Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167236 από lazaros ren

lazaros ren έγραψε: Και γω μπερδεμενος ειμαι ενας μου λεει ετσι αλλος αλλιως.εχω καταληξει λιγο σε αυτα
Saturn pellet 25kw
Idea energy 25kw
Thalia plus 27kw
Τους εχει δουλεψει καποιος να μας πει τη γνωμη του?


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υ.Γ
Σιγουρα καλυτερα βιομαζας με καυστηρα αλλα στο μπαλκονι δε μπαινει.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167240 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου

lazaros ren έγραψε: Μηπως ο φιλος μηχανολογος μετρουσε οτι να ναι.παντως οι εδω υδραυλικοι λενε οτι 25 με 27 kw ειμαστε οκ


προφανως οι υδραυλικοι λενε οτι ναναι ,,,αρκει να παρουν την δουλεια κι ενδεχομενως τα ποσοστα :)
το θεμα με τον μηχανολογο ειναι αν εχει υπολογισει κατςτερη θερμοκρασια το -20 η το -40 :)
τετοιες χοντραδες δεν τις φανταζομαι παντως ...τετοιας ισχυος λεβητες βαζουν στα νοτια
καλο θα ηταν να εχεις και ζεστα νερα χρησης απο τον λεβητα κι επειδη στην περιοχη σου θα φτανεις η και θα ξεπερνας τα 2000 το χρονο σε καυσιμα καλο θα ηταν να πας σε ενα μηχανολογο μελετητη κι οχι εμπορο να σου κανει μελετη με αυτοματισμους αντισταθμισης μπας και γλυτωσεις κανα 20-25%
δεν εχεις λογο να βιαζεσαι φανταζομαι ο χειμωνας σχεδον περασε πια αν κι εκει κραταει παραπανω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167245 από lazaros ren
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το ενδιαφερον να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα σε θεμα απωλειων και kw.αν σας ειναι ευκολο προτεινετε μου καποιο λεβητα σε θεμα αξιοπιστιας aftersales καλυψη και ολα τα σχετικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167246 από χρηστος8

dimlyk έγραψε:

lazaros ren έγραψε: Μηπως ο φιλος μηχανολογος μετρουσε οτι να ναι.παντως οι εδω υδραυλικοι λενε οτι 25 με 27 kw ειμαστε οκ


προφανως οι υδραυλικοι λενε οτι ναναι ,,,αρκει να παρουν την δουλεια κι ενδεχομενως τα ποσοστα :)


Επικινδυνες οι γενικευσεις και 100% αστοχες.
Οπως υπαρχουν κακοι υδραυλικοι υπαρχουν και κακοι μηχανολογοι.
Σχετικα με την δουλεια και τα ποσοστα οι μηχανολογοι δεν παιρνουν;;;
Εφοσον δεν γνωριζουμε το ποιον και του μηχανολογου αλλα και των υδραυλικων που εχει ο φιλος καλυτερα να μην λεμε λογια στον αερα κυριολεκτικα.
Φερνω ενα προσωπικο παραδειγμα...
Τον Οκτωβριο παρεδωσα οικια 136 τμ με οτι καλυτερο κυκλοφορει σε θεμα μονωσεων να εχει μπει απο εξω.
Ο πελατης το κομματι της θερμανσης οσον αφορα την διαστασιολογηση των σωματων το εμπιστευτηκε 100% στον μηχανολογο και οχι σε μενα.
Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες ομως ο μηχανολογος μαλλον υπερεκτιμησε τις μονωσεις του σπιτιου και επελεξε υπερβολικα μικρα σωματα.
Οι υποδειξεις μου αγνοηθηκαν... ετσι αναγκαστηκα να ζητησω υπογραφη υπευθυνης δηλωσης ωστε να αναλαβει 100% την ευθυνη της αστοχιας ο μηχανολογος.
Το αποτελεσμα;;;
Περιμενουμε να τελειωσει ο χειμωνας για να αλλαξουμε 12 σωματα της purmo μιας και στα κρυα με 80 βαθμους προσαγωγη νερου λεβητα το σπιτι ειχε 16 βαθμους.

ΥΓ. Για μηχανολογο μελετητη συμφωνω κι εγω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167247 από lazaros ren
Καλημερα και παλι,ψαχνομαι και ρωταω να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα, μεχρι το καλοκαιρι εχουμε χρονο.υπαρχει και σαν σκεψη που μου προτεινουν και οι περισσοτεροι υδραυλικοι εδω για τοποθετηση μεσα για καλυτερη αποδοση και οικονομια.εχω δει και αυτες
EDILKAMIN VYDA
ECOFOREST IDROCOOPER
KALOR ILARIA.
Ακριβες βεβαια σε σχεση με τις βουλγαρικες και αυτες απο σκοπια.αλλα νομιζω αρκετα ποιοτικοτερες και σαν υλικο και στο καθαρισμα
Την ECOFOREST την εχει ενα φιλος ειναι λεει το κατι αλλο.και ευκολη στο καθαρισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167248 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου
Λάβε πολύ σοβαρά την χωρητικότητα πελετ στο ρεζερβουάρ. Τα 30 κιλά είναι οριακά δεν θα βγάζουν 8 ωρο στα κρύα .Δεν ξέρω πόσες ώρες λείπεις από το σπίτι ή αν καις το βράδυ την θέρμανση.
Πόσο πετρέλαιο εκαιγες;
Μιας και ειμαστε σε γειτονικους νομους και κατι ξερω απο κρυα ,εγω εχω 14kw σομπα υδραυλικη σε 125 τετραγωνικα σπιτι δεν εχω γειτονες να με ζεστενουν και εχω σχετικα καλη μονωση. Εχω μονιμα τη σομπα αναμμενη και θερμοκρασια 22-23. Φετος στα πολλα κρυα (εσεις ειχατε περισοτερο) εφτασα τα 40 κιλα το 24ωρο.
Οποτε διαβαζοντας ολα τα παραπανω για 25-27 kw δεν ξερω τι να σου πω.

Το σπιτι αρχικως ειχε σωματα 25000 θερμιδων ,μένοντας ομως και βαζοντας μονωση καταλαβα εμπειρικα οτι στα πολλα κρυα το σπιτι εχει απωλειες περιπου 8kw οποτε αλλαξα ολα τα σωματα σε μικροτερα και εβαλα μικρη σε ισχύ σομπα.
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ