Ασφάλεια - Ενεργειακό τζάκι και παιδιά στο σπίτι

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165360 από gxaxa
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Θέλω να αγοράσω ένα ενεργειακό τζάκι. Είδα εν λειτουργία ένα τζάκι Lotus. Ωστόσο επειδή η πόρτα/τζάμι του καίει φοβάμαι για τα παιδιά μου. Υπάρχει κάποιος άλλος τύπος τζακιού ή μάρκα τελοσπάντων που πιάνοντας την πόρτα του τζακιού δε θα παθαίνεις έγκαυμα?

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165364 από dimitris11
Μπορείς να βάλεις για προστασία κάποια σχάρα μεταλλική μπροστά από την πόρτα. Υπάρχουν στο εμπόριο ή να φτιάξεις κάτι μόνος σου.
Τα παιδιά προσαρμοζονται εύκολα και μαθαίνουν τους κινδύνους.
Έχω σόμπα πελετ στο σπίτι και η μικρότερη που βλέπεις στη φώτο μια φορά ακούμπησε το χέρι της στο τζάμι,έβγαλε λίγες φουσκάλες και πέρασε,αυτό ήταν.Δεν ακούμπησε ξανά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165365 από Nasikas
Πλέγμα - η μία λύση. Είχαμε ξανά ανοίξει θέμα και βάλαμε κάποια όμορφα προστατευτικά που υπάρχουν στην αγορά, αλλά μπορείτε να φτιάξετε και μόνοι σας.

Η λύση που προτίμησα στα παιδιά μου ήταν το πανάρχαιο....τζιζ.
Από μωρά τα έβαζα να πιάνουν κάποιο περβάζι του τζακιού που έκαιγε σε σημείο που να μην κάνει έγκαυμα και φώναζα τζιζ.
Στα πέντε του ο γιός μου είχε πιά εξοικειωθεί. Η αγαπημένη του ασχολία ήταν να παίρνει την σέσουλα και να βάζει απο το πλάϊ πέλλετ στην σόμπα που αντικατέστησε το τζάκι. Ποτέ δεν κάηκε.
Η μοναδικά απώλεια ήταν ένα μεγάλο μπαλόνι που έσπασε ακουμπώντας στο τζάμι.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165369 από gxaxa
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Συγκεκριμένα το τζάκι είναι δίφατσο tunnel πάνω σε γυψοσανίδα στο κέντρο του σπιτιού. Υπάρχει κάποια πρόταση για το πώς θα μπορούσε να τοποθετηθεί το πλέγμα? Κρεμαστό μάλλον δεν γίνεται γιατί ο τζακάς θα τοποθετήσει ένα ειδικό μονωτικό γύρω από το τζάκι και πάνω από αυτό, οπότε μάλλον πρέπει να φτιαχτεί μέσα σε εσοχές. Πόσο βαθειά πρέπει να μπει για να στηριχθεί όμως το πλέγμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165384 από Nasikas
Αν τα παιδιά μου ήταν υπερ υπερκινητικά - και δεν μάθαιναν να μην πλησιάζουν - θα έφτιαχνα κάτι σαν αυτό.
Οχι βέβαια τοσο μεγάλο...
Αλλά και πάλι, τα διαβολάκια μπορούν να το πηδήσουν.

Η εκπάιδευση ...ωωωωω- τζιζ - απέδωσε και είχαν φτάσει σε σημείο, όταν έρχονταν παιδάκια φίλων στο σπίτι, να τα απομακρύνουν απο το τζάκι, να μην τα αφήνουν να πλησιάσουν.





Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ