Σύγκριση κατανάλωσης πετρελαίου / βιομάζας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76239 από panoltd
Σε χωριό της Κέρκυρας ,μονοκατοικία 2όροφη 100+100 τμ.
Πυρηνολέβητας Σαμαρά ΜΙΛΕΠ 35 inverter έναρξη λειτουργίας 4-1-2013
εσωτερική θερμοκρασία 21,5-22,5 όλο το 24ωρο, ΖΝΧ 24 ωρο
με λέβητα STANDBY 65-80 βαθμοί νερό, με βάνα φορτίου 60 βαθμούς
και κυκλοφορητή 60 βαθμούς:
κατανάλωση σε πυρηνόξυλο περίπου 750 κιλά/17= 44,12 κιλά ημερησίως

Πέρισυ σε πετρέλαιο περίπου 2000 lit/150= 13.35 lit ημερησίως
με θερμοκρασίες 20,5-21,5 βαθμούς 4+4 ώρες ημερησίως, το υπόλοιπο διάστημα
ελάχιστη θερμοκρασία 18,5 βαθμούς και ΖΝΧ 24 ώρες΄.

τιμή πετρελαίου 2000*1,39=2780/150=18,5 ευρώ την ημέρα (με σημερινές τιμές)
τιμή πυρήνα χύμα 44,12*0,12= 5,3 ευρώ την ημέρα.

Εν πολλαις αγοραις επενδυτής και ες αεί του ωραίου θαυμαστής!
(Θρασύβουλος Κ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": netrino

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76590 από netrino
Φιλτατε Panold

καταρχην με δεδομενο οτι ο λογος πετρελαιου /πυρηνοξυλο ειναι παραπλησιος (μια αποκλιση 15% προς τα πανω ,για τη δικη μου περιπτωση ,πιστευω οτι εν μερει καλυπτεται απο το γεγονος ,οτι εγω επιβαρυνω την χρηση του καινουργιου λεβητα και με ΖΝΧ) μαλλον ειμαστε ευχαριστημενοι απο την επιλογη μας.

Αν ομως συγκρινω τις απολυτες τιμες καταναλωσης (ειτε πετρελαιου ειτε πηρυνοξυλου) ... ή εγω εχω προβλημα υπερβολικων απωλειων ή εσυ εισαι πολυ καλα "μονωμενος".οκ μπορει να ισχυουν και τα δυο σε μικροτερο βαθμο. ειναι καινουργιο το σπιτι σου?

αν θες δωσε καποια στοιχεια της κατασκευης (υλικα ,ειδος μονωσης,σκεπη κτλ)

Επισης αν δεν βαριεσαι δωσε και καποια στοιχεια της εγκαταστασης(καμιναδα,διατομη- υψος -υλικο)και λειτουργιας του λεβητα (χρονος τροφοδοσιας -αναμονης,αδρανειας δηλ.ποσο ανεβαινει η θερμοκρασια απο την πληρη παυση του καυστηρα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76626 από panoltd
@netrino
μονοκατοικία,100+100 δίπλα στη θάλασσα, πανταχόθεν ελεύθερο (και στους ανέμους και στον ήλιο)
έτος κατασκευής 2003-2005 ,μονωμένο δάπεδο, μπετά, πρέκια και τοίχοι με DOW,μονωμένη
κεραμοσκεπή και ακατοίκητη σοφίτα ,κουφώματα αλουμινίου με πατζούρια και διπλά τζάμια. Ξύλινα
πατώματα.
Η εγκατάσταση έχει καμινάδα Φ250 inox αμόνωτη (προς το παρόν, θα τη μονώσω εγώ μόλις σταματήσει
να βρέχει) υψος 7,5 μέτρα με αντιανεμικό καπέλο ,ο καπναγωγός ινοξ φ250 σε ημιταφ 135 με ταπα καθαρισμού. Ο λέβητας έχει συνεχόμενη τροφοδοσία την οποία ελέγχουμε με inverter δηλ. μπορούμε
να αυξομειώσουμε τις στροφές του κοχλία και έτσι να έχουμε αποδόση απο 50-110% στο λέβητα.

Υδροστάτης καυστήρα στούς 75 βαθμούς(ανάβει 65 κόβει 75 ) και η αδράνεια του είναι άλλοι7 βαθμοί δηλ.φθάνει τους 82 και αν έχει μέσα και λίγα ξύλα ίσως και 85 .

Ποτέ ως τώρα δεν έχει ανοίξει ασφαλιστικό ούτε έχει ενεργοποιηθεί η υδρόψυξη.
Στην εγκατάσταση κυκλοφορεί νερό 450 λίτρα περιπου + 110 λίτρα του λέβητα και δεν έχω δοχείο αδράνειας με σώματα ΑΚΑΝ ΒΙΟΣΩΛ.

Οταν ανοίξει η ηλεκροβάνα ζητώντας θέρμανση η θερμοκρασία ανεβαίνει προοδευτικά και με ρύθμιση
του inverter στα 60hz και τον ανάλογο αέρα φτάνει στη μέγιστη θερμοκρασία 75 σχεδόν όταν έχει θερμανθεί ο εσωτερικός χώρος.

Αν για παράδειγμα ανεβάσω το ινβερτερ στα 70 τότε ο καυστήρας κόβει απο θερμοκρασία ενώ αν το μειώσω στα 50hz τοτε δεν φθάνει ποτέ τούς 70 βαθμούς άρα εκει που είναι τώρα δεν έχω ούτε
καύση περιττού καυσίμου αλλά και ούτε υπολειτουργία, δηλαδή χρησιμοποιώ το 60-70% της ισχύος
του λέβητα (οπως τα ινβερτερ κλιματιστικά)

Εν πολλαις αγοραις επενδυτής και ες αεί του ωραίου θαυμαστής!
(Θρασύβουλος Κ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76640 από netrino
Ευχαριστω για την απαντηση .ειδα και τα σχολια σου στο θεμα παρουσιασης του Μιλε 50.ειδα και λεβητοστασιο "σαλονι".επειδη και απο αυτα που γραφεις φαινεται οτι το εχεις το θεμα!!η συνδεσμολογια μας ειναι της ιδιας λογικης .δεν εχω ομως τριοδη.πως λειτουργει αυτη ακριβως?
ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76649 από panoltd
Η συγκεκριμένη είναι μονάδα τύπου "ladomat"



Είναι η ESBE LTC141 στους 60 βαθμούς.

Αυτό που κάνει είναι να απαγορεύει σε επιστρεφόμενα
νερά χαμηλότερης θερμοκρασίας απο 60 βαθμούς
να γυρίσουν στο λέβητα κάνοντας ανακυκλοφορία
μέσω bypass με δικό της κυκλοφορητή και
με ανάμειξη από την προσαγωγή.

Εν πολλαις αγοραις επενδυτής και ες αεί του ωραίου θαυμαστής!
(Θρασύβουλος Κ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76651 από ΠΑΝΟΣ Π
Καλησπερα από Χαλκιδα. Πολύ χρήσιμα οσα γράφετε και βοηθάτε ώστε να καταλαβουμε πως δουλευουν τα «μηχανακια σας». Ειμαι και εγω σε αναζητηση λεβητα βιομαζας και το εχω ριξει και εγω στο διαβασμα και στο διαβασμα. Καλησπερα και παλι. Πανος,,,,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ