Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162875 από PrinceOfAbyss
Καλησπέρα στην παρέα.

Πρόσφατα αγόρασα έναν λέβητα της OPOP, τον Biopel V9 30KW για τη θέρμανση του σπιτιού μου (2 όροφοι, 70τ.μ. ο κάθε όροφος), ώστε να αντικατασταθεί ένας λέβητας πετρελαίου. Η υδραυλική εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά (την έκανε υδραυλικός), αλλά η ηλεκτρολογική με προβληματίζει λίγο (την έκανα εγώ). Ας γράψω όμως μερικές ακόμη λεπτομέρειες πριν γράψω αυτό που με προβληματίζει.

Κάθε όροφος έχει τον θερμοστάτη του, και κάθε θερμοστάτης ελέγχει μια ηλεκτροβάνα, ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις ανεξάρτητα τη θέρμανση (ή μη) του κάθε ορόφου. Όσο υπήρχε ο λέβητας πετρελαίου, το καλώδιο «Εντολή στον πίνακα» της κάθε ηλεκτροβάνας τροφοδοτούσε την πρίζα στην οποία ήταν συνδεδεμένος ο λέβητας, οπότε ο τελευταίος θερμοστάτης, μέσω της ηλεκτροβάνας του, έκοβε το ρεύμα του λέβητα. Στον OPOP τα πράγματα είναι διαφορετικά μιας και θέλει ρεύμα συνεχώς. Στο manual έλεγε λοιπόν πως μπορεί να πάρει «ψυχρή» εντολή από 2 θερμοστάτες ώστε να ξεκινήσει ή να σταματήσει. Έκανα λοιπόν τις απαραίτητες τροποποιήσεις που φαίνονται στις παρακάτω φωτό και νόμιζα πως είμαι καλά. Έλα όμως που έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω και τη λειτουργία απομακρυσμένου ελέγχου του λέβητα. Κι εκεί που ένα βράδυ στοχαζόμουν, μου ήρθε η σκέψη σαν κεραμίδα στο κεφάλι... "Όταν τον ανάψω απομακρυσμένα, αν δεν ανοίξουν και οι ηλεκτροβάνες, το νερό θα περιστρέφεται μόνο μέχρι το boiler και δε θα μπει ποτέ μέσα στο σπίτι για να το ζεστάνει..."

Ο εισαγωγέας μου είπε πως για να το λύσω αυτό, γίνεται μόνο «μπακαλίστικα». Δηλαδή, θα ανοίξω τους θερμοστάτες, ώστε να μείνουν ανοιχτές οι ηλεκτροβάνες, θα κλείσω τον λέβητα από το κινητό, και όταν θέλω πχ να τον ανάψω, θα μπω πάλι από το κινητό να τον ανάψω. Εντάξει, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, σαφώς θα αναγκαστώ να καταφύγω σε αυτή τη μέθοδο, αλλά σίγουρα δεν υπάρχει? Στο manual γράφει πως μπορεί να συνεργαστεί με 2 ηλεκτροβάνες και να τις ελέγξει, αλλά το θέμα είναι πως στο μενού όταν ενεργοποιήσεις τις ηλεκτροβάνες, βαράει συναγερμός γιατί δε παίρνει σήμα από τους αισθητήρες που θα πρέπει να συνοδεύουν τις ηλεκτροβάνες. Ο εισαγωγέας λοιπόν μου είπε πως αυτές οι ηλεκτροβάνες αφορούν ενδοδαπέδια θέρμανση, αλλά στο manual λέει πως μπορεί να είναι και θέρμανση από καλοριφέρ, και μάλιστα υπάρχει και αντίστοιχη ρύθμιση. Δυστυχώς δε κατάφερα να βρω το user manual σε ηλεκτρονική μορφή στα αγγλικά για να βάλω το link του, αλλά το βρήκα στα τσέχικα οπότε το βάζω παρακάτω. Όποιος γνωρίζει τον συγκεκριμένο λέβητα, παρακαλώ να με βοηθήσει σε αυτό μου το πρόβλημα. Θα σας ήμουν υπόχρεος.

www.opop.cz/downloader.php?file=opop-bio...7cc08d2e5193923022c7
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162882 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε καταρχην αν εισαι τοσο τυχερος και δεν ανοιξουν οι ηλεκτροβανες και το νερο γυρνα στο μποιλερ ΠΑΙΞΕ ΤΖΟΚΕΡ!!!!!!!!!!!!! Αν δεν εισαι σιγουρος βαλε 2 ηλεκτροβανες καινουργιες.καθε οροφος που εχει θερμοστατη και δινει σε ηλεκτροβανα θα πρεπει να δινεις την εντολη τους σε πηνιο ρελε να το οπλιζουν.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΡΕΛΕ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΡΕΥΜΑ ΨΥΧΡΗ ΕΠΑΦΗ) ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΑ 2 ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ START ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ.ΟΠΟΙΟΣ οροφος ζητησει θερμανση ο θερμοστατης να δωσει στην ηλεκτροβανα να ανοιξει και απο την εντολη τις ηλεκτροβανας(που θα βγαλει ΦΑΣΗ) ΝΑ ΟΠΛΙΣΕΙ ΤΟ ΡΕΛΕ.και η ανοιχτη του ρελε να παρει ο λεβητας.δες το σχεδιο συνδεσεις και ρελε μεσα σε κουτακι (θα εχουν ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!)ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΝΑΚΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ Η ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΥΚΛΩΜΑ .ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΧΝΩ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΑ!!!!!!!!!!!ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Σ Ι Γ Ο Υ Ρ Ο Σ !!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162883 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Φίλε μου , έτσι όπως σκέφτεσαι να το δουλέψεις δεν γίνεται . Υπάρχει τρόπος ο οποίος είναι ο εξής και θα χρειαστείς και έναν καλό ηλεκτρολόγο . Προσωπικά, έχω την ίδια εγκατάσταση με άλλον όμως λέβητα :

1. Ο λέβητας θα παίρνει μόνιμα φάση
2. Οι ηλεκτροβάνες θα ελέγχονται απο τους θερμοστάτες χώρου αποκλειστικά.
3. Οι επιστροφές απο τις ηλεκτροβάνες (εντολή όπως το λές) συνδεθούν σε δυο ρελέ (1&2).
4 .Το ρελέ (1) θα οπλίζει και θα δίνει εντολή (ρευμα) στον κυκλόφορητή σου αν είναι κοινός και για τα 2 διαμερίσματα και δεν ελέγχεται απο τον λέβητα.
5. Το ρελέ (2) θα οπλίζει και θα δίνει εντολή (ψυχρή επαφή) στον λέβητα σου να εκκινήσει.
6. Ένα τρίτο ρελέ το οποίο θα συνδεθεί παράλληλα θα οπλίζει όταν ανοίγεις τον λέβητα απο το κινητό και θα εντολοδοτεί τις ηλεκτροβάνες, ανεξάρτητα αν αυτές είναι κλειστές απο τον θερμοστάτη τους.

Δεν ξέρω αν μπήκες λίγο στο κλίμα , το σίγουρο είναι οτι το παραπάνω όσο δύσκολο και αν σου φαίνεται είναι πάρα πολύ απλό χωρίς ανησυχία ''αστοχίας'' , αρκεί ο ηλεκτρολόγος σου να το κάνει σωστά και όμορφα !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162884 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Α ρε Κώστα τσάκαλε - με πρόλαβες !! Λέμε ακριβώς το ίδιο , μόνο που εγώ προτείνω και ένα τρίτο ρελε το οποίο θα ανοίγει τις βάνες με το έτσι θέλω ανεξάρτητα απο το τί λενε οι θερμοστάτες χώρου, όταν θα κάνει Start ο λέβητας απο το κινητό μέσω internet.

Ωραίος - μπράβο !! :)

Update για τον φίλο : To μπόιλερ ΖΝΧ καλό θα είναι να μην είναι σκορποχώρι και τραβά ανεξέλεγκτα νερό. Να βάλεις και εκεί μια ηλεκτροβάνα και θερμοστάτη ώστε να ζεστένεται όταν πραγματικά πρέπει όπως επίσης και να μην χάνει την θερμότητά του.Για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις Θεώρησέ το σαν ένα ακόμη διαμέρισμα..

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162885 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
VALO ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΗΜΕ....Ο ΤΟ ΡΕΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162886 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Τον π@ύστη τον ρελε.... Και τα καλώδια τα ακριβά ε.. ? Όχι τα φθηνά ..

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ