Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94124 από kostasb
Απαντήθηκε από kostasb στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

kostasb έγραψε:

kostasb έγραψε: Εχω τον p7 να δουλευει στην σκαλα 2.Περιμενοντας να σταματησει για να τον καθαρισω,τον βαζω στην σκαλα 3 για να σταματησει πιο γρηγορα.Περιμενω λιγο αλλαζει σκαλα και παει στην 4!!!! βρε λεω κατι λαθος πατησα και ξαναβαζω την 2.Περιμενω λιγο παει στην 2 κανονικα,ξαναβαζω την 3 παει στην 4,βαζω την 5 παει στην 5 κανονικα,τι συμβαινει οεοοοο????Δεν επανηρθε ουτε απο μετα απο τεταρτο βγαλμενος απο το ρευμα...καθε βοηθεια δεκτη. :unsure:



Κανείς ρε παιδία ?
Τον εχω να δουλευει στην σκαλα 2 ολα οκ,τον βαζω στην 3 σκαλα και πηγαινει στην 4 ?????
Τι μπορει να φταιει????


Δες λιγο της ριθμησης με την σειρα μαλον εχεις της ειδιες στην 3 και 4 αερα η τραφοδοσια .


kappas σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Πραγματι αυτο ηταν,το βρηκα την τεταρτη που ειχα λιγο χρονο και κατεβηκα να "παιξω" λιγο με τις ρυθμισεις.
Προσπαθωντας να βελτιωσω την καυση στην σκαλα 3,ανεβασα τον αερα και "επεσα" στην ιδια τιμη που ειχα στην σκαλα 4.Ετσι οταν τον εβαλα στην 3,πηγαινε στην 4.Για δοκιμη εβαλα την τροφοδοσια στην ιδια τιμη στην σκαλα 4 και 5 αλλα δεν εγινε το ιδιο,δλδ οταν τον εβαλα στην 4 πηγε κανονικα στην 4.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109029 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω για τις ρυθμίσεις του t07. Τι ακριβώς κάνει γιατί διαβάζοντας προηγούμενα μηνύματα για λόγους οικονομίας καυσίμου ανεβάζουν τα δευτερόλεπτα απο 10-12 σε 17-18. Εγώ θεωρώ ότι τα δευτερόλεπτα αφορούν ρίξιμο πέλλετ για 10" π.χ και έτσι ανεβάζοντας σε 18" αυξάνω το πέλλετ που πέφτει.Εαν είναι έτσι πως κάνουμε οικονομία στο καύσιμο. Αυτο το ρωτάω γιατί ένας φίλος έχει κακής ποιότητας πέλλετ και θέλω να ρίξω την ποσότητα ώστε να γίνεται πιο εύκολα η καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109033 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το t07 αυξάνει το διάστημα ρίψης,αν το έχεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις θα ρίχνει πιο συχνά,με αποτέλεσμα να του είναι πολύ το πέλλετ,και να πετάει και άκαυτα,άσε που μπορεί να το μπουκώνει και να βγάζει σφάλμα.
Αν είναι τόσο κακής ποιότητας το πέλλετ,θα το καίει πιο γρήγορα,άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις απο το 12,και να δείς τι πετάει μπροστά.
Βάλε σαν αρχή τις ρυθμίσεις που έχουν ανεβάσει οι άλλοι φίλοι εδώ μέσα,και ανάλογα ανεβάζεις,η κατεβάζεις.
Όλα αυτά φυσικά αν έχει μία μάρκα πελλετ,και οχι να το αλλάζει συνέχεια.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109102 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

terisds έγραψε: Το t07 αυξάνει το διάστημα ρίψης,αν το έχεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις θα ρίχνει πιο συχνά,με αποτέλεσμα να του είναι πολύ το πέλλετ,και να πετάει και άκαυτα,άσε που μπορεί να το μπουκώνει και να βγάζει σφάλμα.
Αν είναι τόσο κακής ποιότητας το πέλλετ,θα το καίει πιο γρήγορα,άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις απο το 12,και να δείς τι πετάει μπροστά.
Βάλε σαν αρχή τις ρυθμίσεις που έχουν ανεβάσει οι άλλοι φίλοι εδώ μέσα,και ανάλογα ανεβάζεις,η κατεβάζεις.
Όλα αυτά φυσικά αν έχει μία μάρκα πελλετ,και οχι να το αλλάζει συνέχεια.


Το t07 αυξάνει το διάστημα ρίψης λές άρα πρέπει να κατεβάσω τα δευτερόλεπτα. Σε άλλο μήνυμα ο κάππας λέει"Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε! " οπότε συμπεραίνω ότι πρέπει να ανεβάσω τα δευτερόλεπτα . Τι απο τα δύο να κάνω ώστε να ρίχνει λιγότερο πέλλετ.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by frelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109103 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

frelas έγραψε:
Το t07 αυξάνει το διάστημα ρίψης λές άρα πρέπει να κατεβάσω τα δευτερόλεπτα. Σε άλλο μήνυμα ο κάππας λέει"Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε! " οπότε συμπεραίνω ότι πρέπει να ανεβάσω τα δευτερόλεπτα . Τι απο τα δύο να κάνω ώστε να ρίχνει λιγότερο πέλλετ.



την ρυθμηση την κανουμε οταν εχουμε καρβουνακια και οταν ζεστενουμε την γειτονεια απο τον καπνοδοχο!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109105 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε:

frelas έγραψε:
Το t07 αυξάνει το διάστημα ρίψης λές άρα πρέπει να κατεβάσω τα δευτερόλεπτα. Σε άλλο μήνυμα ο κάππας λέει"Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε! " οπότε συμπεραίνω ότι πρέπει να ανεβάσω τα δευτερόλεπτα . Τι απο τα δύο να κάνω ώστε να ρίχνει λιγότερο πέλλετ.



την ρυθμηση την κανουμε οταν εχουμε καρβουνακια και οταν ζεστενουμε την γειτονεια απο τον καπνοδοχο!!!!


Ειχα στον δικό μου λέβητα καρβουνάκια. Η ερώτηση μου είναι να μειώσω η να αυξήσω τα δευτερόλεπτα του t07 για να ρίχνει λιγότερο πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ