Περί παραγγελίας ιζολ

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166480 από makisr
Περί παραγγελίας ιζολ δημιουργήθηκε από makisr
Δυο ερωτησούλες, μιας και σκοπεύω να παραγγείλω μία τουρμπίνα και τον αεραγωγό για το τζάκι μου από επώνυμο μαγαζί συμφορουμίτη (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω το όνομα), και δεν θέλω να πολυσκοτίζω τον άνθρωπο (ο οποίος με έβαλε σε πολλές σκέψεις σχετικά με την υφιστάμενη επένδυση από πετροβάμβακα), όσο εξυπηρετικός και αν είναι.

Ο θερμοθάλαμος είναι ντυμένος από πετροβάμβακα αυτή τη στιγμή, εάν αποφασίσω (δεν είναι και μικρό το κόστος) να περάσω από μέσα ιζόλ χωρίς να ξηλώσω τον πετροβάμβακα θα είμαι εντάξει?
Κατασκευαστικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τοποθέτησης (Αποστάσεις κλπ εστίας από οπίσθιο τοίχο), άρα αφήνω το πετροβάμβακα ως εχει, και απλά προσθέτω ιζόλ. Στα 10 τετραγωνικά συνολικά που θα αγοράσω (χοντρικά 9 υπόγίζω ότι χρειάζομαι αλλά ας έχω λίγο καβάτζα) πόσα σακουλάκια του κιλού θέλω κόλλα για να παραγγείλω μαζί με το ιζόλ?

Αν αποφασίσω να κάνω την ανωτέρω αλλαγή, μιας και θα ανοίξω τη γυψοσανίδα: το τζάκι εδράζεται σε μαντεμένια βάση που προϋπήρχε από το παλιό τζάκι, η οποία μαντεμένια βάση στηρίζεται στις 4 γωνίες της από σταθερό τούβλο. Ενδιάμεσα υπάρχει κενό (μόνο σαν πόδια δηλαδή υφισταται η βάση). Το τζάκι παίρνει αέρα εξωτερικό από πίσω, όχι από κάτω. Αξίζει/απαιτείται να ξηλώσω τελείως τη βάση και να βάλω τη βάση της κρατκι? Το τζάκι μου είναι το 18άρι oliwia της kratki, και η αρχική εγκατάσταση έχει γίνει από τον εδώ στην Πάτρα αντιπρόσωπο.
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166498 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Περί παραγγελίας ιζολ
φυσικα και θα εισαι ενταξει αλλα πρεπει να βρεις τροπο να στηριξεις το ιζολ κι οχι κολητο πανω στον πετροβαμβακα ...οσο για την βαση μονο αν εκτιμας οτι εχει στατικο προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makisr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166512 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Περί παραγγελίας ιζολ

dimlyk έγραψε: φυσικα και θα εισαι ενταξει αλλα πρεπει να βρεις τροπο να στηριξεις το ιζολ κι οχι κολητο πανω στον πετροβαμβακα ...οσο για την βαση μονο αν εκτιμας οτι εχει στατικο προβλημα


πρόβλημα στατικότητας δεν υφίσταται, απλά αναρωτιόμουν εάν πρέπει να το αφαιρέσω για να είναι πιο 'ελεύθερος' ο αέρας στο πάτωμα του τζακιού.

Κολλητό όχι το ιζόλ στον πετροβάμβακα, βιδωτός θα πάει θεωρώ στα ακριανά κομμάτια, και κολλητά τα ενδιάμεσα.

Περίπου η αναλογία ιζόλ με κόλλα για παραγγελία μήπως γνωρίζουμε? 2-3 πλάκες ανά ένα τσουβαλάκι κόλλας του κιλού, περισσότερ/λιγότερο?

Ευχαριστώ!
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166533 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Περί παραγγελίας ιζολ
δεν χρειαζεται ν αφαιρεσεις το μαντεμι ...για την κολλα δεν γνωριζω...ρωτα εκει που θα παραγγειλεις αν και νομιζω 3 κιλα θα σου φτασουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ