Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147070 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw
2 χρονια τον δουλεβα χωρις δοχειο.δεν σου τα γραφω τυχαια.εχω δει συνδεση οπως αναφερεις αλλα δεν με ικανοποιησε λογω το οτι οταν ειθελε νερα το σπιτι αργουσε να ανεβασει.το δοχειο αδρανειας αργει να ανεβασει θερμοκρασια οταν σβηνεις τον λεβητα.ολα αυτα βεβεα δεν αφορουνε το παραπανω θεμα κ ειναι καθαρα αποψη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147071 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw
Χριστός Ανέστη και να είσαι καλά Φίλε.
Το ξέρω ότι το δοχείο καθυστερεί, κάποια στιγμή πρίν 4 χρόνια σκέφτηκα να το βάλω με ενναλλάκτη ηλιακών πένελ αλλά κατόπιν επειδή βαρέθηκα τα ξύλα και μάλωνα με την Γυναίκα μου για τις ημέρες που αφιέρωνα στο δάσος με το αλυσοπρίονο μόνος μου καμιά φορά , το γύρισα στο πέλλετ.
Αγόρασα πριν 2,5 χρόνια τον Όκταγκον 70 τον είδα στη Έκθεση Αθήνας το 2012 και μου έκανα εντύπωση , τους τηλεφώνησα μου έκαναν κανά 2-3 φορές σεμινάρια και τον εγκα/σα στον λέβητά μου.
Στην αρχή , τα έκανα θάλασσα , τον μπούκωνα αλλά μετά από μερικά σεμινάρια να καταλάβω καλά τη λειτουργία του Software του κοντρόλλερ. fumis alpha , και στη Σλοβενία 2 ημέρες , μπήκα στο νόημα για τα καλά.
Τώρα φτιάχνω δικά μου προγράμματα μέσα από το pc για σόμπες πέλλετ και ξύλου , καυστήρες πέλλετ και με πρόσβαση στις κρυφές παραμέτρους καταφέρνω να λειτουργώ και το βιομηχανικό κόστος 170 ευρώ με φπα και δωρεάν παράδοση χωρίς προβλήματα.
Αν βάλεις στον δικό σου Burnit πελλετοκαυστήρα και κόφτρες στις διαδρομές θα ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα και θα κάψεις για το σπίτι σου περίπου 2,5-3 τόνους πέλλετ.
Θα καθαρίζεις τον λέβητα μία φορά τον μήνα και τον καυστήρα με βιομηχανικό πέλλετ κάθε 5-7 σακιά και με άλλο με στάχτη <10% κάθε 20 σακιά.
Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι σε ευχαριστεί περισσότερο.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147073 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw
σταθη καλησπερα.οπως μου ανεφερες παραπανω συνδεετε ο θερμοστατης με τον ανεμ. του λεβητα.ο ελεκτης που εχει ο δικος μου ο teck εχει εξοδο για θερμοστατη.τη γινετε ομως που εχω 2 σπιτια με δικο τους θερμοστατη?λογικα δεν εχω αυτονομη θερμανση κ δεν με ενοχλει για ωρομετρητες γιατι τους εχω ξηλωσει,αλλα το κατω σπιτι εχει 3 βαθμους διαφορα με το πανω.οταν λες οτι κανεις δικο σου software επεμβαινεις στον υπαρχον ελενκτη η δινεις καινουργιο?εχω προσβαση στο κρυφο μενου τη θα αλλαξει?ευχαριστω χρηστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147081 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw
Γειά σου Χρήστο .Σε αυτή τη περίπτωση με τους δύο θερμοστάτες χώρου πρέπει να επεμβαίνουν ο καθένας στους στον δικό του Κυκλοφορητή ή στη δικιά τους βάνα αυτονομίας, όταν έχεις τα δύο διαμερίσματα ανεξάρτητα και τα Υδραυλικά τους φυσικά.
Σε αυτή τη περίπτωση για να λειτουργήσει και η υπερθέρμανση προς κάποιο διαμέρισμα που απενεργοποίησε τον ελεγκτή του καζανιού άρα και τη καύση, η βάνα του διαμερίσματος θα παραμένει ανοιχτή και σε έναν 2ος υδροστάτης, στην ανάποδη επαφή του, θα περιμένει 220 Volt και θα ρυθμιστεί στους 75-80c.
Όταν όλα θα είναι κλειστά (δεν θα έχουν ρεύμα) και ανεβεί η θερμοκρασία πέρα των 80c o υδροστάτης αυτός θα λειτουργήσει τον κυκλοφορητή, ο οποίος θα είναι ένας και για τα δύο διαμερίσματα , για χρόνο πολύ μικρό ίσος με τον χρόνο που χρειάζεται για να παραλάβει την υπερθέρμανση.
Χρειάζεσαι δυό ρελέ με (βάσεις και πηνία) 2 επαφών για έναν κυκλοφορητή, απλά οι εντολές των θερμοστατών ,θα κουμπώνουν στα πηνία και ο ουδέτερος από κάτω.
Στις επαφές των ρελέ που είναι 2 από την είσοδο θα περιμένει 220 v και από την άλλη θα συνδεθεί ο κοντρόλλερ .
Ομοίως και το δεύτερο ρελλέ.
Έτσι ο κοντρόλλερ θα έχει ρεύμα μονοφασικό ή αν δέχεται ψυχρή επαφή θα περνάει από τις επαφές των ρελέ όχι το ρεύμα αλλά η ψυχρή.
Τώρα για τις παραμέτρους του ελεγκτή ,έχουν να κάνουν με την λειτουργία της καύσης, και όχι και τόσο με την υδραυλική λειτουργία.
Οι παράμετροι στο ξύλο έχουν να κάνουν με το τη λήξη της περιόδου λειτουργίας τη έναρξη αλλά και όταν πλησιάζει την θερμοκρασία λειτουργίας.
Συνήθως ρυθμίζεις τον χρόνο εκείνο που αναφέρεται στη διακοπή λειτουργίας του ανεμιστήρα όταν δεν μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία ας πούμε πάνω από τους 40c για περισσότερο από 30 λεπτά και υποθέτει ότι δεν υπάρχουν ξύλα και σβήνει. για να μην δουλεύει ο ανεμιστήρας συνεχόμενα.
Το κρυφό μενού σε καύση ξύλων δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει διαθέσιμο παρά μόνο στο πέλλετ καυστήρα.
Αν τον λειτουργείς για πολύ χρόνο σε χαμηλές στροφές (βεντιλατέρ) τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάνει πίσσες θέλει δύο φορές τη εβδομάδα τέρμα τα γκάζια και αν βρέις και υγρό από Ευκάλυπτο κάνε ένα ψέκασμα στα τοιχώματα και μετά άναψέ τον καλά με φλόγα στις διαδρομές για να τα βγάλει.
Ο Burnit αν τον δουλεύεις με ξερά ξύλα μπορεί και δημιουργεί υψηλές θερμοκρασίες καύσης πλησιάζοντας εκείνες της Πυρόλυσης δεν σου μυρίζει κάπως η φλόγα τέλειας καύσης ευχάριστα δηλ..
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147082 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw
σε ευχαριστω σταθη.το εχω οπως ανεφερες με ρελε κ υδροστατη υπερθερμανσης.αλλα ειταν πολλες οι υπερθερμανσης κ γιαυτο εβαλα δοχειο αδρανειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147084 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ-ξυλου Mareli CB25kw
Και πολύ καλά έκανες. Έγώ προτίμησα τον καυστήρα πέλλετ επειδή βαρέθηκα το κουβάλημα από το 2009 , και ξέρω ακριβώς πόσα kw φλόγα έχω και τη προσαρμόζω σε κάθε φορτίο.
Το πέλλετ το αγοράζω από έναν τοπικό παραγωγό που βγάζει 3 ποιότητες των 170 , 220 , 230 ευρώ με το φπα.
Τώρα δουλεύω τον Όκταγκον 70 με φλόγα μέγιστη 35 kw φυσικά μπορώ από 12 kw έως 70 να προσαρμοστεί.
Υπάρχουν 5 επίπεδα ισχύος εγώ ρυθμίζω τη μέγιστη ας πούμε 35 kw και την ελάχιστη 12 kw.
Ρυθμίζω το αρχικό πέλλετ πόσα δευτ θα φορτώσει το τασάκι του καυστήρα τη θερμοκρασία νερού επιλογής π.χ 65c και την θερμοκρασία πάνω από αυτή με την ελάχιστη ισχύς για τη παραλαβή του φορτίου και τον χρόνο που θα κάψει το αρχικό π΄λελλετ .
Εγώ χρησιμοποιώ το βιομηχανικό των 170 ευρώ και συνήθως καίω όπως φέτος 3,5 τόνους κόστος 595 τιμή κομπλέ με φπα και παράδοση στη πόρτα μου.
Καθάρισμα του καυστήρα κάθε 3-4 ημέρες ή 5-7 σακιά και του λέβητα 2-3 φορές τον χρόνο.
Καλά είναι με καλύτερο πέλλετ δεν καθαρίζω τον καυστήρα τόσο συχνά με πάει έως και 30 σακιά δηλ και μήνα.
Τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ