Αερόθερμο ενεργειακό τζάκι.(με αερόθερμη καμινάδα)

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142361 από panos79

Stavrax έγραψε: Αν η δοκιμή έγινε με ανοιχτή πόρτα είναι πολύ λογικό. Οι δύο επάνω βγάζουν αέρα και τον αναπληρώνει από το κενό γύρω από την καμινάδα του κάτω ορόφου.
Με κλειστή πόρτα έχεις την ίδια συμπεριφορά?



τελικα τις ανοιξα κ τις 2 τρυπες στην πανω σφηνωσα πετρομβαμβακα μου βγηκε ο ομος καθοτι επρεπε να περασει το χερι απο διπλη τοιχοποιια με 5αρι φελιζολ συν 3cm κενο συν 5εκ τσιμεντολιθος καμιναδας συν να ελιχθει το χερι μου γυρω απο το μπουρι...αποτελεσμα αψογη ανακυκλωση αερα αλλα με θερμοκρασια εξοδου γυρω στους 60-70β (τη καμιναδα την πιανω για 2'' περιπου(φταιει κ ο καιρος που το τζακι το δουλευω στο ρελαντι).αν μονωσω και εξωτερικα τη καμιναδα με φελιζολ ,μεχρι το υψος που με ενδιαφερει ποσο περιπου θα αυξηθει η θερμοκρασια;η καμιναδα ειναι χτιστη με τσιμεντολιθο σοβαντισμενη
σε ποιο σαιτ ανεβαζω φωτο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142371 από Stavrax
Αν εννοείς να τη μονώσεις μέσα στο σπίτι, δε νομίζω να καταφέρεις κάτι. Το τμήμα που θα μονώσεις συσσωρεύει θερμότητα, την οποία αποδίδει έτσι κι αλλιώς στον χώρο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142403 από panos79

Stavrax έγραψε: Αν εννοείς να τη μονώσεις μέσα στο σπίτι, δε νομίζω να καταφέρεις κάτι. Το τμήμα που θα μονώσεις συσσωρεύει θερμότητα, την οποία αποδίδει έτσι κι αλλιώς στον χώρο.

να μονωσω το τμημα της καμιναδας που περνα εξω στο μπαλκονι-η καμιναδα δεν βρισκεται εντος του σπιτιου ειναι εκτος,ο μηχανικος τρυπησε τη πλακα απο το μπαλκονι(βεραντα ισως λεγεται οταν απο κατω ειναι δωματιο :blink: ) κ ανεβαινει πανω.με διογκωμενη θα υπαρχει προβλημα ή πετροβαμβακα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142405 από Stavrax
Δηλαδή να μονώσεις εξωτερικά τα τούβλα της βεράντας. Δε νομίζω να καταφέρεις τίποτα αξιόλογο. Το ποσοστό που θα κερδίσεις είναι από καθόλου εως ελάχιστο.
Με την παροχή και την εκτόνωση που άνοιξες, τα τούβλα της καμινάδας ίσα που θα ζεσταίνονται στην εξωτερική επιφάνεια. Η μόνωση θα είχε ουσιαστικό νόημα, αν έκανες θερμοθαλαμο με πβ αλουμινίου από την εσωτερική πλευρά του χτισίματος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142406 από panos79

Stavrax έγραψε: Δηλαδή να μονώσεις εξωτερικά τα τούβλα της βεράντας. Δε νομίζω να καταφέρεις τίποτα αξιόλογο. Το ποσοστό που θα κερδίσεις είναι από καθόλου εως ελάχιστο.
Με την παροχή και την εκτόνωση που άνοιξες, τα τούβλα της καμινάδας ίσα που θα ζεσταίνονται στην εξωτερική επιφάνεια. Η μόνωση θα είχε ουσιαστικό νόημα, αν έκανες θερμοθαλαμο με πβ αλουμινίου από την εσωτερική πλευρά του χτισίματος.


ok καταλαβα :( μιας και εκανα την αρχη οφειλω να τελειωσω με ψηλα το κεφαλι,βρηκα π/β ανθεκτικο στην υγρασια για εξωτερικη μονωση 3τμ περιπου ειναι κ απο πανω μια στρωση επιχρισμα κ ενα χερι βαψιμο
το υποτιμησα το τζακι μου πιστευα ειχε τρελες απωλειες και θα εκανα σαουνα το πανω δωματιο. θα ανεβασω φωτο μολις τελειωσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ