Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51029 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

mhtsaras έγραψε: Γεια σας παιδια εχω εναν Burnit active 40 και θελω να συνδεσω τον θερμοστατη του σπιτιου με τον λεβητα. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν είναι καλυτερα να συνδεσω και τον κυκλοφορητη μαζι?





Ηλεκτρολογος εισαι ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52681 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Χθες ο λεβητας αναψε στις 4 και στις 5 και κατι εκαιγαν τα σωματα ,20 κιλα ξυλο και κατα τις 7 αλλα 8-10 κιλα και στις 12 αλλα τοσα συνολο 35-40 κιλα ξυλο και διαρκεια καυσης 11-12 ωρες και θερμοκρασια σπιτιου 23+ με εξωτερικη απο 10 εως και 6 ,μεχρι τις 6 το πρωι τα σωματα ζεματουσαν και στις 8 το πρωι το σπιτι ειχε 21,8!
Το προβλημα μου ειναι οτι παλι χθες κατα τις 2 χτυπησε ο συναγερμος και συνεβησαν 2 πραγματα ταυτοχρονα,πρωτα ειχε πεσει ξανα το ασφαλιστικο απο το βεντυλατερ(τελικα αρχιζω και πιστευω οτι φταιει η μεγαμη θερμοκρασια που επικρατει στην αποθηκουλα,σημερα θα το δοκιμασω με ανοιχτο καμια 10ρια ποντους το πλαινο πανελ για να αεριζετε ο λεβητας),και το δευτερο που συνεβηκα χθες ηταν οτι παρολου που εκλεισε το βεντυλατερ τα ξυλα συνεχιζαν και εκαιγαν ,αυτο βεβαια πιστευω οτι οφειλετε στον τρελο αερα που ειχε χθες με αποτελεσμα να παιρνει βεβιασμενο αερα το βεντυλατερ και ακομη και απο την καμιναδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52695 από salouros
Απαντήθηκε από salouros στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Tην Τριτη παω να τον παρω,1350 με το φπα τον 30ρη με ενα δοχειο 500λιτρα,οσο και να'ψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα καποιον που να τον εβαλε για να μας πει την γνωμη του,απ'οτι ειδα ομως η sunsystem δεν ειναι καμια τυχαια εταιρια,πουλαει σχεδον σε ολον τον κοσμο,τον βρηκα Αγγλια κοντα στα 2000 ακομη και Αμερικη τον εξαγουνε αρα πισυευω δεν θα'ναι της πλακας,τον 30ρη στο προσπεκτ τον δινουν για σπιτια απο 120 εως 180 τ.μ,το σπιτι μου ειναι 180 τ.μ,θα με καλυψει,αλλος μου λεει παρε τον 40ρη για.νασαι σιγουρος και αλλος μου λεει εφ'οσων βαζεις μπαφερ μια χαρα θα'σαι,επισης στον 40ρι θα εχω προβλημα μιας και η υπαρχον καμιναδα μου(το λεβητα πετρελαιου)ειναι ελενιτ φ150 και ο burnit ο 40ρης βγαζει φ180 ενω ο 30ρης φ150 !
Με 300ρη μπαφερ καλυπτομαι?


Valsam καλοδουλευτος να είναι και καλές καύσεις!

όταν τον φέρεις και αν χρειάζεσαι βοήθεια για την σύνδεση count me in.

έχουμε τα ίδια δεδομένα απ ότι βλέπω στους προβληματισμούς μας με την επιλογή λέβητα (πελετ, ξυλο κτλ) όπως επίσης παρόμοια σπίτια, αλλά και καπνοδόχους.
Εγώ η αλήθεια είναι ότι αν και τον ζαχάρωνα, ακόμα δεν κάνω την κίνηση για αγορά.

θα περιμένω τις πρωτες εμπειρίες σου μου φένεται και μετά αν ειναι θα πάρω αυτόν ή εναν Ελληνικό απλό και να ξεμπερδεύουμε.

Φιλε οπως εχω γραψει εχω παρει 5 τονους ξερα ξυλα και θα παρω αλλος 3-4,με 1500 ευρω που εχω να διαθεσω η σωστοτερη λυση μου φαινετε αυτη του burnit active την δεδομενη στιγμη,1500 θα ηθελα για μια εστια selenic η μια κασετα nordica η invicta η edilkamin και η λυσεις αυτες θα ηταν ημημετρο μιας και θα επαιρνα θερμανση αεροθερμη και οχι σε ολους τους χωρους(μπανια ενα υπνοδωματιο και υμηυπογειο)οπως επισης με τα air condition που σκεφτομουν,μετα σκεφτηκα μετατροπη του υπαρχοντα λεβητα πετρελαιου σε πελλετ με την προσθηκη ενος καυστηρα πελλετ και ενα σιλο και μπαφερ λογο του οτι δεν επαρκει το νερο του υπαρχοντα λεβητα θα επρεπε να βαλω και μπαφερ (μου το ειπαν απο την ulma που θεωρειτε απο τις καλυτερες εταιριες) συνολικο κοστος 2600-3000 ευρω,με τον burnit υπολογιζω κοστος εγκαταστασης περιπουστα 1700-1800 ευρω,950 ο λεβητας,400 το μπαφερ 500 λιτρων,70 η τριοδη,70 η θερμοστατικη της σερπαντινας 40 το συστολικο,και αλλα 200 για 3-4 μετρα χαλκοσωληνα, μονωσεις,ενα μετρο φ 150 καμιναδα, και τζιτζιριμιτζιρ,παιζει ομως να κοψω και κανα κατασταρικο σε ολα αυτα αρα υπολογιζω μαξ 1700 ευρω,και αν βαρεθω το κουβαλημα του χρονου του κοτσαρω εναν καυστηρα ferroli πελλετ και φταχνω και ενα σιλο με αλλα 1000 ευρωπουλα και ειμαι πληρης!
Βρηκα θερμουδραυλικο τσακαλο και φθηνο το παιδι που περασε το τζακι του αδελφου μου(τελικα 3 μερες δουλεια γεματες γιατι βοηθησε και στα σπασιματα-μπαζα,180 ευρω ολα μαζι πηρε)μου ειπε κανα κατοσταρικο θα μου παρει και μπορει και λιγοτερο εαν τελειωσουμε σε μια μερα οπως υπολογιζει!
Η sunsysmem που βγαζει τους burnit δεν ειναι καμια εταιρια της πλακας οπως πρωτα μου ειπε ο εμπορας στη βουλγαρια και μετα διαπιστωσα απο το σαιτ τους και αφου ειδα οτι εξαγουν σε πολλες χωρες σε Ευρωπη και Αμερικη (δες το βιντεο και θα καταλαβεις)www.sunsystem.bg/en/aboutus/,στην Γερμανια και Αγγλια ο active 30kw πωλειτε κοντα και ακομη πιο πανω απο τα 2000 ευρω γιαυτο πιστευω οτι τα 950 ευρω που θα μου βγει(η τα 800 αν γινει καμια μοντα)ειναι τιμη σουπερ!
www.woodmanstore.com/products/?id=22
www.ecomerchant.co.uk/content/burnit-wbs...-wood-burning-boiler
Ολοι οι Βουλγαροι δεν δουλευουν σε σταυλους,το διαπιστωσα οταν πηγα περυσι στα Σοφια για να παραγγειλω τα κουφωματα μου γιατι φοβηθηκα να του στειλω ολα τα λεφτα προκαταβολη που μου ζητουσε,και εμεινα με ανοιχτο το στομα, 50 υπαλληλοι ,4 ρομποτικα και εκατονταδες χ.λ.μ προφιλ p.v.c,νταλικες φορτομενες να φευγουν προς Αγγλια και Γερμανια σε ενα εργοστασιο τεραστιο που παρομοιο του ουτε για πλακα δεν υπαρχει στην Ελλαδα!
Το αφεντικο ενας νεαρος(35-38 να'ταν με το ζορι)που μου εξηγησε(με τον μεταφραστη του) οτι τα λεφτα τα ζηταει ολα μπραστα μονο σε συναλαγες απο Ελλαδα γιατι το πιστολι το ετρωγε συνεφο απο τους Ελληναρες,τον πληρωσα και σε 4 μερες ειχα τα κουφωματα σχεδον μιση τιμη απ'οτι(45% φθηνοτερα απ'οτι η φθηνοτερη προσφορα απο'δω) θα τα επαιρνα απο'δω,την επιχειρηση την εστησε με ευρωπαικα προγραματα και δεν εστησε απλα ενα υπερτιμολογημενο εργοστασιο φαντασμα οπως μερικοι-μερικοι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52702 από salouros
Απαντήθηκε από salouros στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: www.ecomerchant.co.uk/content/burnit-wbs...-wood-burning-boiler
Ολοι οι Βουλγαροι δεν δουλευουν σε σταυλους,το διαπιστωσα οταν πηγα περυσι στα Σοφια για να παραγγειλω τα κουφωματα μου γιατι φοβηθηκα να του στειλω ολα τα λεφτα προκαταβολη που μου ζητουσε,και εμεινα με ανοιχτο το στομα, 50 υπαλληλοι ,4 ρομποτικα και εκατονταδες χ.λ.μ προφιλ p.v.c,νταλικες φορτομενες να φευγουν προς Αγγλια και Γερμανια σε ενα εργοστασιο τεραστιο που παρομοιο του ουτε για πλακα δεν υπαρχει στην Ελλαδα!
Το αφεντικο ενας νεαρος(35-38 να'ταν με το ζορι)που μου εξηγησε(με τον μεταφραστη του) οτι τα λεφτα τα ζηταει ολα μπραστα μονο σε συναλαγες απο Ελλαδα γιατι το πιστολι το ετρωγε συνεφο απο τους Ελληναρες,τον πληρωσα και σε 4 μερες ειχα τα κουφωματα σχεδον μιση τιμη απ'οτι(45% φθηνοτερα απ'οτι η φθηνοτερη προσφορα απο'δω) θα τα επαιρνα απο'δω,την επιχειρηση την εστησε με ευρωπαικα προγραματα και δεν εστησε απλα ενα υπερτιμολογημενο εργοστασιο φαντασμα οπως μερικοι-μερικοι!


Αγαπητέ Κύριε
θα ήθελα να μάθω στοιχεία για το εργοστάσιο με τα αλουμίνια διότι εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρουν τη ζητάνε
Ευχαριστώ
Το mail για οποιαδήποτε πληροφορία είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52713 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Χθες ο λεβητας αναψε στις 4 και στις 5 και κατι εκαιγαν τα σωματα ,20 κιλα ξυλο και κατα τις 7 αλλα 8-10 κιλα και στις 12 αλλα τοσα συνολο 35-40 κιλα ξυλο και διαρκεια καυσης 11-12 ωρες και θερμοκρασια σπιτιου 23+ με εξωτερικη απο 10 εως και 6 ,μεχρι τις 6 το πρωι τα σωματα ζεματουσαν και στις 8 το πρωι το σπιτι ειχε 21,8!
Το προβλημα μου ειναι οτι παλι χθες κατα τις 2 χτυπησε ο συναγερμος και συνεβησαν 2 πραγματα ταυτοχρονα,πρωτα ειχε πεσει ξανα το ασφαλιστικο απο το βεντυλατερ(τελικα αρχιζω και πιστευω οτι φταιει η μεγαμη θερμοκρασια που επικρατει στην αποθηκουλα,σημερα θα το δοκιμασω με ανοιχτο καμια 10ρια ποντους το πλαινο πανελ για να αεριζετε ο λεβητας),και το δευτερο που συνεβηκα χθες ηταν οτι παρολου που εκλεισε το βεντυλατερ τα ξυλα συνεχιζαν και εκαιγαν ,αυτο βεβαια πιστευω οτι οφειλετε στον τρελο αερα που ειχε χθες με αποτελεσμα να παιρνει βεβιασμενο αερα το βεντυλατερ και ακομη και απο την καμιναδα!


Σαμη τα πρωτα αποτελεσματα για την πιο κρυα ημερα μεχρι και σημερα τα εχω γραψει και εγω εδω www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53


Σε οτι αφορα τους προβληματισμους σου (θερμικο-φλογα με πολυ εξωτερικο αερα), εισαι στον σωστο δρομο! Απαντας μονος σου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52758 από kostis11
Απαντήθηκε από kostis11 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Δεν ερω αν τους αγορασες, αλλά θα με ενδιέφερε να αγοράσω για να αλλάξω τον κλασικο αναλογικο της siemens. Αν θέλεις να δίνεις και εντολη΄για το boiler ZNX, τότε πας στο μοντέλο 280?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ