Τοποθέτηση inverter σε λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77543 από chris lam
Όχι ρε φίλε ινβερτερ με μονοφασικό μοτέρ....
Από μονοφασικό σε τριφασικό είναι κονβερτερ.....
στα 380w να το αλλάξεις με τριφασικό γιατί?
ούτε φορτία έχεις ούτε τίποτα!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79001 από konstantinos1
Τελικά αγόρασα μονοφασικο Inverter με 3φασικη εξοδο μισου ιππου σε πολυ καλή τιμή.έχει ρυθμιση απο 0-200 hz/
Το μόνο που μένει είναι να βρω ένα τριφασικό μοτεράκι μισου ιππου που να ταιριαζει ο μειωτηρας που έχω.να επιλέξω 1400 ή 2800 στροφών?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79014 από panoltd

konstantinos1 έγραψε: Τελικά αγόρασα μονοφασικο Inverter με 3φασικη εξοδο μισου ιππου σε πολυ καλή τιμή.έχει ρυθμιση απο 0-200 hz/
Το μόνο που μένει είναι να βρω ένα τριφασικό μοτεράκι μισου ιππου που να ταιριαζει ο μειωτηρας που έχω.να επιλέξω 1400 ή 2800 στροφών?


Κοίταξε πρώτα τι στροφές έχει το μοτέρ που έχει τώρα πάνω γιατί αν έχει 1400 και του το αλλάξεις
με μεγαλύτερο καταλαβαίνεις τι θα γίνει.(θα γυρίζει ο κοχλίας σαν τρελός)
Θέλεις μοτέρ ίδιων στροφών ώστε να το κάνεις πχ -30 ως +30%
Πρόσεχε τα κινέζικα μοτέρ γιατί οι Κινέζοι βάζουν θερμικά ότι ναναι πάνω και με το παραμικρό ζόρι
καίγονται. θα προτιμούσα μοτέρ με θερμικό siemens πάνω του.

Εν πολλαις αγοραις επενδυτής και ες αεί του ωραίου θαυμαστής!
(Θρασύβουλος Κ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79027 από konstantinos1

panoltd έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: Τελικά αγόρασα μονοφασικο Inverter με 3φασικη εξοδο μισου ιππου σε πολυ καλή τιμή.έχει ρυθμιση απο 0-200 hz/
Το μόνο που μένει είναι να βρω ένα τριφασικό μοτεράκι μισου ιππου που να ταιριαζει ο μειωτηρας που έχω.να επιλέξω 1400 ή 2800 στροφών?


Κοίταξε πρώτα τι στροφές έχει το μοτέρ που έχει τώρα πάνω γιατί αν έχει 1400 και του το αλλάξεις
με μεγαλύτερο καταλαβαίνεις τι θα γίνει.(θα γυρίζει ο κοχλίας σαν τρελός)
Θέλεις μοτέρ ίδιων στροφών ώστε να το κάνεις πχ -30 ως +30%
Πρόσεχε τα κινέζικα μοτέρ γιατί οι Κινέζοι βάζουν θερμικά ότι ναναι πάνω και με το παραμικρό ζόρι
καίγονται. θα προτιμούσα μοτέρ με θερμικό siemens πάνω του.


Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Αν του βάλω κανα ανεμιστηρακι να το δροσιζει σαν αυτα που έχω στο pc κανω τιποτα η δωρον αδωρον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87670 από konstantinos1
Τελικά προχώρησα στην τοποθέτηση Inverter .Χρησιμοποίησα ένα τριφασικο μοτέρ 0,37kw ακριβως το ίδιο που έχει και ο Σαμαρας στο αντίστοιχο μοντέλο του λέβητα με το ινβερτερ.
Χρησιμοποιηθηκε ο υπάρχον μειωτήρας στροφών.Στα 50hz η τροφοδοσία έιναι η ιδια όπως και πριν με το μονοφασικό.Το λειτόυργησα και πειραματικά στα 70 hz και η φλογα εκτοξεύθηκε.Η θερμοκρασία ανέβαινε πολύ εύκολα αλλα λογικά και η κατανάλωση.Μετα απο καποιες ώρες λειτουργείας στα 70hz σταματησε να δουλευει το μοτερ(να μαζεψε καποιο σκουπιδακι ή να το ζορισα?)Απο τοτε επειδή φοβήθηκα μην κάνω καμιά ζημιά το δουλεω σε ένα ευρος απο 28-50 hz χωρις προβληματα..Ακομη πείραματίζομαι με δοκιμές και καταναλώσεις.Στα 28hz που το δούλεψα αργουσε να ανεβασει θερμοκρασία αλλα το σπιτι έπιανε την επιθυμητη θερμοκρασια.Η καυση όμως δε μου άρεσε και πολυ.Τα τοιχώματα μαυριζαν και η φλόγα όχι πολύ δυνατή.

Το μοτέρ στα 380v βγαζει 1.06Α και στα 230v 1.84A.:Έχει συνδεθεί σε αστέρα και στο inverter στο σημειο που δηλώνουμε το ρευμα του μοτέρ έχει δηλωθεί 1.1.

Αυτα τα στοιχεία τα έβαλε ο ηλεκρολόγος που το σύνδεσε.

Με έναν άλλο που μιλούσα ο οποίος ασχολείται με inverter μου έιπε οτι έπρεπε να το συνδέσω σε τριγωνο και στο ρεύμα να δηλώσω 1.9 Α.
Γνωρίζει κανείς ποιος έιναι ο σωστός τροπος σύνδεσης;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87685 από Grecu_
Στο ινβέρτερ τι ρεύμα δίνεις? Μονοφασικό ή τριφασικό?
Αν το inverter έχει τριφασική είσοδο, έχει συνδεθεί σωστά.
Αν έχει μονοφασική είσοδο, έχεις 230V ανάμεσα στις φάσεις και πρέπει να το βάλεις τρίγωνο με ρεύμα 1,9Α.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ