Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 9 Μήνες πριν #173222 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet
εχω μια lanordica 10 χρονια τωρα χωρις να την δει τεχνικος και χωρις την παραμικρη αλλαγη ...ουτε καν αντισταση ...παρολαυτα θα σου προτεινα να την ξεχασεις και ν ακουσεις τον κωστα ...και δεν αναφερομαι στην μαρκα αλλα σ ολα τα υπολοιπα... αν δεν σ ανδιαφερει να ζεστανεις το υπογειο σκεψου ενα μονωτικο φτηνο στην οροφη του ,,,πχ heraclith ... εκτος απο τον χωρο του λεβητα ....παντως θα προτεινα μια μελετουλα μια και τα σωματα μου φαινονται οριακα και υποψη μια και το ανεφερες οτι 17000 θερμ αναφερονται σε θερμοκρασια νερου 90 βαθμων οσο μειωνεται αυτη τοσο και η αποδοσο των σωματων.... αρα εχετο τουλαχιστον κατα νου οτι ισως καλο θα ηταν ειτε τωρα ειτε αργοτερα οταν θα εχει λειτουργησει η θερμανση να μεγαλωσεις κανα δυο σωματα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 9 Μήνες πριν #173224 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet
Το έχω υπόψη μου ότι τουλάχιστον 1 σώμα θα μεγαλώσει, μπορεί και 2. Στην κρεβατοκάμαρα έχει δίστηλο 80x80, ενώ στο δίπλα δωμάτιο που είναι ελαφρώς μικρότερο έχει 105x80. Το πρώτο σίγουρα ή θα μεγαλώσει ή τρίστηλο ή και τα 2 και ίσως και το 2ο, γιατί εκεί αν και έχει νότιο προσανατολισμό, έχει μπαλκονόπορτα και έχω απώλειες.. Το μπάνιο είναι σούπερ και σαλόνι-κουζίνα, μεγάλος ενιαίος χώρος, έχει 4 σώματα και είναι οκ. Στην τελική έχει και τζάκι εκεί αν κάνει πολύ κρύο. Έχω και μποιλερ, οπότε σίγουρα μιλάμε για αρκετά περισσότερες από 17.000 θερμίδες. Οπότε πλέον σκέφτομαι για 30 ή 35 KW λέβητα. Δεν θα βιαστώ, μπορεί να ξεκινήσω να καίω πετρέλαιο, έχω 400 λίτρα και να περιμένω, να το ψάξω περισσότερο, να ψαχτώ και για μία μελετούλα και να δω αν θα βγει και νέο εξοικονομώ κατ' οίκον.

Απλώς τείνω να είμαι απαισιόδοξος και δεν ξέρω πόσο καλό αποτέλεσμα θα έχω με μελέτη, αν δεν πέσω σε έμπειρο/γνώστη Μηχανικό.

Όπως και να χει, σας ευχαριστώ όλους και θα επανέλθω αργότερα με φωτο και ερωτήσεις για καμινάδα κλπ. Διότι είναι μια παλιά κτιστή, μάλλον με αμίαντο εσωτερικά και δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να αφαιρεθεί ο αμίαντος και να περάσει από μέσα φ80 ή 100, ό,τι χρειάζεται, δίχως να χρειαστεί να γκρεμίστεί όλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 9 Μήνες πριν #173225 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet
οταν ειπα μελετη εννοουσα απλη μελετη απωλειων ανα χωρο και συνολικα φυσικα κι οχι ολοκληρωμενη μελετη θερμανσης που στοιχιζει αρκετα αυτο θα βοηθουσε να κανεις τις οποιες επιλογες απο την αρχη κι οχι εκ των υστερων που εχουν κοστος ... στα σωματα καλο ειναι να υπολογισεις κατι παραπανω και να δουλευεις τα νερα σε καπως μικροτερη θερμοκρασια 
με την καμιναδα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα συνηθως ειναι μεγαλης διατομης οι αμιαντοσωληνες αλλα σε καθε περιπτωση προσπαθησε να αποφυγεις την αποξηλωση 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 9 Μήνες πριν #173226 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Συμφωνώ με τον dimlyk ΣΕ ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΙΛΙΟΠΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!ΠΡΩΤΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΕ ΤΑ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΣΩΜΑΤΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ η ΑΝΟΧΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΉΣΕΙ.ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ Η ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ(για ώρα ανάγκης) ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΕΛΛΕΤ Η ΤΟ ΚΑΙΣ ΚΑΙ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΛΛΕΤ!!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΡΚΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΑ (ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΒΑΖΟΥΝ ΙΤΑΛΙΚΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΟΙΝΑ Η ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ).ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΤΑΜΠΕΡ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΙΣ ΛΕΒΗΤΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗ ΖΕΣΤΑ ΕΞΩ!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΌΣ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΙΣ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙ  ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΤΣΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ 2 ΜΟΡΦΕΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ)ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ !!!! ΞΕΚΙΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ!!!!ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΜΑΙΛ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
Last edit: 2 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ