Ελληνικά pellets

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92174 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Ελληνικά pellets
δηλαδη δεν φτανουν τα δικα μας δεντρα ; στη ρουμανια η στη βουλγαρια που παραγονται τοσες μαρκες πελλετ και πωλουνται ακομα περισοτερα καυσοξυλα και οχι μονο απο εκχωριες βιομηχανιες και με διπλασιο πληθυσμο και βαλε απο εμας και εξαγωγη σε πολλες χωρες πολυ μεγαλυτερες απο εμας σε λιγα χρονια θα γινει κρανιου τοπος; δε νομιζω τακη!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92179 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Ελληνικά pellets
Sefi το σύστημα στη Βουλγαρία είναι πολυ ανώτερο απο εδω. Τα έσοδα τους απο τις εξαγωγές είναι τεράστια εδω και πολλές δεκαετίες και αναδασωνουν παρα πολυ. Και μην ξεχνάμε εκει υπάρχει και ο δουναβης και μιλάμε για αχανης εκτάσεις

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92182 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ελληνικά pellets

stelios_STI έγραψε: μιας και ειναι το επαγγελμα μου σε πληροφορω οτι δεν γινεται εμποτισμος σε κανενα ειδος


πλεον ... μεχρι ποτε γινοταν ?...και φυσικα δεν υπαρχουν παλετες μονο απο την εοκ

σεφη ,,,αν και δεν ξερω τι πολιτικη δασικη ακολουθουν τα κρατη που ανεφερες ...πολυ το φοβαμαι ειδικα αν ακολουθουν την δικη μας πολιτικη
τουλαχιστον τα δικα μας δαση παντως εχουν πολυ αργους χρονους αναπαραγωγης και αναπτυξης
τα δεντρακια που ανεφερες θα εχουν ηλικια 50-60 χρονων

συνολικα ομως παραγουμε 1000000μ3 καυσοξυλα κι αλλα τοσα σε ξυλεια για διαφορες χρησεις

ομολογω παντως οτι ηταν και δικη μου απορια .... μεχρι που ασχοληθηκα καποτε λιγο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92183 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Ελληνικά pellets

stelios_STI έγραψε: Sefi το σύστημα στη Βουλγαρία είναι πολυ ανώτερο απο εδω. Τα έσοδα τους απο τις εξαγωγές είναι τεράστια εδω και πολλές δεκαετίες και αναδασωνουν παρα πολυ. Και μην ξεχνάμε εκει υπάρχει και ο δουναβης και μιλάμε για αχανης εκτάσεις

δεν αντιλεγω αλλα η ζημια δεν γινεται απο το κοψιμο για καυση και μονο γιατι τα πιο παλια χρονια δεν υπηρχε σπιτι στην επαρχια και ειδικα στα χωρια που να μην εκαιγε ξυλο και δεν υπηρχαν εισαγωγες τοτε και δεν ειδα ουτε αναδασωσεις ουτε ομως και αποψιλωμενες περιοχες.στο χωριο μου για παραδειγμα μεχρι το '90 δεν υπηρχε καλοριφερ μετα το '90-'95 γεμισε το χωριο . τωρα βεβαια τα σωματα τα εχουν για να θυμουνται τα καλα χρονια και να βαζουν κανα σεμιδακι επανω κλαψ. περασμενα μεγαλεια διηγοντας τα να κλαις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92189 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ελληνικά pellets

sefis έγραψε:

stelios_STI έγραψε: Sefi το σύστημα στη Βουλγαρία είναι πολυ ανώτερο απο εδω. Τα έσοδα τους απο τις εξαγωγές είναι τεράστια εδω και πολλές δεκαετίες και αναδασωνουν παρα πολυ. Και μην ξεχνάμε εκει υπάρχει και ο δουναβης και μιλάμε για αχανης εκτάσεις

δεν αντιλεγω αλλα η ζημια δεν γινεται απο το κοψιμο για καυση και μονο γιατι τα πιο παλια χρονια δεν υπηρχε σπιτι στην επαρχια και ειδικα στα χωρια που να μην εκαιγε ξυλο και δεν υπηρχαν εισαγωγες τοτε και δεν ειδα ουτε αναδασωσεις ουτε ομως και αποψιλωμενες περιοχες.στο χωριο μου για παραδειγμα μεχρι το '90 δεν υπηρχε καλοριφερ μετα το '90-'95 γεμισε το χωριο . τωρα βεβαια τα σωματα τα εχουν για να θυμουνται τα καλα χρονια και να βαζουν κανα σεμιδακι επανω κλαψ. περασμενα μεγαλεια διηγοντας τα να κλαις.


κανεις λαθος ...αν και το 1922 καταναλωναμε 4απλασια ξυλα για καυσιμα απ οτι πριν μερικα χρονια
μεχρι το 1986 περιπου υπηρχαν αναδασωσεις και σωστοτερη εκμεταλευση ...κι ολα τα δασαρχεια ειχαν φυτωρια
εμεις τα καταργησαμε ολα αυτα γιατι ταχουμε για καψιμο και πουλημα ...τουλαχιστον αυτα ας μας αφηναν να τα κανουμε καυσοξυλα :)
ασε που στα χωρια ...κανουν απο μονοι τους σωστη εκμεταλευση καιγοντας κλαδεματα (τεραστιες ποσοτητες εληας)κλπ και πουρναρια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92193 από stelios-ath
Απαντήθηκε από stelios-ath στο θέμα Ελληνικά pellets

dimlyk έγραψε:

sefis έγραψε: :woohoo: :woohoo: λοιπον παιδια εχω αξιοπιστες πληροφοριες οτι εντος του ετους ετοιμαζεται νεο εργοστασιο παραγωγης πελλετ στη καρδιτσα.θα βγαζει 2-3 ποιοτητες οπως μου ειπε η πηγη μου (ωπου πηγη ενας εκ του Δ.Σ της επιχειρισης) το ενα θα ειναι αγροπελλετ με κυριο υλικο βαμβακιες κ.α και το αλλο απο ξυλο.τις φλουδες και τα δευτερευοντα υλικα μου ειπε οτι θα γινονται μπρικετες για βιομηχανικη χρηση. στοχος τους ειναι να ειναι ακρως ανταγωνιστικη η τιμη εως απιαστη στο αγροπελλετ.στο δε ξυλο θα ειναι αναλογως της τιμης του ξυλου.αυτα . ααα ξεχασα μου ειπε και κατι για πιστοποιησεις .αυτο που μενει ειναι να το δουμε και ετοιμο .ειδωμεν λοιπον.


ενδιαφερον...3 σε αναμονη :)


θαθελα πολυ να σας ενημερωσω οτι αυτα τα εργοστασια αν ειναι αυτο που νομιζω και ξερω, ειναι μια μεγαλη επενδυση καποιας εταιρειας η οποια τρεχει παραλληλα ενα προγραμμα για οσους θελουν να επενδυσουν στην παραγωγη βιομαζας απο ξυλεια παραγωμενη στην ελλαδα οπως και στην παραγωγη βιομαζας απο πυρηνα ελιας.απλα επειδη θα θεωρηθει διαφημιση και προωθηση απο μερους μου δεν ξερω με ποιον τροπο θα μπορουσε να γινει σε αυτο το φορουμ.εχω ηδη μια κιτρινη καρτα επειδη ημουν νεος τοτε και δεν ηξερα καλα τους ορους...
αν θεωρει καποιος απο τους moderators οτι θα μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη για να βρουμε τον τροπο ωστε να γινει αυτη η προωθηση με τα αναλογα ανταποδοτικα οφελη για το φορουμ και τα μελη του ας γραψει ενα mail για να επικοινωνησω μαζι του.δεν βαζω το δικο μου για να μην θεωρηθει πως εμμεσως προσπαθω να τραβηξω ενδιαφερομενους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ