Creta pellet - Πρόβλημα

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136055 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re:Creta pellet - Πρόβλημα

vag1234 έγραψε: Βλέπω πολυ υγρασία στα Τσουβάλια ! Ήταν σε χώρο που δεν αεριζοταν καλά ; Το προβλημα ξεκίνησε απο τότε που έπιασαν οι ζέστες ;

Ίσως τελικά στα υποπροϊόντα ελιάς να γινεται κάποιου είδους ζύμωση με τις ζέστες και να παράγουν υγρασία και να πρέπει να γίνονται τρύπες στα Τσουβάλια τον Μάιο !

Εμένα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι:
1. Βραχηκε κατα την μεταφορά και "τραβηξε"
2. Οσμωσε- αρπαξε υγρασία απο την ατμόσφαιρα,- αν ήταν αποθηκευμένο σε μέρος με υψηλή υγρασία. (πχ μερικά υπόγεια έχουν υψηλα ποσοστά υγρασίας- - ή αν έμεινε σε όχι απο όλες τις πλευρες καλυπτόμενο χώρο.-ανοικτο υπόστεγο)
Βεβαια απο φωτογραφίες δεν μπορείς να έχεις ασφαλή εικόνα, - πόσω μάλλον όταν δεν ξερεις το συνολικό ιστορικό μεταφορας και αποθηκευσης.

- Χαίρομαι με την ανακοίνωση του jnet περί εξομάλυνσης της κατάστασης και εύχομαι να τελειώσει η ταλαιπωρία (σε μία πτυχή της οποίας είμαι χωρίς να θέλω μπλεγμένος)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136056 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Creta pellet - Πρόβλημα
Εάν ήταν δικό μου λάθος ( δηλαδή εάν τα έβρεξα ή εάν τα ειχα σε χωρο με υγρασια για ποιο λογο να τα δειξω εδω μεσα??Και στην αποθηκη μου βαζω και αλλα πελλετ μεσα οπως του κυριου Νασικα ποτε ομως δεν ειχα προβλημα..) απο οτι καταλαβα ειναι δυο ποιοτητες σε καθε παλετα,, τα τσουβαλια με υγρασια ειχαν 30 τις εκατο υγρασια και πολυ ψιλο pellet και αυτα που ειναι πιο καλα εχουν απο 5 μεχρι 10 τις εκατο υγρασια εχουν πιο χοντρο υλικο δηλαδη φαινεται ξυλαράκι μεσα..
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136067 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Creta pellet - Πρόβλημα
Αγοράζω ότι πέλλετ σας είναι βάσανο, αδειάζω αποθήκες, καθαρίζω υπόγεια :lol: :lol: δίνω και χρήμα από πάνω.

Παίρνω πέλλετ μουσκεμένα, κλινγκεράτα, μουχλιασμένα, ακόμα και από ποντικούς χεσμένα.

Η κινέζικη σομπίτσα μου να είναι καλά !!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136071 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Creta pellet - Πρόβλημα
Δυο τρεις επισημάνσεις σε ότι αφορά την παραγωγή πελλετ!

1)Α ύλη με 30% υγρασία δεν γίνετε πελλετ σε καμία πρέσα και πουθενά στον κόσμο! Εδώ και με λίγο ανεβασμένη πάνω του 15% πχ και βγαίνει κιμάς κι όχι πελλετ.

2)Κατά την αποθήκευση και πριν την συσκευασία μπορεί να πάρει υγρασία, να βραχεί κτλ. Αυτό η υγρασία σε ερμητικά κλειστές σακούλες δημιουργεί σταγονίδια και συγκεντρώνεται σαν νερό. Αν αφεθεί θα φουσκώσει το wood pellet και θα είναι για πέταμα και αν αφεθεί κι άλλο θα πιάσει μούχλα. Αν αφεθεί σε αγροπέλλετ θα είναι για πέταμα και θα μουχλιάσει πιο εύκολα.

3)Τα υλικά (υποπροϊόντα)που προέρχονται από την ελιά και άλλα φρέσκα πρόσμικτα έχουν μεγάλη ευκολία στο να 'αρπάξουν' και να δημιουργηθεί μούχλα.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, STAF, vag1234, fritakos, electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136137 από 1821abgd@gmail.com
Απαντήθηκε από 1821abgd@gmail.com στο θέμα Creta pellet - Πρόβλημα
Καλησπέρα πως επικοινώνησες με την κρετα πελλετ σε ποιον αριθμό γιατί εγώ έχω 3 αριθμούς και προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να επικοινωνήσω και δεν απαντάνε.Ξέρεις κατή παραπάνω για τα λαμόγια?
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136139 από 1821abgd@gmail.com
Απαντήθηκε από 1821abgd@gmail.com στο θέμα Creta pellet - Πρόβλημα
Φίλε καλησπέρα δεν είναι μόνο το μουχλιασμένο πελλετ είναι και που μας ΦΑΓΑΝΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΛΑΜΕ ΜΕ ΙΔΡΩΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποιοι προσπαθούν να εξομαλύνουν την κατάσταση. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΞΕΡΟΥΝ,,,
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ