Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163306 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
Αυτό θα το απαντήσει ο κατασκευαστής και ο εγκαταστάτης φίλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163540 από antonis21
Απαντήθηκε από antonis21 στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
λοιπον τα δεδομένα άλλαξαν προς το χειρότερο.. :( Η καμινάδα δεν ειναι ίσια κάνει διακυμάνσεις μέχρι τον 5ο όροφο. Το τζάκι θα έχει έξοδο 220 και η καμινάδα μου (ελλενίτ) έχει καθαρό κενό εσωτερικά 185x185. Μπορώ να τοποθετήσω ενεργειακό τζάκι και να κρατήσω αύτη την καμινάδα με ελενίτ(12m) ?? τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω αν κάνω καθάρισμα κάθε 6 μήνες και να τοποθετήσω βαρυτικό ταμπέρ για να χαμηλώνω την θερμοκρασία των καυσαερίων??

λύσεις για εξωτερική καμινάδα ειναι εξαιρετικά δύσκολη γιατι δεν θα δεχτεί η πολυκατοικία και λύση Furanflex απαγορευτικό κόστος ~1200.

ειναι μεγάλη η απογοήτευση μου.
Κάποιοι τζακάδες (που πουλάνε τζάκια) μου έχουν πει ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα και με την υπάρχουσα καμινάδα απο ελλενίτ αλλά ειναι και έμποροι οπότε πρέπει και να πουλήσουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165234 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
Ο κατασκευαστής του τζακιού τι ελάχιστο ύψος καμινάδας δίνει; (αν και πέρασαν 8 μήνες, ίσως δεν έχει νόημα η απάντησή μου...)
Υπάρχει μια σχέση μεταξύ ύψους και διατομής, απ' ότι έχω καταλάβει. Με 13 μ. ύψος καμινάδας το
να χαμηλώσει η διατομή κατά 40, από 220 σε 180 ίσως δεν είναι πρόβλημα ιδίως αν το κάνεις όσο αργότερα μπορείς. Δηλ. θα ξεκινήσεις με 220αρα και θα τη στενέψεις στο ταβάνι και όχι αμέσως απο την οροφή της εστίας.
Για σιγουριά όμως θα πρέπει να μιλήσεις (με κάποιο τρόπο) με τον κατασκευαστή.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ ότι είναι η καμινάδα:
1) με τα "στροφιλίκια" που έχει
2) που έιναι αμίαντος και με κάθε καθάρισμα-ξύσιμο θα υπάρχει κίνδυνος να "παράγεις" αμιαντοίνες που έιναι πολύ βλαβερές όταν εισπνέονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ