Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9240 από Algor
λοιπον θα σας πω εγω τι θα κανουμε.

1) θα ζητησουμε προσφορα απευθειας απο τα εργοστάσια.
2) ολοι εχετε κοντα σας ενα γνωστο- φίλο με κλαρκ. δωστε και 20 ευρω για το πετρελαιο.
3) θα βρουμε εναν που εχει επαγκελματικο αφμ και θα το αγορασει δινοντας του 10€ τον τονο για τα φορολογικα του

4) θαβρουμε εναν εκτελονιστη για να μαθουμε καλα τα διαδικαστικα για πιθανη αγορα παο το εξωτερικο.
5) αρχίστε να γράφετε σε όλα τα φόρουν και ηλεκτρονικα μεσα αρθρα για την αποτομη αυξηση του πελλετ και οτι εχει γίνει ασυμφορο για να αρχισουν να χανουν πελάτες και να τα ξανασκευτουν.
6) θα προσπαθησουμε όλοι να παρακινησουμε ολους οσους καιν πελλετ να οργανοθούν μαζι μας

Εστι μπορουμε να πιεσουμε, κιαν πετυχουμε πετυχαμε ,αν οχι τι είχαμε τι χασαμε!

Οσο για τους εμπορους νομιζω ότι την δουλεια τους κανουν. Αλλοι καλά και αλλοι κακά. Εκείνα που πρεπει να πιεστουν είναι τα εργοστάσια για τις τιμες. Γιαυτό το 5) ειναι το σημαντικότερο και η δυναμη που έχουμε!!!

Εμεις οι πέλλεταδες πρεπει να κανουμε πολεμο στο πέλλετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9245 από sugarboy

erimitis έγραψε: O φιλος μαστορας εχει απολυτο δικιο.Ολοι μπορουμε να κερδισουμε απο εδω αρκει να βαλουμε την λογικη.Οπως ξανα ειπα ειναι σοφρων να εχεις δουλεια ολο το χρονο και συνεχεια απο το να κανεις μια αρπακτη και μετα ο κοσμος να λακισει.
Ολα αυτα που λες φιλε sugarboy τα εχω σκεφτει για αυτο και ειπα οτι ολες οι κινησεις εχουν γινει απο τον υπολογιστη και απο το τηλεφωνο.Κατσε να κλεισει η σεζον να παμε μια βολτα εξω να μιλησουμε απο κοντα και βλεπουμε ισως και να εχεις δικιο φιλε δεν σε αδικο.Αλλα επετρεψε μου να εχω αλλη γνωμη .
Ο καιρος γαρ εγγυς,ολοι θα κριθουμε για αυτα που γραφουμε εδω.



Χαίρομαι που τουλάχιστον έχεις ανοιχτό πνεύμα και καταλαβαίνεις το τι και πως το εννοώ!
Σίγουρα θα κριθούυμε!!! ;)


@mastoras
Κάθε άλλο παρά καβαλλάρης εκδικητής είμαι και δεν έχω να πάρω κανένα αίμα μου πίσω! Γιατί? μου κάναντε κανένα κακό και πρέπει να σας εκδικηθώ? Αυτά κατάλαβες απο τα γραφόμενά μου? τεσπα! Απλά λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Καλώς ή κακώς, δεν κρύβομαι στο "μεταξύ σοβαρού και αστείου" και στο μεταξύ "καφενείου και "σπόντας"". Και όπως έχω πεί και σε προηγούμενο ποστ, ο ήλιος βγαίνει για όλους.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9433 από KERBEROS
Πιερία: Πατάτες μέσω Internet για... πιο φθηνά - 300% η διαφορά τιμής!


Διαδώστε το:

Τα μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας πήραν την πρωτοβουλία ως απάντηση στην αισχροκέρδεια σε βάρος του απροστάτευτου πολίτη, που όπως λένε οργιάζει…

Έβαλαν στόχο να "χτυπήσουν" τα Super Market και τους μεσάζοντες. Τι έκαναν;

Παρήγγειλαν οι ίδιοι, 20 τόνους πατάτες, προς 2,5 ευρώ τα 10 κιλά, απευθείας από τον παραγωγό και έφτιαξαν μια εφαρμογή στο διαδίκτυο, όπου γίνονται οι παραγγελίες!

Όπως διαβάζουμε στο thousandnews.gr επικοινώνησαν με την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Δράμας και βρήκαν έναν γεωργό, ο οποίος έχει μεγάλη αδιάθετη ποσότητα πατάτας στην αποθήκη του. Ζήτησαν από τον γεωργό, ο οποίος είναι κάτοχος άδειας πλανόδιου πωλητή, να φέρει 20 τόνους πατάτες στην Κατερίνη.

Συμφώνησαν να τους πουλήσει τις πατάτες σε σάκους των 10 κιλών στην τελική τιμή των 2,5 ευρώ το 10κιλο. Το κόστος της μεταφοράς θα επιβαρύνει τον ίδιο τον παραγωγό.

Δέκα κιλά πατάτες στο Super Market κοστίζουν περίπου 7 ευρώ, δηλαδή στα ράφια τους είναι περίπου 300% ακριβότερες!

Στις 20.02.2012 ελληνική αλυσίδα Super Market της Β. Ελλάδας η οποία δραστηριοποιείται και στο Ν. Πιερίας, έβγαλε σε προσφορά πατάτες Νευροκοπίου προς 0,34 ευρώ το κιλό! Δηλαδή, από 7 ευρώ κατέβασε την τιμή σε 3,4 ευρώ το δεκάκιλο…

«Η ομάδα μας έχει αναλάβει να βρει καταναλωτές για τους 20 τόνους και για τον σκοπό αυτό κατασκευάσαμε μια διαδικτυακή εφαρμογή μέσω της οποίας μπορούν τα 1.000 μέλη μας, αλλά και όλοι οι δημότες της Κατερίνης να παραγγείλουν την ποσότητα που επιθυμούν. Μόλις συμπληρωθεί ο αριθμός των αγοραστών, ο γεωργός θα φέρει τις πατάτες στην Κατερίνη. Τότε, θα συναντηθούμε σε ένα δημόσιο χώρο π.χ. ένα μεγάλο πάρκινγκ, για να παραλάβουμε και να πληρώσουμε τις πατάτες που έχουμε παραγγείλει. Σε κάθε μας νέα παραγγελία θα επιλέγουμε διαφορετικό παραγωγό», εξηγεί μέλος της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας.

Στον αέρα από σήμερα η εφαρμογή των παραγγελιών

Από τις πρώτες πρωινές ώρες, άρχισαν να κατατίθενται μέσω διαδικτύου οι πρώτες παραγγελίες για πατάτες Νευροκοπίου από την Εθελοντική Ομάδα Δράσης Ν. Πιερίας. Οι κάτοικοι της Κατερίνης (μόνο αυτοί προς το παρόν) μπορούν να παραγγείλουν μέσω της ιστοσελίδας των εθελοντών, ποσότητες μέχρι 100 κιλά ανά άτομο, προς 0,25 ευρώ το κιλό ή «2,5 € το δεκάκιλο», σύμφωνα πάντα με την ονομασία της δράσης την οποία επέλεξαν οι ενεργοί πολίτες της Πιερίας.

Η εφαρμογή, όπως λένε, με μια ελάχιστη τροποποίηση, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες πόλεις.

Τα μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας δηλώνουν πρόθυμα να διαθέσουν όλα τα εργαλεία που χρησιμοποιούν, για να βοηθήσουν παρόμοιες πρωτοβουλίες πολιτών και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας


Newslt.gr

Η συνέχεια; Τα Σουπερμάρκετ της περιοχής μείωσαν τις τιμές κατά 50%!!!!!!!!!!!


Όχι δεν κάνω λάθος... Δεν μπέρδεψα τα φόρουμ... Απλά το προϊόν είναι διαφορετικό.
Καλά λέω ότι ο κόσμος ξυπνάει...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9434 από sugarboy
@kerberos

1ον είπαμε.... Μην βιάζεσαι.... ;) :whistle:

Και
2ον κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί και κανένας δεν θα λέει το κοντό και το μακρύ του, άμα καμμια πατάτα βγει μαυρισμενη ή χτυπημενη... Φτηνή είναι και τρώγεται.... ;)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9437 από soholis

KERBEROS έγραψε: Πιερία: Πατάτες μέσω Internet για... πιο φθηνά - 300% η διαφορά τιμής!
Καλά λέω ότι ο κόσμος ξυπνάει...


το ηθικο διδαγμα ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΕΣ ΑΠ' ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9441 από jose pelleto

soholis έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Πιερία: Πατάτες μέσω Internet για... πιο φθηνά - 300% η διαφορά τιμής!
Καλά λέω ότι ο κόσμος ξυπνάει...


το ηθικο διδαγμα ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΕΣ ΑΠ' ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Κατασκευή πατατολέβητα.....καλό ακούγεται :woohoo:

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ