κρύα σώματα - τα 2 στα 9 - συχνά πίεση 3 bar

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163479 από Nasikas
Λέβητας Vesta 40 . Σπίτι του 1985 .
Μου λέει πελάτης πέλλετ , ότι σκάει βαλβίδα συχνά = αναβάζει πίεση 3+
Βάζω το Pr35 από 2,5 - σε 2,3 bar. Το ίδιο. Κάθε βδομάδα σκάσιμο βαλβίδας.
Ανεβαίνω σπίτι και βλέπω ότι κάποιος συνταξιούχος υδραυλικός !!! , τους είχε πρσθέσει το 1995 δύο λεπτά σώματα επειδή ηταν ψηλό το σπίτι και δεν ζεσταινόταν.
Πιάνω τα σώματα . Κρύο το ένα - χλιαρό το άλλο.
Ευτυχώς, όταν τους ρώτησα , μου ομολόγησαν ότι και με πετρελαιο όταν είχαν, έκανε το ίδιο.

Επειδή στα υδραυλικά δεν είμαι εξπέρ, βάζω το ερώτημα στους πραγματικά εξπερ του φόρουμ.
- Ποιά είναι τα σενάρια ?
Πως μπορώ να τους βοηθήσω.? Τι βούλωσε ? Που υπάρχει κενό ?
Όπως είδα τις σωληνώσεις -(να πηγαινουν πανω κάτω Π και ξανα Π), η πρώτη σκέψη ήταν να τους πω - ΞΗΛΩΜΑ ΟΛΑ. Αλλά η άτιμη η κρίση...(παρόλο που απέδειξα ότι δεν φταίει ουτε ο λέβητας, ουτε το πέλλετ- ησύχασα μεν , ανησυχώ δε )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163484 από χρηστος8
Κωστα εχεις δυο ερωτηματα...

Στο πρωτο για να ανεβαζει πιεση μια εγκατασταση θερμανσης 4 ειναι τα σεναρια...
Κατι που δεν διεκρινησες και ειναι σημαντικο...η αυξηση πιεσης γινεται με την αυξηση της θερμοκρασιας των νερων του λεβητα;;;

Απαντω σε καθε σεναριο...
1. Τρυπησε το δοχειο διαστολης η εχασε τον αερα και θελει συμπληρωμα...μπορει να εχει και υπερβολικο αερα μεσα και να πρεπει να ρυθμιστει σωστα.

2. Χωρις να εχω γνωση του σπιτιου το δοχειο διαστολης μπορει να ειναι μικρο και να θελει μεγαλυτερο.
Χοντρικα θελουμε 10 λιτρα ΔΔ για καθε 100 λιτρα νερου...μια μικρη υπερβολη δεν μας χαλαει, αντιθετως ειναι και επιθυμητη.

3. Χαλασε ο πληρωτης και δεν μπορει να διατηρησει σταθερη πιεση...αρα αντικατασταση πληρωτη.

4. Λιγο πιο σπανιο ως σεναριο ομως υπαρκτο...τρυπησε η σερπαντινα του μποιλερ και η πιεση της υδρευσης εισχωρει στο κυκλωμα της θερμανσης μεσω του μποιλερ.

Στο δευτερο ερωτημα...
1. Καθε ανεβοκατεβασμα σωληνων θερμανσης χωρις αυτοματα εξαεριστικα πολυ δυσκολο να λειτουργησει.

2. Ειναι πολλοι οι παραγοντες (που δεν γνωριζω)... ωστε να υπαρξει - απο καποιον γνωστη στοιχειωδων λειτουργιων μια εγκαταστασης θερμανσης - ΕΛΕΓΧΟΣ.
Α. Μεγεθους κυκλοφορητη
Β. Τυπος εγκαταστασης...μονοσωληνιο - δισωληνιο και διαμετροι σωληνωσεων...πχ ενα tubo φ16 δεν μπορει να δωσει πανω απο 4500 θερμιδες...αν εγω βαλω σωματα με αποδοση 6000 θερμιδων θα υπολειτουργουν.
Γ. Μια στοιχειωδη εξισσοροπηση δικτυου...ισως καποια σωματα να εχουν αναγκη στραγγαλισμο διακοπτη για να μειωθει η παροχη τους.

3. Κανεις δεν μπορει να αποκλεισει ενα βουλωμα στα καλοριφερ που δεν δουλευουν...ενα ξηλωμα και ενα πλυσιμο θα το δειξει αυτο ευκολα.

Καπου παραπανω θα ειναι η λυση και στα δυο ερωτηματα Κωστα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, Nasikas, ioan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163502 από Nasikas
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΤΟ.
- Υπάρχει λες συνάφεια - αλληλεπίδραση των 2 προβλημάτων - , ή είναι ανεξάρτητο το ένα απο το άλλο ?

Κάτι που ξέχασα να γράψω είναι ότι τα νερά χρήσης είναι άκρως ανεπαρκή. Με 80 λίτρα μποιλερ , μόνον ένας μπορεί να κάνει μπάνιο.
Δοκίμασα με κυκλοφορητή στα 50 (απο 45) αλλά "το ίδιο και χειρότερα"...μου λέει στο τηλέφωνο.

Αν σε φέρει δρόμος Λάρισα - ή αν ξέρεις κάποιον πραγματικά κατηρτισμένο υδραυλικό εδώ - μπορείτε να τους αναλάβετε ?
Είναι 3 σπίτια που έχουν μπλέξει με "υδραυλικούς @ρχιδι@" επί χρόνια. Στην κόρη τους ο άλλος πέρασε ηλιακό και δεν ζεσταίνει νερά...!!!!!


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163504 από χρηστος8

Nasikas έγραψε: - Υπάρχει λες συνάφεια - αλληλεπίδραση των 2 προβλημάτων - , ή είναι ανεξάρτητο το ένα απο το άλλο ?


Οχι Κωστα δεν συνδεονται μεταξυ τους...ειναι 2 διαφορετικα προβληματα που ενας απλος υδραυλικος τα λυνει ευκολα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163518 από Nasikas

χρηστος8 έγραψε: 4. Λιγο πιο σπανιο ως σεναριο ομως υπαρκτο...τρυπησε η σερπαντινα του μποιλερ και η πιεση της υδρευσης εισχωρει στο κυκλωμα της θερμανσης μεσω του μποιλερ. .

Χρήστο. Αυτό το σενάριο πρέπει να το αποκλείσουμε - η το ερμηνεύω λάθος ?
Τα νερά χρήσης είναι λίγα μου λένε. "Δεν φτάνει η βελόνα μέχρι την μέση"...μου είπαν.
Αν τρύπησε η σερπαντίνα θα έπρεπε να είναι ζεστά συνέχεια - η υπάρχει κανένα θερμοδυναμικό αξίωμα που ανατρέπει?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163520 από χρηστος8
Κωστα ειναι απλο...αν θες να τσεκαρεις αυτο το ενδεχομενο, απλα κλεινεις τις βανες των σωληνων θερμανσης που ζεσταινουν το μποιλερ.
Αν η πιεση συνεχιζει να αυξανεται με τον ιδιο τροπο δεν ειναι η σερπαντινα του μποιλερ τρυπια.

Για να το καταλαβεις καλυτερα η θερμανση δουλευει με 1 - 1,5 μπαρ...η πιεση δικτυου υδρευσης πανω απο 5 συνηθως.
Αρα η μεγαλη πιεση νικα την μικρη...αυτο σημαινει (αν η σερπαντινα ειναι τρυπια) οτι το κρυο νερο της υδρευσης μπαινει στην θερμανση και οχι το αντιθετο.
Το μποιλερ σε αυτη την περιπτωση σαφως και δεν μπορει να ζεσταθει αφου το κρυο νερο δεν αφηνει το ζεστο της θερμανσης να μπει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ