Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15548 από DinPellet
Απαντήθηκε από DinPellet στο θέμα Τιμές pellet

Taiby έγραψε: Μπραβο, το ποστ σου ειναι παρα πολυ κατατοπιστικο...και εμεις εμπορευομαστε πελλετ και εχουμε και τα ιδια προβληματα με τους παραγωγους και εμπορους πελλετ.



Ρε μπάς και είσαι ο Fantomas23 ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15549 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet

sugarboy έγραψε: Καλησπέρα!

Να αρχίσουμε απο το τέλος προς την αρχή.....

@Xρήστος8

Αγαπητέ Χρήστο, χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση, και χωρίς να θέλω να φανταστώ οτι "ωραιοποιείς" κάποιο συγκεκριμένο πέλλετ (συνδυασμός αρκετών πόστ σου), θα ήθελα φέτος να κάνεις την ίδια μελέτη και του χρόνου να μας πείς τα συμπεράσματά σου ΟΧΙ ΣΕ ΛΕΒΗΤΑ, αλλά ΣΕ ΣΟΜΠΑ. Γνωστό τοις πάσει, οτι ο λέβητας (όχι ολοι αλλά σχεδόν όλοι) μασουλάνε τα παντα. ΟΙ ΣΟΜΠΕΣ όμως?

Επίσης, μιας και ασχολείσαι επαγγελματικά και νομίζω οτι τον συγκεκριμένο τύπο θέρμανσης δεν τον βλέπεις μόνο απο τη σκοπιά της οικονομίας, μήπως μπορείς να μου πείς για την αντίστοιχη σύγκριση των 2 πέλλετ που ανέφερες αλλά στα στοιχεία:

Θερμοκρασία καυσαερίων, οξυγόνο κάυσης, μικροσωματίδια ατμόσφαιρας? (Φυσικά για να πάρεις όλες αυτές τις μετρήσεις, χρειάζεσαι λέβητα τρίτης γενιάς με Λ και διαχείρηση, κλπ κλπ και πίστεψέ με, τις μετρήσεις τις έχω στη διάθεσή σου γιατί ΝΑΙ έχω πρόσβασησε τέτοιο καυστήρα.)

Με όλα τα παραπάνω, θέλω να κατανοήσεις οτι η μόνη διαφορά δεν είναι η τιμή αλλά και κάποιες άλλες παράμετροι.... οικολογικοί!!! Κάτι που το ξεχάσαμε.......




Ζαχαρια εκτος απο υδραυλικος ειμαι και χρηστης πελλετ και το ξερεις...δεν ωραιοποιω κανενα πελλετ...τα παραδειγματα που εδωσα αναλυτικα ηταν απλα η πραγματικοτητα...ημουν σαφης ας καψει ο καθενας οτι θελει ανεφερα παραπανω...τα νουμερα ομως στην οικονομια ειναι αυτα ειτε το θελω ειτε οχι. Ειναι συμπερασματα βγαλμενα απο τη δουλεια μου και τα μεταφερω σε ολους.
Ελπιζω οι γνωσεις του καθενος απο μας απο την χρηση πελλετ να βοηθησουν...αυτο ομως θα γινει μονο απο αληθινες καταγραφες των καταναλωσεων των χρηστων...δεν βλεπω και πολλους προθυμους πανω σε αυτο...εγω κανω οτι μπορω για να τις κανω γνωστες.
Στο θεμα της θερμοκρασιας η των μικροσωματιδιων σαφως και εχεις δικιο δεν ειναι ολα ιδια,τα ακριβοτερα με din και dan ειναι τα οικολογικοτερα...ποιος ισχυριστηκε το αντιθετο.
Μονο που αυτη η λογικη πρεπει να ακολουθηθει και στο υβριδικο αυτοκινητο που πρεπει να εχουμε, στο τζακι που πρεπει να εχει βαθμο αποδοσης 85%, στο τσιγαρο που δεν πρεπει να καιμε, στην λογικη καταναλωση νερου-ρευματος για να μην στερεψουν οι πηγες, στην ανακυκλωση των σκουπιδιων και αλλα πολλα που ο Ελληνας αυτη τη στιγμη δεν εχει το μυαλο να σκεφτει...δυστυχως το 100% του μυαλου μας παει στην οικονομια και εκει εστιαζουμε.


ΥΓ. Σομπες δεν εχω βαλει πολλες...4 και αυτες φετος, του χρονου θα εχω μετρο συγκρισης και να εισαι σιγουρος θα σας πω τα συμπερασματα μου.




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sugarboy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15552 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε:

sugarboy έγραψε: Καλησπέρα!

Να αρχίσουμε απο το τέλος προς την αρχή.....

@Xρήστος8

Αγαπητέ Χρήστο, χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση, και χωρίς να θέλω να φανταστώ οτι "ωραιοποιείς" κάποιο συγκεκριμένο πέλλετ (συνδυασμός αρκετών πόστ σου), θα ήθελα φέτος να κάνεις την ίδια μελέτη και του χρόνου να μας πείς τα συμπεράσματά σου ΟΧΙ ΣΕ ΛΕΒΗΤΑ, αλλά ΣΕ ΣΟΜΠΑ. Γνωστό τοις πάσει, οτι ο λέβητας (όχι ολοι αλλά σχεδόν όλοι) μασουλάνε τα παντα. ΟΙ ΣΟΜΠΕΣ όμως?

Επίσης, μιας και ασχολείσαι επαγγελματικά και νομίζω οτι τον συγκεκριμένο τύπο θέρμανσης δεν τον βλέπεις μόνο απο τη σκοπιά της οικονομίας, μήπως μπορείς να μου πείς για την αντίστοιχη σύγκριση των 2 πέλλετ που ανέφερες αλλά στα στοιχεία:

Θερμοκρασία καυσαερίων, οξυγόνο κάυσης, μικροσωματίδια ατμόσφαιρας? (Φυσικά για να πάρεις όλες αυτές τις μετρήσεις, χρειάζεσαι λέβητα τρίτης γενιάς με Λ και διαχείρηση, κλπ κλπ και πίστεψέ με, τις μετρήσεις τις έχω στη διάθεσή σου γιατί ΝΑΙ έχω πρόσβασησε τέτοιο καυστήρα.)

Με όλα τα παραπάνω, θέλω να κατανοήσεις οτι η μόνη διαφορά δεν είναι η τιμή αλλά και κάποιες άλλες παράμετροι.... οικολογικοί!!! Κάτι που το ξεχάσαμε.......




Ζαχαρια εκτος απο υδραυλικος ειμαι και χρηστης πελλετ και το ξερεις...δεν ωραιοποιω κανενα πελλετ...τα παραδειγματα που εδωσα αναλυτικα ηταν απλα η πραγματικοτητα...ημουν σαφης ας καψει ο καθενας οτι θελει ανεφερα παραπανω...τα νουμερα ομως στην οικονομια ειναι αυτα ειτε το θελω ειτε οχι. Ειναι συμπερασματα βγαλμενα απο τη δουλεια μου και τα μεταφερω σε ολους.
Ελπιζω οι γνωσεις του καθενος απο μας απο την χρηση πελλετ να βοηθησουν...αυτο ομως θα γινει μονο απο αληθινες καταγραφες των καταναλωσεων των χρηστων...δεν βλεπω και πολλους προθυμους πανω σε αυτο...εγω κανω οτι μπορω για να τις κανω γνωστες.
Στο θεμα της θερμοκρασιας η των μικροσωματιδιων σαφως και εχεις δικιο δεν ειναι ολα ιδια,τα ακριβοτερα με din και dan ειναι τα οικολογικοτερα...ποιος ισχυριστηκε το αντιθετο.
Μονο που αυτη η λογικη πρεπει να ακολουθηθει και στο υβριδικο αυτοκινητο που πρεπει να εχουμε, στο τζακι που πρεπει να εχει βαθμο αποδοσης 85%, στο τσιγαρο που δεν πρεπει να καιμε, στην λογικη καταναλωση νερου-ρευματος για να μην στερεψουν οι πηγες, στην ανακυκλωση των σκουπιδιων και αλλα πολλα που ο Ελληνας αυτη τη στιγμη δεν εχει το μυαλο να σκεφτει...δυστυχως το 100% του μυαλου μας παει στην οικονομια και εκει εστιαζουμε.


ΥΓ. Σομπες δεν εχω βαλει πολλες...4 και αυτες φετος, του χρονου θα εχω μετρο συγκρισης και να εισαι σιγουρος θα σας πω τα συμπερασματα μου.[/quote



Χρήστο, σωστά μιλάς, απλά ήθελα να καταλάβεις και να κατα λάβουμε όλοι οι αναγνώστες οτι το πέλλετ δεν είναι μόνο τιμή. Πρέπει να καταλάβουμε και τις διαφορές μεταξύ των ποιοτήτων και προσοχήηηηη δεν μιλάω για κέρδη και αισχροκέρδια, μιλάω για το πέλλετ καθ΄εαυτού σαν υλικό.

Το πέλλετς δημιουργήθηκε απο υπολείμματα.... ξέρεις....
Δεν δημιουργήθηκε με σκοπό να κόβουμε τα δέντρα!!! ;)

Και μια ¨ένσταση¨: Αν το μυαλό μας ήταν 100% οικονομία, υπάρχει και το πλησιέστερο δάσος για να κόψουμε τα ξύλα μας. Καθώς και πολύ φτηνότερα πέλλετς που και αυτά είναι "best value for money" αλλά..... δεν ακούγονται! Τυχαίο? Δε νομίζω!!!!


AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15554 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet
Ζαχαρια τα πολυ φτηνοτερα πελλετ δεν ειναι best value for money...δεν ισχυριστηκα ποτε κατι τετοιο...εχω κανει δοκιμες 10αρια πελλετ απο τα πολυ φτηνα και η φλογα στον καυστηρα σε full ισχυ δεν ξεπερνουσε τους 10 με 15 ποντους.
Με αυτα τα πελλετ πειραματιζεσαι και δεν ζεσταινεσαι...καλυτερα να τα αποφυγουν οι καταναλωτες, η συζητηση που καναμε παραπανω δεν ειχε σχεση με αυτα...αφορουσε συγκεκριμενο φτηνο πελλετ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15567 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: Ζαχαρια τα πολυ φτηνοτερα πελλετ δεν ειναι best value for money...δεν ισχυριστηκα ποτε κατι τετοιο...εχω κανει δοκιμες 10αρια πελλετ απο τα πολυ φτηνα και η φλογα στον καυστηρα σε full ισχυ δεν ξεπερνουσε τους 10 με 15 ποντους.
Με αυτα τα πελλετ πειραματιζεσαι και δεν ζεσταινεσαι...καλυτερα να τα αποφυγουν οι καταναλωτες, η συζητηση που καναμε παραπανω δεν ειχε σχεση με αυτα...αφορουσε συγκεκριμενο φτηνο πελλετ.



Θέλω να πω, οτι υπάρχουν πέλλετ, φτηνά, στο επίπεδο του PROGETTO και ίσως και λίγο καλύτερα απο το Progetto με την ίδια τιμή, αλλά για κάποιο λόγο "θάβονται". Αυτό εννοούσα! ;) ;) :woohoo:

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15582 από leividiotis
Απαντήθηκε από leividiotis στο θέμα Τιμές pellet
Δεν έχω στοιχειά για δύο σεζόν αλλά ο πελάτης που σας ανέφερα με σόμπα καλοριφέρ 21kw έκαψε Φεβρουάριο κ Μάρτιο 66 σακιά RZ-PELLETS ενώ Δεκέμβριο κ Ιανουάριο 100 σακιά ΜΑΚΗ με ιδία θερμοκρασία στο χώρο πάντα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.590 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ