Χρήση βεντιλατέρ βαρελακι

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166872 από batsinillas
Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με μια συμβουλή που έδωσαν. Καταρχήν να πω ότι έχω ένα καυστήρα πέλλετ-βιομαζας τούρκικης προέλευσης 90.000 θερμίδων. Αυτήν την στιγμή καίω βιομάζα και ο συγκεκριμένος καυστήρας ζεσταίνει 2 κατοικιες, μια 120m2 και μια 150m2. Επειδή έχω κάποια θέματα σχετικά με την ροή του καπνού προς την καμινάδα (η εγκατάσταση έχει συνδεθεί σε προϋπάρχουσα καμινάδα λέβητα πετρελαίου με 4 μέτρα ανοξείδωτη σωλήνα η οποία καταλήγει σε τσιμεντένια καμινάδα περίπου 10 μέτρων) μου συνέστησαν σε κάποιο σημείο της ανοξείδωτης σωλήνας να τοποθετήσω βεντιλατέρ βαρελάκι ώστε να υπάρχει καλύτερη ροή του καπνού. Έχετε άποψη περί αυτού?
Υπάρχουν θετικά σε μια τέτοια εγκατάσταση και ποιά είναι αυτά?
Αντίστοιχα και αρνητικά. Παραθέτω μια φωτογραφία από το συγκεκριμένο βεντιλατέρ που μου πρότειναν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω απαντήσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166874 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε ο λεβητας μου εχεις μοτερ εισαγωγης καυσης και μοτερ καυσαεριων τα οποια διαχειριζονται με οποια ρυθμιση εγω επιλεξω (στροφες βολτ) απο το κοντρολερ του λεβητα.ετσι κανει διαχειρηση καυσης για βελτιστη αποδοση και γι αυτο σε καθε σκαλα ισχυος εχουν τις δικες τους ρυθμισεις.επειδη ο δικος σου απο οτι λες δεν εχει βεντιλατερ καυσαεριων και μαλλον εχει ταμπερ και φυσικο ελκυσμο καλυτερα να μην μπεις σε τετοια διαδικασια διοτι πως θα διαχειριζεσαι τις στροφες σε καθε σκαλα ισχυος και πως αν ηταν να ειχε ο κατασκευαστης θα το ειχε ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ!!!!!!ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΡΧΙΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΝΤΕΣ που μονο ευρω θα χαλασεις!!!!!!!μηπως θα επρεπε να δεις μηπως φταιει η καμιναδα?ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΙ ΟΛΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙς ΕΙΝΑΙ ¨ έχω κάποια θέματα σχετικά με την ροή του καπνού προς την καμινάδα΄' :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: θα σου ελεγα να βαλεις καμια φωτο εδω πωες ςιναι η καμιναδα τι μαρκα λεβητας ειναι?
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166885 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Χρήση βεντιλατέρ βαρελακι
Υποψιάζομαι ότι έχεις επιστροφή καπνού στο σιλό της βιομάζας - η κάνω λάθος ?

Είχα τέτοια περίπτωση , αλλά λύθηκε με καθαρισμό, με ένα μέτρο σωλήνα επιπλέον στην σκεπή και με καλό φουρφούρι.

Το βιντυλατερ καύσης -ας υποθέσουμε- διώχνει πχ 800 κυβικά/ώρα.
Αν η έξοδος (συνολικό σύστημα καμινάδας κλπ) δεν έχει την δυνατότητα να διώχνει απρόσκοπτα αυτή την ποσότητα, εύλογο είναι να γυρίζει και προς το σιλό. Ιδίως όταν έχει ριπές ανέμου.

(Κώστα, η προτζέτο τους πρώτους λέβητες του 2009-10 τους έβγαλε χωρίς το πίσω βιντυλατερ. Την επόμενη χρονιά το έβαλε.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166920 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Χρήση βεντιλατέρ βαρελακι
βεντιλατερ τοποθετουνται αλλα ποιος ασχετος ...για να μην πω κατι χειροτερο προτεινε το συγκεκριμενο που ειναι για αποροφητηρες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ