THALIA PLUS 35 KW

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166836 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα THALIA PLUS 35 KW

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Να σε βοηθήσω σχετικά με το δοχείο καύσης (βαλε μια φωτό) αν εχει ράγισμα στο πάτο που κανει καύση αν πιάνουν τα χέρια σου η εχεις κάποιον να κολλάει καλα κόψε μια ίνοξ λαμαρίνα 5 χιλιοστά και πρώτα να το τςιμπηςει στο κάτω μέρος επειδη εχει τρύπες το δοχείο για να περνάει ο αέρας σημαδεψε τις τρύπες στο καινούργιο ίνοξ ξεκόλλησε το τρύπησε το με το ανάλογο τρυπάνι (παρε καλο κοβαλτίου αέρος) τροχιςε τα γρεζια κόλλησε το περιμετρικά και ειναι αθάνατο.δες εδω στο φόρουμ ενότητα PROGETTO λέβητες στις τελευταίες σελίδες .γλυτωνεις το 60αρι.η λαμαρίνα εχει 1-2 ευρώ.



Και το δικό μου χάλασε μετά από 5 χρόνια (πρώτη φωτογραφία). Είναι από ανοξείδωτη λαμαρίνα 3 χιλιοστά. Τώρα το βγάζει η εταιρεία σε 4 χιλιοστά με 60 € όπως είπε και ο theo. Πήγα χτες από εκεί στο εργοστάσιο στη Σίνδο και το επισκεύασαν στα γρήγορα (δεύτερη φωτογραφία). Πήρα επίσης φούσκα για την πόρτα που άρχισε να ξεφτίζει και κορδόνι για το τζαμάκι. Μεγάλη υπόθεση να έχεις το εργοστάσιο κοντά και είναι όλα τα παιδιά εξυπηρετικά.
Όντως η αλλαγή του πάτου με 5αρα λαμαρίνα το κάνει "αθάνατο" αλλά θα το αφήσω για την επόμενη φορά γιατί θέλει 96 τρύπες και η φασαρία είναι κάμποση και θέλει επιπλέον και ηλεκτρόδια για ανοξείδωτο...
Πάντως και το κόστος για καινούριο δεν είναι υπερβολικό γιατί φίλος μου είπε ότι για το δικό του (άλλη μάρκα καυστήρα) του ζήτησαν 250 -300 € !!!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169519 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.
Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχηθώ Χρόνια πολλά , υγεία και ευτυχία για κάθε μέρα του χρόνου.
Πρωτοδιάβασα για το πέλλετ το 2013 μέσα από αυτό εδώ το φόρουμ και έκανα την εγγραφή μου ως μέλλος το 2014.
Από τότε έμαθα πολλά σε ότι αφορά το πέλλετ, τους λέβητες πέλλετ, καυστήρες, εγκαταστάσεις, καμινάδες, σκούπες, φίλτρα στάχτης καυσαερίων κ.λ.π....
Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω όλους όσους έδωσαν τις γνώσεις τους ( και που δίνουν ακόμα), τις εμπειρίες τους, τις ιδέες τους, τις πατέντες τους μέσα από τον γραπτό τους λόγο μέσα από φωτογραφίες και βίντεο.Πέρασαν τα χρόνια μαζεύτηκαν τα χρήματα και τον περσινό χειμώνα πάρθηκε η απόφαση για στροφή της θέρμανσης στο πέλλετ.Απόκτησα έναν λέβητα πέλλετ THALIA PLUS 35KW τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε.Μπήκε σε λειτουργία πριν 1μιση εβδομάδα και την έναυση την έκανε ο τεχνικός που μου όρισε η εταιρεία. Οπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι στο στάδιο κατανόησης και εξοικείωσης με το μηχάνημα.
Μένω στην Αθήνα στη περιοχή της Νέας Πεντέλης. Το σπίτι είναι οροφοδιαμέρισμα 130τ.μ σε οικογενειακό κτήριο ακάλυπτο από παντού.Ο λέβητας ζεσταίνει 9 σώματα φέτες 21000 θερμίδων. Τον τοποθέτησα στην βεράντα μέσα σε δικό του σπιτάκι από τσιμεντοσανίδα. Ο υδραυλικός τράβηξε σωλήνες από τα κολεκτέρ του διαμερίσματός μου μέχρι τον λέβητα και με σφαιρικούς διακόπτες απομονόνωσα το ένα από τα δύο κυκλώματα θέρμανσης.Το άλλο κύκλωμα είναι η κεντρική θέρμανση του κτηρίου με λέβητα πετρελαίου. Τον λειτουργώ 1μιση εβδομάδα και η ποιότητα ζέστης στο σπίτι έχει κάνει μεγάλο άλμα. Αυτό και μόνο με ανακουφίζει για την επιλογή μου να πάω σε θέρμανση με πέλλετ, καθώς είχα πολύ μεγάλη αγωνία αν τελικά θα αποδώσει ή θα κλαίω τα λεφτά που δαπάνησα. Την ίδια αγωνία πιστεύω θα είχαν και οι περισσότεροι που πέρασαν σε θέρμανση με πέλλετ.Επιτέλους αισθανόμαστε άνετα μέσα στο σπίτι μας. Θυμηθήκαμε με τη γυναίκα μου εποχές θέρμανσης πριν το 2007. Δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι η θέρμανση την τελευταία 10ετία έχει γίνει πολυτέλεια για τον περισσότερο κόσμο. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω μέχρι τώρα είναι 2.
1) Αποτυχημένες εναύσεις.Κάθε δύο μέρες περίπου έχω και μία αποτυχία έναυσης, το πέλλετ δεν ανάβει με αποτέλεσμα να ξεχιλίζει το τασάκι μέχρι πάνω. και να βγάζει μετά " αποτυχία έναυσης". Παρατήρησα ότι το κάνει στα σακιά που έχουν ημερομηνία παραγωγής τον Αύγουστο 2019 ενώ με τα σακιά παραγωγής Νοέμβριου 2019 δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα. Χρησιμοποιώ μία μάρκα πέλλετ αλλά με διαφορετική ημερομηνία παραγωγής διότι τα έπερνα λίγα-λίγα. Προς το παρών κάνω δοκιμές με ποσότητα πέλλετ και αέρα στη φάση έναυσης μέχρι να βρω το κατάλληλο σετ. Αλήθεια σας έχει τύχει το ίδιο πέλλετ να έχει διαφορά από ημερομηνία σε ημερομηνία;
2) Το άλλο θέμα είναι ότι τα τελευταία πέλλετ στο σιλό ( περίπου 1 σακί) στιβάζονται στα τοιχώματα του σιλό δεξιά και αριστερά με αποτέλεσμα ο κοχλίας να μη βρίσκει πέλλετ να στείλει για καύση. Σαν πρώτη λύση δεν αφήνω το σιλό να έχει λιγότερο από ενάμιση σακί πέλλετ. Δουλέυω τώρα κάποια πατέντα ώστε όλα τα πέλλετ να μην συσσωρεύονται στα τοιχώματα και να έχουν πορεία προς το κέντρο εκεί που είναι ο κοχλίας.
Αν καταφέρω κάτι θα σας ενημερώσω για να πάρετε ιδέες και να εφαρμόσετε στα μηχανήμα τα σας.
Συγνώμη αν σας κούρασα εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.
Σας εύχομαι καλή χρονιά και καλές ζέστες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169521 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα THALIA PLUS 35 KW

rofos έγραψε: Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.
Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχηθώ Χρόνια πολλά , υγεία και ευτυχία για κάθε μέρα του χρόνου.
Πρωτοδιάβασα για το πέλλετ το 2013 μέσα από αυτό εδώ το φόρουμ και έκανα την εγγραφή μου ως μέλλος το 2014.
Από τότε έμαθα πολλά σε ότι αφορά το πέλλετ, τους λέβητες πέλλετ, καυστήρες, εγκαταστάσεις, καμινάδες, σκούπες, φίλτρα στάχτης καυσαερίων κ.λ.π....
Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω όλους όσους έδωσαν τις γνώσεις τους ( και που δίνουν ακόμα), τις εμπειρίες τους, τις ιδέες τους, τις πατέντες τους μέσα από τον γραπτό τους λόγο μέσα από φωτογραφίες και βίντεο.Πέρασαν τα χρόνια μαζεύτηκαν τα χρήματα και τον περσινό χειμώνα πάρθηκε η απόφαση για στροφή της θέρμανσης στο πέλλετ.Απόκτησα έναν λέβητα πέλλετ THALIA PLUS 35KW τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε.Μπήκε σε λειτουργία πριν 1μιση εβδομάδα και την έναυση την έκανε ο τεχνικός που μου όρισε η εταιρεία. Οπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι στο στάδιο κατανόησης και εξοικείωσης με το μηχάνημα.
Μένω στην Αθήνα στη περιοχή της Νέας Πεντέλης. Το σπίτι είναι οροφοδιαμέρισμα 130τ.μ σε οικογενειακό κτήριο ακάλυπτο από παντού.Ο λέβητας ζεσταίνει 9 σώματα φέτες 21000 θερμίδων. Τον τοποθέτησα στην βεράντα μέσα σε δικό του σπιτάκι από τσιμεντοσανίδα. Ο υδραυλικός τράβηξε σωλήνες από τα κολεκτέρ του διαμερίσματός μου μέχρι τον λέβητα και με σφαιρικούς διακόπτες απομονόνωσα το ένα από τα δύο κυκλώματα θέρμανσης.Το άλλο κύκλωμα είναι η κεντρική θέρμανση του κτηρίου με λέβητα πετρελαίου. Τον λειτουργώ 1μιση εβδομάδα και η ποιότητα ζέστης στο σπίτι έχει κάνει μεγάλο άλμα. Αυτό και μόνο με ανακουφίζει για την επιλογή μου να πάω σε θέρμανση με πέλλετ, καθώς είχα πολύ μεγάλη αγωνία αν τελικά θα αποδώσει ή θα κλαίω τα λεφτά που δαπάνησα. Την ίδια αγωνία πιστεύω θα είχαν και οι περισσότεροι που πέρασαν σε θέρμανση με πέλλετ.Επιτέλους αισθανόμαστε άνετα μέσα στο σπίτι μας. Θυμηθήκαμε με τη γυναίκα μου εποχές θέρμανσης πριν το 2007. Δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι η θέρμανση την τελευταία 10ετία έχει γίνει πολυτέλεια για τον περισσότερο κόσμο. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω μέχρι τώρα είναι 2.
1) Αποτυχημένες εναύσεις.Κάθε δύο μέρες περίπου έχω και μία αποτυχία έναυσης, το πέλλετ δεν ανάβει με αποτέλεσμα να ξεχιλίζει το τασάκι μέχρι πάνω. και να βγάζει μετά " αποτυχία έναυσης". Παρατήρησα ότι το κάνει στα σακιά που έχουν ημερομηνία παραγωγής τον Αύγουστο 2019 ενώ με τα σακιά παραγωγής Νοέμβριου 2019 δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα. Χρησιμοποιώ μία μάρκα πέλλετ αλλά με διαφορετική ημερομηνία παραγωγής διότι τα έπερνα λίγα-λίγα. Προς το παρών κάνω δοκιμές με ποσότητα πέλλετ και αέρα στη φάση έναυσης μέχρι να βρω το κατάλληλο σετ. Αλήθεια σας έχει τύχει το ίδιο πέλλετ να έχει διαφορά από ημερομηνία σε ημερομηνία;
2) Το άλλο θέμα είναι ότι τα τελευταία πέλλετ στο σιλό ( περίπου 1 σακί) στιβάζονται στα τοιχώματα του σιλό δεξιά και αριστερά με αποτέλεσμα ο κοχλίας να μη βρίσκει πέλλετ να στείλει για καύση. Σαν πρώτη λύση δεν αφήνω το σιλό να έχει λιγότερο από ενάμιση σακί πέλλετ. Δουλέυω τώρα κάποια πατέντα ώστε όλα τα πέλλετ να μην συσσωρεύονται στα τοιχώματα και να έχουν πορεία προς το κέντρο εκεί που είναι ο κοχλίας.
Αν καταφέρω κάτι θα σας ενημερώσω για να πάρετε ιδέες και να εφαρμόσετε στα μηχανήμα τα σας.
Συγνώμη αν σας κούρασα εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.
Σας εύχομαι καλή χρονιά και καλές ζέστες.

Γείτονα καλημέρα και χρόνια πολλά.
Το πρόβλημά σου είναι σε μεγάλο ποσοστό πρπβλημα καυσίμου.
Αποφεύγεις το συγκεκριμένο πέλετ που αγόρασες γιατί ο λέβητας σου δουλεύει με μικρά σε μήκος πέλετ (έως 1.5 cm) και η προγενέστερη παραγωγή (Αυγούστου) έχει μάλλον πάρει υγρασία γιαυτο και τα πέλλετ κολάνε στο σιλό και δημιουργείται θέμα σπηλαίωσης.
Μιά δεύτερη προσπάθεια θα ήταν να δώσεις 5-10 sec. παραπάνω στην διαδικασία φόρτωσης πελετ κατά την διάρκεια της πρώτης έναυσης.
Δοκίμασε και άλλο πέλλετ να δεις συμπεριφορά.
Ακολούθησε πιστά το μάνιουαλ γιά μηνιαίο καθαρισμό γιατι όπως λέει και ο Κώστας Πήχας τα πάντα είναι θέμα καθαριότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169522 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
Καλημερα καλη χρονια.στην 1η ερωτηση,πιθανον πελλετ με υγρασια η δωσε περισοτερη προθερμανση στην αντισταση (αν εχει επιλογη το κοντρολερ)η δοκιμασε μια αλλη μαρκα(4-5 σακκια μην φορτωνεσαι!!!!) και δωσε και λιγο αερα παραπανω στην προεναυση και εναυση.επεισης να ΘΥΜΑΣΑΙ ΨΙΛΟΚΚΟΚΟ ΠΕΛΛΕΤ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΚΡΥ ΠΕΛΛΕΤ.ΠΟΛΛΕΣ φορες παρτιδα με παρτιδα εχει τυχει να μην ειναι σταθερη Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!!!!!!!!!!!!ΣΤΗ 2η ερωτηση.Βασικο οταν ριχνουμε το τσουβαλι στο ΣΙΛΟ ΤΟ ΧΤΥΠΑΜΕ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ Η ΣΚΟΝΗ ΧΑΜΗΛΑ.ΜΕΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΑ 3/4 ΣΤΟ ΣΙΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ .ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ (10-20) ΣΕ ΜΙΑ ΣΙΤΑ ΚΟΣΚΙΝΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΕΛΛΕΤ ΤΑ ΞΑΝΑΡΙΧΝΟΥΜΕ(ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!!!!!).ΚΑΘΕ 20-30 ΜΕΡΕΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΠΟΥ ΣΥΣΣΩΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΧΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΛΟ.ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ(Η ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΚΟΣΤΟΣ) ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΔΟΝΙΣΗΣ ΣΤΟ ΣΙΛΟ Η ΣΕ ΚΑΘΕ ΡΙΨΗ Η ΑΝΑ ΤΑΚΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΤΟΥ ΚΟΧΛΙΑ ΜΙΑ ΤΡΥΠΙΤΗ ΣΙΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΟΧΕΙΟ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΠΗΛΑΙΩΣΗ Ο ΚΟΧΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΒΥΝΕΙ ΑΠΟ ΜΗ ΦΛΟΓΑ(ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ)ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169523 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΕ.Η ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΗ ΑΡΧΟΝΤΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΩΜΙΑ!!!!!!!ΚΑΘΑΡΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ======= Α Π Ο Δ Ο Σ Η
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169524 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα THALIA PLUS 35 KW

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΕ.Η ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΗ ΑΡΧΟΝΤΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΩΜΙΑ!!!!!!!ΚΑΘΑΡΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ======= Α Π Ο Δ Ο Σ Η

Κώστα καλή χρονιά να έχετε,να είσαι πάντα γερός και να βοηθάς όσο μπορείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ