Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37043 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion

stoikon έγραψε: Αν το έβγαζες από αριστερά ( γιατί ξεκινάει από την πλακέτα που είναι πίσω από το αριστερό καπάκι) θα κέρδιζες ακόμα ένα μέτρο.


Α οκ - Δε το προσεξα... δε δειχνει τα το χρειαζεται παντως γιατι... βρηκα μαλλον το προβλημα.
ζεστενεται η "πλατη" οποτε και η μεταλική βασουλα.
αν το κεφαλακι το σπρωξεις μεσα τοτε θερμεναιται κι αυτο, αν το τραβηξεις εξω ωστε να κρεμεται 1-2 ποντους απο το καλωδιο ισως να μην εχει θεμα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37046 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion

Fokion έγραψε: και ερχομαστε στο - πραγματικά - φλεγον θεμα....

Ιδου το λαμακι



φαινεται και το σημαδι μου

με το ματι ειναι 1 εκκατοστό εξω - ανοιχτοτερο και να πταβόντας το ανοιγει περισσότερο αερα.
για κλιγκερ δε μπορω να σας πω ακομα καθοτι καιει καμια ωρα τωρα, αλλα συμφωνα με τις οδηγιες του stoikon πεταγονται πολυ περισσότερες καφτρες οι οποιες συνηθως με το που θα ακουμπησουν τη σταχτη στο συρταρι ή σβηνουν αμεσως ή το πολυ σε 5 δευτερα.. ακαφτο πελλετ παντως δε φαινεται.

τα πελλετ καιγονται κατω κατω στο ποτυρακι και καθε φορα που πεφτει υλικό πεταγονται οι καφτρες.

Το καιω στη σκαλα 3 για να εχω συγκριση με πριν. Μοιαζει να μην θελει αλλο αερα γιατι μου κανει οτι οριακα δεν πεταγονται κομματακια ολοκληρα.
Επεισεις μου μοιαζει οτι και η αποδοση εχει αυξηθει...
η φλογα αλλες φορες εχει ενταση αλλε πεφτει λιγο αλλα μαλλον αυτο ειναι φυσιολογικό τελικά.

θα βγαλω και βιντεακι σε λιγο.


Αν η ένταση της φλόγας δεν είναι σταθερή (παραμένοντας η λειτουργία σκάλας ίδια), ίσως σημαίνει ότι έχεις λίγο παραπάνω αέρα από ότι πρέπει ή λίγο λιγότερη ποσότητα. Το μικρό πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί είναι να καπνίζει λίγο παραπάνω όταν πέφτει πέλλετ σε μικρή φλόγα. Ίσως :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37050 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion

Fokion έγραψε: και ερχομαστε στο - πραγματικά - φλεγον θεμα....

Ιδου το λαμακι



φαινεται και το σημαδι μου

με το ματι ειναι 1 εκκατοστό εξω - ανοιχτοτερο και να πταβόντας το ανοιγει περισσότερο αερα.
για κλιγκερ δε μπορω να σας πω ακομα καθοτι καιει καμια ωρα τωρα, αλλα συμφωνα με τις οδηγιες του stoikon πεταγονται πολυ περισσότερες καφτρες οι οποιες συνηθως με το που θα ακουμπησουν τη σταχτη στο συρταρι ή σβηνουν αμεσως ή το πολυ σε 5 δευτερα.. ακαφτο πελλετ παντως δε φαινεται.

τα πελλετ καιγονται κατω κατω στο ποτυρακι και καθε φορα που πεφτει υλικό πεταγονται οι καφτρες.

Το καιω στη σκαλα 3 για να εχω συγκριση με πριν. Μοιαζει να μην θελει αλλο αερα γιατι μου κανει οτι οριακα δεν πεταγονται κομματακια ολοκληρα.
Επεισεις μου μοιαζει οτι και η αποδοση εχει αυξηθει...
η φλογα αλλες φορες εχει ενταση αλλε πεφτει λιγο αλλα μαλλον αυτο ειναι φυσιολογικό τελικά.

θα βγαλω και βιντεακι σε λιγο.


Το ανεβοκατέβασμα της φλόγας είναι φυσιολογικό λόγο τροφοδοσίας της σόμπα. Για την ρύθμιση αέρα προσπάθησε να φέρεις την φλόγα σε σημείο που στο κάτω μέρος κοντά στο πέλλετ να μπλεδίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37051 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion
Η φλόγα πρέπει να αλλάζει ένταση μόνο όταν ο χώρος πιάνει θερμοκρασία και αυτομάτως η σόμπα αλλάζει σκάλα. Αλλιώς δεν έχουμε καλή ρύθμιση και η σόμπα μπορεί να καπνίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37052 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion
Α! μαλιστα πως δινουμε οξυγονο στην οξυγονοκολληση και η πορτοκαλι φλογα απο την ασετυλινη γινεται μπλε - οκ το επιασα...

το βιντεακι
στα σημεια που βλεπετε σπιθες να πετανε ειναι επειδη επεσε μεσα στο ποτυρακι φρεσκο πελλετ.
Συνημμένο αρχείο:

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37055 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 (x2) by Fokion

giogud έγραψε: Η φλόγα πρέπει να αλλάζει ένταση μόνο όταν ο χώρος πιάνει θερμοκρασία και αυτομάτως η σόμπα αλλάζει σκάλα. Αλλιώς δεν έχουμε καλή ρύθμιση και η σόμπα μπορεί να καπνίζει.


το εχω στο χειροκινητο προς το παρόν κι οχι σε θερμοκρασια, οποτε και να θελει δε μπορει να κατεβασει

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ