Τοποθέτηση inverter σε λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88377 από konstantinos1

egglezos έγραψε:
αυτό που μας επιτυγχάνει λευκά τοιχώματα θαλάμου καύσης γιατί τότε σημαίνει ότι καίμε ιδανικά το κάυσιμο μας. (αν το σπίτι θερμαίνεται ικανοποιητικά στα 28 hz, ίσως να ήθελε μικρότερο λέβητα).

Από άποψη ρύπων και βαθμού απόδοσης, το καλύτερο είναι κοντά στην ονομαστική λειτουργία. Από άποψη κατανάλωσης, τότε πάμε εκεί που βρίσκουμε μια χρυσή τομή μεταξύ χαμηλής κατανάλωσης (άρα λίγα hz) και καλύτερης καύσης (εμπειρικά λοιπόν με άσπρα τοιχώματα στο πυρηνόξυλο).

Αν δεν έγινα κατανοητός, είναι γιατί η Barca έφαγε γκόλ...οπότε θα επανέλθω... :silly: :lol:

Δυστυχώς μικρότερο λέβητα δεν είχατε..Δεν πειραζει όμως γιατι μελλοντικα μπορει να συνδεσουμε και το επάνω διαμερισμα αλλα 120 τμ.
Θα κανω τις δοκιμες μου και θα επανέλθω με νεότερα.
Το γεγονος οτι ο λεβητας κόβει στους 55-60 βαθμους οφείλεται στο ότι έιναι μεγαλος για τις αναγκες του σπιτιου; Για να φτασει στους 70 που τον έχω ρυθμισμένο ή πρεπει να ανεβασω στους 25 τον θ/χ και να δουλεψει πολύ ωρα ή να ανεβάσω τα hz sta 60+.
Μηπως θα ήταν προτιμότερο να τον έχω stand by στους 70-75 ελεγχοντας τον κυκλοφορητη με τον θ/χ και όχι το λέβητα;

Υγ:προβλεπω και οι 11 στη ρεβανς ταμπουρι πισω απο την μεγάλη περιοχή επι 90 λεπτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88418 από egglezos

konstantinos1 έγραψε: Δυστυχώς μικρότερο λέβητα δεν είχατε..Δεν πειραζει όμως γιατι μελλοντικα μπορει να συνδεσουμε και το επάνω διαμερισμα αλλα 120 τμ.
Θα κανω τις δοκιμες μου και θα επανέλθω με νεότερα.
Το γεγονος οτι ο λεβητας κόβει στους 55-60 βαθμους οφείλεται στο ότι έιναι μεγαλος για τις αναγκες του σπιτιου; Για να φτασει στους 70 που τον έχω ρυθμισμένο ή πρεπει να ανεβασω στους 25 τον θ/χ και να δουλεψει πολύ ωρα ή να ανεβάσω τα hz sta 60+.
Μηπως θα ήταν προτιμότερο να τον έχω stand by στους 70-75 ελεγχοντας τον κυκλοφορητη με τον θ/χ και όχι το λέβητα;

Υγ:προβλεπω και οι 11 στη ρεβανς ταμπουρι πισω απο την μεγάλη περιοχή επι 90 λεπτα.


1) Πρέπει να βγάλουμε μικρότερο λέβητα... :oops:

2) Προτείνω να δουλέψεις ώς εξής: Ο κυκλοφορητής στους 55 και ο καυστήρας στους 70. Τότε θα ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασίες καύσης σωστές και θα δίνει νερό στο σπίτι μετά τους 55. Μόλις πιάνει θερμοκρασία το σπίτι θα κλείνει αλλά θα είναι πιο κοντά στο 70 (αντί για το 60 που κλείνει τώρα) με αποτέλεσμα να έχουμε καλύτερη καύση, λιγότερη στάχτη και ακόμα καλύτερους ρύπους. Τα hz όπου σας ικανοποιεί, όσο πιο χαμηλά( προτείνω μεταξύ 35-40)

3) το ότι το σπίτι ζεσταίνεται με τους 60 σημαίνει, αφενός ότι ο λέβητας είναι μεγάλος, αφετέρου ότι τα σώματα είναι αρκετά για να το ζεστάνουν με 60 (ενώ η θεωρητική τους απόδοση δίνεται στους 90 με επιστροφή 70 - άν λοιπόν στην θεωρητική ένα σώμα δίνει 2000 θερμίδες, τότε στους 60 δίνει ας πούμε 1300 θερμίδες...άν το σπίτι ζεσταίνεται λοιπόν με λιγότερες θερμίδες, δεν είναι απλά μεγάλος ο λέβητας αλλά και τα σώματα - δεν μας πειράζει όμως καθόλου)

4) με την σύνδεση που έχεις να ελέγχει τον λέβητα είναι μια χαρά άν κάνεις τις άνωθεν ρυθμίσεις.

ΥΓ: η ρεβάνς θα έχει πράγματι πολύ γέλιο...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88744 από konstantinos1
Λοιπόν δοκιμασα με κυκλοφορητη στους 55,λεβητα στους 70.
Τι ινβερτερ στα 40hz.Θ/χ στους 20-21
Καλή φλόγα σχεδον λευκά τοιχώματα.Με την αποθέρμανση των κυκλοφορητών ο λεβητας μενει στους~50-53.Exουμε εναυση φτανει στους 55 ανοιγει ο κυκλοφορητης παει ουτε μεχρι το 60 και μετα πεφτει παλι στους 50.Επειτα έχουμε παλι το ιδιο σκηνικο αυτη τη φορα φτανει στους 60 και κραταει αυτη τη θερμοκρασια μεχρι να δωσει ο θερμοστατης χωρου εντολη για διακοπη.Με την απθερμανση παει παλι γυρω στους 50-55 και μενει εκει μεχρι να ξαναζητησει θεραμανση το σπιτι.Ολος αυτος ο κύκλος διαρκει μιση ωρα περιπου.
Για 70 βαθμους ούτε με σφαίρες!
Ημερησια καταναλώστη κατι λιγοτερο απο 50 κιλα.

Θεωρείτε καλα είμαι έτσι πρέπει να αλλαξω κατι;

Απλά μου καθεται καπώς περίεργο να μη φτανει στους 70 οταν για οσους ακουω εδω μεσα δουλευουν 70-75 βαθμους το λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88750 από Panos
ο υδροστάτης του εξωτερικού κυκλοφοριτή σου, έχει μεγάλη απόκληση από την πραγματική θερμοκρασία νερών του λέβητα, γι' αυτό πρέπει να τον ανεβάσεις με δοκιμές ανά 5 βαθμούς κάθε φορά, προσοχή όχι πάνω από 65-70 γιατί λόγο της απόκλησης από την πραγματική θερμοκράσια των νερών του λέβητα θα σου κάνει ατμοποίηση(ιδιότητες ατμομηχανής).
Διαφορετικά μένει μόνιμα αναμένος ο κυκλοφοριτής όταν πιάσει κάποια θερμοκρασία. Πάντος και με μόνιμη θερμοκρασία στους 60 βαθμούς μια χαρά είσαι (πολύ ζέστη στο σπίτι).

konstantinos1 έγραψε: Λοιπόν δοκιμασα με κυκλοφορητη στους 55,λεβητα στους 70.
Τι ινβερτερ στα 40hz.Θ/χ στους 20-21
Καλή φλόγα σχεδον λευκά τοιχώματα.Με την αποθέρμανση των κυκλοφορητών ο λεβητας μενει στους~50-53.Exουμε εναυση φτανει στους 55 ανοιγει ο κυκλοφορητης παει ουτε μεχρι το 60 και μετα πεφτει παλι στους 50.Επειτα έχουμε παλι το ιδιο σκηνικο αυτη τη φορα φτανει στους 60 και κραταει αυτη τη θερμοκρασια μεχρι να δωσει ο θερμοστατης χωρου εντολη για διακοπη.Με την απθερμανση παει παλι γυρω στους 50-55 και μενει εκει μεχρι να ξαναζητησει θεραμανση το σπιτι.Ολος αυτος ο κύκλος διαρκει μιση ωρα περιπου.
Για 70 βαθμους ούτε με σφαίρες!
Ημερησια καταναλώστη κατι λιγοτερο απο 50 κιλα.

Θεωρείτε καλα είμαι έτσι πρέπει να αλλαξω κατι;

Απλά μου καθεται καπώς περίεργο να μη φτανει στους 70 οταν για οσους ακουω εδω μεσα δουλευουν 70-75 βαθμους το λεβητα.

Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88754 από konstantinos1
Δήλαδη προτεινεις να ανεβασω στον κυκλοφορητη στους 60 βαθμους;Γιατι έχει αποκλιση;Αφου οταν φτανει η θερμοκρασια του λεβητα στους 55 που έχω ρυθμισμενο το κυκλοφορητη(απο τον πινακα του λεβητα)ανοιγει ο κυκλοφορητης.
Παντως ο κυκλοφορητης σταματαει α δουλευει μολις πεσει απο τους 55 βαθμους.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by konstantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88762 από egglezos
μια χαρά είναι...το σπίτι κλείνει γρήγορα γιατί πιάνει θερμοκρασία άρα ο λέβητας δεν προλαβαίνει να πάει στους 70 ώς είπες...άστο έτσι, μια χαρά είναι και φαντάζομαι και οικονομικό. Σωστά?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ