99538 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99539 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus

trelos_panos έγραψε: επίσης τα αερόθερμα τα μετράνε σε m3 οπότε πάλι λίγο περίπλοκο.Είναι διαφορά των υλικών φίλε μου,ο ίδιος τζακάς που έβαλε του γείτονα το Lotus έβαλε και το Edilkamin του παραδίπλα.9 το Lotus 18 το Edil....δε λες ότι ζεσταίνει το διπλάσιο χώρο....τον μισό μπορεί να τον ζεσταίνει :) έχουν μεγάλη διαφορά υλικών κατασκευής ακόμα και ο ίδιος αν το επεξεργαστεις θα το διαπιστωσεις.....άλλο το μαντέμι κι άλλο ο βερμικουλίτης

α)
Κάθε θερμαντική πηγή ζεσταίνει χώρο (άρα κυβικά μέτρα). Καμμία δεν ζεσταίνει κάποιο επίπεδο (τετρ. μέτρα)
Το τι γράφει ο κάθε κατασκευαστής είναι το τι θέλει να γράψει για δικούς του μαρκετίστικους λόγους.
Αρκεί να φανταστείς ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ η ίδια εστία που μιλάει για τετραγωνικά μέτρα να καλύψει επαρκώς ένα σπίτι ψηλοτάβανο πχ με 5 μέτρα ύψος.
Διά του λόγου του αληθές μπορείς να δείς ότι η lotus για τα αερόθερμα μοντέλα της πάλι για τετραγωνικά μέτρα μιλάει.

β)
Για να καεί το ξύλο και να αποδώσει την ενέργεια που έχει πρέπει να φτάσει σε κάποια θερμοκρασία.
Εάν προσπαθήσεις να κάψεις ένα ξυλαράκι χωρίς να το έχεις κάποια μόνωση γύρω του τότε δεν θα μπορέσει να πιάσει αυτή την θεμροκρασία και δεν θα γίνει πλήρης καύση του.
Γιαυτό στις εστίες που λειτουργούν με λίγα ξύλα (και βγάζουν λίγα κιλοβάτ) χρησιμοποιείται ο βερμικουλίτης (στον χώρο καύσης)
Αλλά και πάλι υπάρχουν στην εστία αυτή μέρη που είναι μη μονωμένα. Ώστε να ελευθερωθεί τελικά η ενέργεια προς τον χώρο
Αντίθετα σε εστίες που βγάζουν πολλά κιλοβάτ το πρόβλημα είναι όχι πως να υπάρξει αρκετή θερμοκρασία στον χώρο καύσης (δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα μιας και δεν καις ένα ξυλαράκι) αλλά πως να ελευερωθεί όσο το δυνατόν περισσότερη ενέργεια στον χώρο.
Γιαυτό χρησιμοποιούν σε μεγαλύτερες επιφάνεις αγώγιμα υλικά.

γ)
Εάν σε μία εστία που έχει σχεδιαστεί για να καίει 2,7 κιλά ξύλα την ώρα και να δίνει 9 kw στον χώρο προσπαθήσεις να πάρεις περισσότερα kw καίγοντας περισσότερα ξύλα τότε η απόδοση της εστίας θα πέσει. (κοίτα τα όσα γράφω παραπάνω σχετικά με τις επιφάνειες που χρειάζονται για να αποδοθεί η ενέργεια στον χώρο)
Η lotus h470w λοιπόν λέει ότι μέχρι 9 kw μπορεί να δώσει. Και γράφει ότι αρκούν για σπίτια από 30 τετραγωνικά μέχρι 140. Μπορεί να μας αρέσει το 140 αλλά για ντιπ αμόνωτο σπίτι θα επαρκεί για 30 τετρ. μέτρα.
Και εάν κάποιος χρήστης της δει ότι δεν του βγάζει την ζέστη που θέλει με τα 2,7 κιλά ξύλα την ώρα και πει "έ ας κάψω παραπάνω ξύλα" τότε το μόνο που θα κάνει είναι να καίει περισσότερα ξύλα αλλά να μην παίρνει ανάλογα περισσότερη ζέστη καθώς αναλογικά περισσότερη ζέστη θα φεύγει στην καμινάδα.

nikkal έγραψε: Υπάρχει κάποιο manual ή site να δούμε?

site ναι. Και ξένο και ελληνικό. (αλλά για τον χρήστη που ψάχνει πληροφορίες μόνο εικόνες και πως να ανάβει τα ξύλα θα βρεί)
Φώτος ναι (πανέμορφες)
Videos ναι (καταπληκτικά)
manual (ακόμα δεν έχω βρει)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99541 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
Όπως με ενημέρωσε ο αντιπρόσωπος Lotus της περιοχής μου όπου προμηθεύτηκα και το τζάκι από 18 έως 26/5 έχει έκθεση στη Λαμία όπου θα λάβει μέρος και ο κ.Σουφλερός (επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα) με τα προϊόντα της Lotus.

Να είμαι ειλικρινής θέλω να κάνω μία βόλτα! :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99543 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
σωστά τα λες...μη ξεχνάμε όμως και τους τρόπους που μετράνε τα μηχανήματα οι εταιρείες.....υπό ιδανικές συνθήκες,σε 20 βαθμούς σταθερή θερμοκρασία κλπ....όταν λέμε από 30 τ.μ. δηλαδή σκέτη οικοδομή;;χωρίς παράθυρα...τίποτα;; B)

Καθαρά όπως είπες θέμα μάρκετινγκ......σκέψου άλλα αερόθερμα με δυνατότητα κάλυψης 400 m3.....δε σου δίνουν κάτι ελάχιστο :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99547 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus

trelos_panos έγραψε: σωστά τα λες...μη ξεχνάμε όμως και τους τρόπους που μετράνε τα μηχανήματα οι εταιρείες.....υπό ιδανικές συνθήκες,σε 20 βαθμούς σταθερή θερμοκρασία κλπ
Δλδ σε πραγματικές συνθήκες τα νούμερα θα είναι χαμηλότερα... Δλδ λιγότερα kw και μικρότερη απόδοση (άρα περισσότερα ξύλα).

....όταν λέμε από 30 τ.μ. δηλαδή σκέτη οικοδομή;;χωρίς παράθυρα...τίποτα;; B)
Εξακριβωμένη απάντηση ΔΕΝ έχω. Αλλά αυτό που φαντάζομαι είναι ότι έχουν υποχρεωθεί να λένε αυτό το από τόσα τετρ έως τόσα με βάση κάποια κλίμακα ενεργειακής κατηγορίες των κτιρίων. Αυτό δλδ που έγραψα πριν εγώ "μπακαλίστικα". Το από είναι για ντιπ αμόνωτο σπίτι. Το έως για σπίτι "σούπερ" μονωμένο.

Καθαρά όπως είπες θέμα μάρκετινγκ......σκέψου άλλα αερόθερμα με δυνατότητα κάλυψης 400 m3.....δε σου δίνουν κάτι ελάχιστο :)



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99616 από maria34
Απαντήθηκε από maria34 στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
έχω στα χέρια μου το καινούριο μανιουαλ τησ lotus και για το h470w πχ μας είπαν οτί τα 3-9 kw που έγραφε στο παλιό προσπέκτους είναι kw απόδοσης σαν αερόθερμο και το καινούριο μανιουαλ έχουν προσθέση αλλά 7 kw αντακλαστικής θερμότητας (φωτιά). Στα τζάκια της edil kamin το 18 είναι συνολικά και τα 2.Αρα το lotus έχει 10 με 16 με αυτόν το τρόπο μέτρησης σύμφωνα με αυτά που μας λέει πάντα ο αντιπροσωπος της lotus (αθήνα).

Υ.Γ. Το καινούριο αυτό μάνιουαλ που τα γράφει έτσι είναι από την μαμά εταιρία και όχι κάποια έκδοση από εδώ στην Ελλάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ