Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162942 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Prince γράψε μου το mail σου να μιλήσουμε σχετικά με τον λέβητα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162951 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

Valo έγραψε: Λογικά τώρα οι επαφές των room thermostat 1&2 είναι βραχυκυκλωμένες για να μπορεί να πάρει μπρός ο λέβητάς σου αφού οι θερμοστάτες ελέγχουν μόνο τις ηλεκτροβάνες. Κάνω λάθος???


Έχεις δίκιο, με τόσα που είπαμε μπερδεύτηκες. Και σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σου!

Παραθέτω λοιπόν το σχετικό κομμάτι από αυτό το post μου.

PrinceOfAbyss έγραψε: 1. Αυτό ακριβώς έκανα όπως φαίνεται και στις φωτό. Συγκεκριμένα, όταν ανοίξεις τον θερμοστάτη του επάνω ορόφου, γεφυρώνονται το μπλε με το κιτρινοπράσινο στην πλακέτα του λέβητα. Όταν ανοίξεις το θερμοστάτη του κάτω ορόφου, γεφυρώνονται το καφέ με το κιτρινοπράσινο.






Απλά εγώ δε το έκανα με τις επιστροφές των ηλεκτροβάνων, αλλά με τις εντολές από τους θερμοστάτες (αυτές δηλαδή που χρησιμοποιούν και οι ηλεκτροβάνες για να ανοίξουν. Και φυσικά χρησιμοποίησα 2 ρελέ αντί για 1.

Ως εδώ λοιπόν λύνουμε το θέμα του χειρισμού του λέβητα από τους θερμοστάτες. Το θέμα ανοίγματος των ηλεκτροβάνων όμως όταν ο λέβητας ανοίξει απομακρυσμένα δε το λύνουμε!
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PrinceOfAbyss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162967 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Το οτι το έκανες με την χρήση των καλωδίων που οπλίζουν τις ηλεκτροβάνες δεν είναι λάθος - απλά χρειάστηκες 2 ρελέ. Αν το καλωδίωνες με τις επιστροφές μπορούσες να βάλεις μόνο ένα. Σωστό είναι πάντως , αστο έτσι.

Για το 2ο σκέλος το δοκίμασες και εισαι σίγουρος???
Κάνε μου μια χάρη και δοκίμασε να βάλεις μπρός τον λέβητα απο το κινητό σου , έχοντας τις ηλεκτροβάνες κλειστές απο τους θερμοστάτες σου. Δηλαδή να μην ζητάς θέρμανση στο σπίτι.
Η λογική λέει , πως απο την στιγμή που ο λέβητας πάρει εντολή απο το κινητό να εκκινήσει ,δεν θα το κάνει απο την στιγμή που δεν ικανοποιείται και η 2η σταθερά , δηλαδή να έχει και εντολή απο θερμοστάτη χώρου. Διαφορετικά, ποιός ο λόγος να πάρει μπρος όταν δεν υπάρχει ζήτηση απο μποίλερ ή απο θερμοστάτη χώρου... Εξαρτάται όμως και απο τις ρυθμίσεις του ίδιου του λέβητα και της λειτουργείας του.

Μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας πείς ???

Και για να σε απαλλάξω και απο τον 2ο φόβο θα σου πώ το εξής : Άντε σώνει και καλά , πήρε μπρός με τις ηλεκτροβάνες κλειστές.. Ο λέβητας μόλις θα φτάσει το setpoint που του έχεις ορίσει , θα κόψει και θα έχει να στείλει έτοιμα νερά σε περίπτωση που ανοίξει κάποια ηλεκτροβάνα ή ζητήσει ο κυκλοφορητής του μπόιλερ (όταν τον βάλεις) .. Eννοείται θα φροντίσεις na κάνεις και ένα μικρό bypass στις στήλες ή σε κάποιο άλλο μποιλερ ή σώμα σε κοινόχρηστο χώρο για να μην δουλέυει ο κυκλοφορητής στον βρόντο και ζορίζει την τρίοδη και ζορίζεται και ίδιος μαζί. Εκτός και αν τον ρυθμίσεις και αυτόν να εκιννεί μόνο αν υπάρχει ζήτηση απο κάπου.

Άρα που το πρόβλημα.. ???? Όπως βλέπεις λύσεις υπάρχουν πολλές..
Κάπως έτσι έχω την δική μου εγκατάσταση με ξυλολέβητα και πετρελαιολέβητα και δοχείο αδρανείας και λειτουργεί υποδειγματικά.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162978 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Και τις επιστροφές να χρησιμοποιούσα, πάλι 2 ρελέ θα έβαζα γιατί ήθελα να χρησιμοποιήσω τις συνδέσεις και για το Room thermostat 1, και για το 2. Μη ξεχνάς πως είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω και τα Valve 1 & 2, οπότε ήθελα να υπάρχει ο διαχωρισμός και η ανεξάρτητη λειτουργία του κάθε ορόφου (κι ακόμη θέλω την ανεξάρτητη λειτουργία των ορόφων δηλαδή).

Δυστυχώς, προς το παρόν δε μπορώ να το ανάψω ούτε καν δοκιμαστικά γιατί πρέπει να κάνουμε ένα fine tuning των ρυθμίσεων, το οποίο δε μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή. Και η αλήθεια, επάνω σε αυτό που λες, είναι πως το manual γράφει ξεκάθαρα πως οι θερμοστάτες έχουν προτεραιότητα εφόσον είναι ενεργοποιημένοι, αλλά ο αντιπρόσωπος μου είπε πως κανονικά μπορείς να δώσεις εντολή να ανάψει το μηχάνημα. Τώρα, αν υπονοούσε πως θα πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσεις προσωρινά τη χρήση των θερμοστατών δε το ξέρω, αλλά κι έτσι να είναι, για αυτές τις 2-3 φορές το χρόνο που θα χρειαστώ την απομακρυσμένη εκκίνηση του λέβητα, δε με πειράζει να αλλάζω τις ρυθμίσεις.

Όσο για τις λύσεις, προφανώς και υπάρχουν αρκετές, ήθελα την πιο «εργοστασιακή» απλά. Αλλά εφόσον τα Valve 1 & 2 έτσι κι αλλιώς προορίζονται για τρίοδες βάνες (ενώ εγώ έχω δίοδες), αμέσως αυτή η λύση παύει να είναι εργοστασιακή, άρα απορρίπτεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162980 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Prince σου ξαναγράφω, γράψε μου το mail σου να μιλήσουμε για τον λέβητα σου. Όπως βλέπεις στο άβαταρ μου έχω το προηγούμενο μοντέλο V8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162981 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Το nick μου + @gmail.com :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.159 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ