Βοήθεια πριν γκρεμίσω

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160095 από DIMOSP
Βοήθεια πριν γκρεμίσω δημιουργήθηκε από DIMOSP
Χαιρετώ την ομάδα και σας ευχαριστώ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που αποκόμισα απο το forum διαβαζοντάς το τους τελευταίους δύο μήνες. Έχετε κάνει φοβερή δουλειά και ανεκτίμητη. Για να μην πολυλογώ θα περάσω στο ψητό.Έχω ενα ανοιχτό τζακι και θέλω να του βάλω κασέτα foyer στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή που φαίνεται στις φωτο. Το ερώτημα είναι εξειδικεyμένο και ελπίζω να υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει.Αν τοποθετήσω την εστία πάνω στα πυρότουβλα στα 50εκ από το έδαφος πρόσωπο με τα κατακόρυφα πυρότουβλα (τζακι4)αφήνοντας τα οριζόντια απείραχτα θα παίρνει αρκετό αέρα απο τον εσωτερικό χώρο η θα πρέπει να γκρεμίσω το μπετο των 20εκ μπροστά του;Αν το τοποθετήσω πρόσωπο με τα οριζόντια πυρότουβλα (τζακι5) θα δουλεύει το φουαγιέ η θα πρέπει ούτως η άλλως το οριζονυιο μπετο να φύγει; Δεδομένο ειναι ότι η κατασκευή του αεροθάλαμου θα γίνει με τις απαιτούμενες αποστάσεις με μόνωση πυριτικού ασβεστίου με θυρίδα εκτόνωσηςκ.λ.π
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160096 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να ήξερες πρώτα τις διαστάσεις της εστίας (foyer ή κασέτα τελικά; ).

Έτσι όπως το δείχνεις στο 4 καταλαβαίνω ότι η νέα εστία θα καλύπτει πλήρως την φάτσα του παλιού τζακιού και δεν βλέπω πως μπορεί να μπει αέρας μέσα. Αν υπάρχει περιθώριο η νέα εστία να σηκωθεί λίγο τότε θα αερίζεται αλλά χωρίς διαστάσεις του foyer/κασέτας δεν μπορεί να απαντηθεί αυτό το ερώτημα.

Το σχέδιο 5 δεν το έχω ξαναδεί σε τοποθέτηση και αμφιβάλλω ότι μπορεί να συνδυαστεί με foyer και θερμοθάλαμο.

Έχω την αίσθηση ότι σε αυτό το τζάκι μόνο κασέτα μπορεί να μπει χωρίς να γκρεμίσεις και όχι foyer.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160097 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Η εστία είναι foyer έχει αγοραστεί και οι διαστάσεις ειναι Υ84 Π81 Β54.Σε υψος μπορω να το σηκώσω όσο θέλω από τα πυρότουβλα γιατί θα γκρεμίσω την φούσκα.Το ερώτημα είναι θα δουλέψει το foyer σηκωνονταστο π.χ πανω σε βαση 10εκ απο το πυροτουβλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160099 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Μάλλον εγώ δεν το έθεσα σωστά.Η τελική μορφή του τζακιού θα είναι έτσι (τζάκι6).Το τζάκι θα ακουμπάει πάνω στο πυρότουβλο και το σηκώνω όσο θέλω προς τα πανω χωρίς περιορισμό.Το ερώτημα είναι ποια είναιη ελάχιστη απόσταση που πρέπει να σηκωθεί απο το πυρότουβλο για να παίρνει εσωτερικό αέρα όταν το πυρότουβλο βρίσκεται στα 50εκ απο το πάτωμα και αν πρέπει να βγει πρόσωπο.Η θα πρέπεινα κόψω το μπετο που υπάρχει;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160130 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Υπάρχει κανείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160133 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Υπάρχει τρόπος να δεις αν μπορείς να κάνεις τρύπες από κάτω και από το πλάι χαμηλα;
Αν γίνεται τότε με λίγο σηκωμένη την εστία μάλλον θα αερίζεται καλά.

Βλέποντας όμως τις διαστάσεις της εστίας σου και εφόσον είναι foyer και όχι κασέτα (μαντέμι ή χάλυβας; ) βλέπω δυσκολίες. Πόσα Kw είναι η εστία;
1) Στο πλάι θα έχεις 90-81 = 9 εκατοστά δλδ 4,5 σε κάθε πλευρά χωρίς να έχουμε βάλει την μόνωση...
2) Στο ύψος πως χωρέσει (84 η εστία Vs 60 το ύψος της παλιάς); Θα γκρεμίσεις εντελώς τη φούσκα να περάσει μέσα από πάνω;
3) Αν κατάλαβα καλά την περιγραφή σου τόσε πρόσωπο με τα οριζόντια (φώτο 5) δεν γίνεται τα τη φέρεις αν δεν σπάσεις το τσιμεντένιο κομμάτι από πάνω γιατί δεν χωράει.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ