Αιολικά μικρής εμβέλειας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121916 από thangus
Αιολικά μικρής εμβέλειας δημιουργήθηκε από thangus
Καλησπέρα!Είμαι καινούργιος στο φορουμ. Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής και έχω αναλάβει μια εργασία για αιολικά πάρκα μικρής εμβέλειας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τα όρια για την διαφοροποίηση ενός αιολικού πάρκου μικρής και μεγάλης εμβέλειας, γιατί στην έρευνα που έχω κάνει δεν αναφέρεται πουθενα... Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται με κάποιο τρόπο κάποιες ενδεικτικές τιμές για κάποια μοντέλα ανεμογεννητριών καθώς και αυτό επίσης δεν αναφέρεται πουθενά. Σας ευχαριστώ πολύ :)
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by thangus. Αιτία: τυπογραφικό λάθος στον τίτλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121926 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Αιολικά μικρής εμβέλειας
Ο Βαγγελης (vag1234) ειναι εξπερ σε αυτα.Ηταν κ η δουλεια του αν δεν γελιεμαι.
Ειναι κ συντονιστης του φορουμ οποτε μην ανησυχεις.
Μολις το δει θα σου απαντησει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122201 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Αιολικά μικρής εμβέλειας
Γεια σου thangus.
Όταν λες "μικρής εμβέλειας" εννοείς μικρής ισχύος?
Αν εννοείς αυτό, μπορείς να προσδιορίσεις την ισχύ που σε ενδιαφέρει?

Γενικά μιλώντας για το κόστος των ανεμογεννητριών (Α/Γ), δεν είναι και τόσο απλό να προσδιοριστεί καθώς ένα μεγάλο μέρος του κόστους εξαρτάται από το σημείο και τις απαιτήσεις της εγκατάστασης.
Είναι άλλο πράγμα το κόστος της Α/Γ "στο κουτί" της και άλλο το συνολικό κόστος ώστε να εγκατασταθεί και να παραδοθεί εν λειτουργία σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122266 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Αιολικά μικρής εμβέλειας
Μικρές Α/Γ μέχρι 50 kw δεν θέλουν κάποια ιδιαίτερη αδειοδότηση (σε σχέση με ένα κανονικό αιολικό πάρκο) αν και έχουν ένα τρέξιμο (πολεοδομία, περιφέρεια, ΔΕΗ). Το κόστος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κόστος αδειών, κόστος βάσεων, κόστος διακοπτών διασύνδεσης με ΔΕΗ, κόστος διασύνδεσης με ΔΕΗ, αγορά Α/Γ, κόστος ανέγερσης κλπ.

Μια μικρή α/γ 40 kw κόστίζει γύρω στα 150000€ με 200000€ turn key, με το κλειδί στο χέρι που λέμε. Απόσβεση έχεις στα 7 με 10 χρόνια με την ανάλογη χρηματοδότηση ...

Στα κανονικά αιολικά πάρκα υπολόγισε μέσο κόστος 1.000.000 € ανά εγκατεστημένο MW, turn key.

Να έχεις υπ' όψη σου ότι οι μεγάλοι επενδυτές όταν κατασκευάζουν ένα έργο ΑΠΕ δεν βάζουν κεφάλαιο από την τσέπη τους. Το κεφάλαιο που διαθέτουν είναι περίπου 10-15% της επένδυσης. Το υπόλοιπο ποσό το παίρνουν δάνειο από μεγάλες ευρωπαϊκες τράπεζες π.χ. deutche bank με την εγγύηση της παραγωγής και του εξοπλισμού και συνήθως αποπληρώνεται σε βάθος 5ετίας ή δεκαετίας. Δηλαδή από τα ετήσια έσοδα στην πενατετία, το 50-60% πάει για αποπληρωμή της επένδυσης. 20% για αποσβέσεις επενδυτή και 20% για λειτουργικά έξοδα.

Μάλιστα αυτή την εποχή, για επενδύσεις στην Ελλάδα η deutche bank δίνει δάνεια με την προυπόθεση ότι θα αγοραστεί γερμανικός εξοπλισμός..

Από παντού μας πηδ..νε οι Γερμανοί.. :sick:

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122267 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Αιολικά μικρής εμβέλειας

stergiosbik έγραψε: Ο Βαγγελης (vag1234) ειναι εξπερ σε αυτα.Ηταν κ η δουλεια του αν δεν γελιεμαι.
Ειναι κ συντονιστης του φορουμ οποτε μην ανησυχεις.
Μολις το δει θα σου απαντησει.


και είναι ακόμα αλλά σαν freelancer...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ