Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150829 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Δεν σε νοιάζει και τόσο στα επίπεδα που δεν θα σταθεί.
Επίπεδο με επίπεδο διαρκεί 1,5 λεπτό περίπου οπότε στα επίπεδα 2,3 χρεάζεται ο παραπάνω αέρας για να καθαρίζει ότι δεν κατάφερε το επίπεδο 1 στο άναμα.
Μετά στο επίπεδο 4 ή 5 απαιτείται μια καλή προσέγγιση της αναλογίας καυσίμου -αέρας γιατί εκεί θα σταθεί.
Μπορείς να διαμορφώσεις και μόνος σου να στέκεται στο επίπεδο 3 και επίσης να αποδίδει και τη μέγιστη ισχύ σε αυτό.
Όσο ασχολείσαι τόσο περισσότερο αντιλλαμβάνεσαι τους κύκλους λειτουργίας.
Δεν σου δίνει το Κοντρόλλερ και πολλά περιθώρεια , για για περισσότερη επέκταση των δυνατωτήτων του μιας και είναι κλειδωμένο.
Σου λεέι το Μάνουαλ να έχεις καλό ελκυσμό στον θάλαμο πως θα το μετρήσεις αυτό είναι άλλη ιστορία.
Οι περισσότεροι Υδραυλικοί -καυστηρατζήδες που αναλλαμβάνουν εγκα/σειςε δεν γνωρίζουν πολύ θεωρία και στη πράξη έχουν ελήψεις στα τεχνικά θέματα επειδή δεν διαβάζουν.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150841 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Στάθη καλησπέρα. Σήμερα πάλι με τις τελευταίες ρυθμίσεις που 'εγραψα, μου έχει βγάλει 3 φορές Α01. Και πάντα το κάνει στη συντήρηση της φλόγας. Μου έχει χαλάσει την ψυχολογία. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μου κάνει και λίγο κλίνκερ. Δεν ξέρω τι άλλο να του κάνω. Δε με πειράζει τόσο που ανεβοκατεβαίνω, αλλά ότι επειδή τα παιδιά είναι σπίτι όλη μέρα, όταν λείπω είναι δύσκολο να τ' αφήσει η γυναίκα μου και να πάει να πατήσει το κουμπί. Ελπίζω να βρώ κάποια στιγμή τη χρυσή τομή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150844 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μολις τωρα μου εβγαλε και Α02. Μονο αυτο δεν ειχε βγαλει μεχρι τωρα, ξεκινησε και αυτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150846 από Giovanni
Απαντήθηκε από Giovanni στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Νομίζω ότι τα έκανες σωστά. Δες φλόγα σε επίπεδο 5 και άν είναι ογκόδη είναι καλή άν είναι μικρή και εξέρχεται λίγο έξω απο τη μπούκα τότε μείωσε αέρα.
Ενεργοποιήσε και τ18=1 να μεταβαίνει στη φλόγα π1 για συντήρηση.
Και έλεξε και εκεί τη φλόγα.
Τα λέμε.


Στάθη για μένα ήταν αυτή η απάντηση η για το άλλον φίλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150868 από ferroli sfl7
καλησπερα σε ολο το καλο το κοσμο του φορουμ.αυτη τη φορα (οχι οτι εχω λυσει τα προβληματα με το ferroli μου) αλλα αυτη τη φορα μπηκα για να ευχηθω σε ολους εσας Χρονια πολλα και καλα,με υγεια πανω απο ολα,με οσων το δυνατο λιγοτερα προβληματα,καλες καυσεις,και καλη συνεχεια σε ολους και μεσα απο τις πρωσοπικες εμπειριες μας ο καθενας να δωσει την λυση στον αλλο.ευχομαι οτι καλυτερο σε ολους και καλα Χριστουγεννα,να ειμαστε ολοι καλα.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ferroli sfl7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150888 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Στάθη καλησπέρα,
μετά από την επικοινωνία μας το πρωί και αφού έλεγξα το φωτοκύτταρο (καθάρισμα οπών-φωτοκυττάρου), το πρόβλημα παραμένει. Ενώ το πέλλετ που πέφτει κατά την κατά την εκκίνηση είναι αρκετό και ανάβει μάλλον κάποιες φορές το φωτοκύτταρο δεν αντιλαμβάνεται τη φλόγα και δεν μπαίνει στην P1. Αν κατά τη φάση της εκκίνησης βγάλω το φωτοκύτταρο (το ξεγελάω), τότε μπαίνει στην Ρ1. Από εκεί και πέρα και με βάση τις οδηγίες σου, έβαλα τις ρυθμίσεις σε κάθε κλίμακα, παρατηρώντας τη φλόγα, η οποία είναι δυνατή και βγαίνει αρκετά έξω από τη μπούκα.
Αυτό που παρατήρησα κατά τη φάση της εκκίνησης και με τις ρυθμίσεις που μου είχες πει (τ3=51, τ4=15), η φλόγα δεν έβγαινε έξω από τη μπούκα. Ίσως και γι΄αυτό να μην τη βλέπει το φωτοκύτταρο. Αυτό που έκανα τώρα για να το δοκιμάσω , έβαλα τ3=53 και τ4=14. Οι συνολικές μου ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω.
τ1 0
τ2 1
τ3 53
τ4 14
τ5 5
τ6 100
τ7 14
τ8 48
τ9 30
τ10 70
τ11 40
τ12 100
τ13 45
τ14 120
τ15 60
τ16 155
τ17 65
τ18 0
τ19 99
τ20 -

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.190 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ