Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7208 από XAALAARAA
Ανοίγω αυτό το νήμα να ακούσουμε γνώμες για όλα τα πελλετ που κυκλοφορούν στην αγορά ώστε να βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα
Καλά είναι ο καθένας να μας λέει :
  1. Tι μάρκα πελλετ καίει
  2. Θετικά - αρνητικά
  3. Σε τι μηχάνημα το καίει
Αν κάποιος έχει δοκιμαση πάνω από ένα ας γράψει για όλα
λοιπόν ας ξεκινήσω

Εγώ έχω κάψει μόνο πελλετ τις ALFA WOOD
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν έχω κλινκερ πιστεύω πως έχει καλή απόδοση
αφού αναγκάστηκα να κατεβάσω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο τάισμα παρά πολύ λόγω υπερβολικής θερμοκρασίας άρα θεωρώ ότι είναι καλό.
το καίω σε σόμπα λέβητα 30 kw Pasqualicchio gemini 30

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 9

Ας ακούσουμε γνώμες χωρίς τιμές αντιπαραθέσεις και ότι άλλο δεν βοηθάει στην ενημέρωση ;) ;)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7209 από pantelis1973
Εχω δοκιμασει μεχρι τωρα 70 σακουλακια Αlfa wood και 10 τσουβαλια bioenergy point,και τωρα ξαναπηρα Alfa wood.Tα καιω σε κινεζικη αεροθερμη σομπα, την Νb-ps 6kw.
Eντυπωσεις της καυσης: Στην πρωτη μιση παρτιδα της Alfa δεν ειχα πολυ φλογα, και μεσα στο ποτηρακι δεν ειχε σχεδον καθολου καταλοιπα,εννοω μια μαζα σταχτης που διαλυεται αν την αμεσως αν την πιεσεις. Υποθετω οτι δεν ειναι αυτο το κλινκερ μιας και εχω δει κατι τουβλα... το δευτερο μισο ειχε πολυ φλογα ακομα και στην μικροτερη σκαλα,κατι που μου αρεσε πολυ αλλα ειχε αρκετη ποσοτητα σταχτης μεσα στο ποτηρακι.Απο σταχτη γενικα αρκετη,και μου εκανε εντυπωση που ηταν σαν πουδρα.
Αντιθετα στο σερβικο λιγοτερη φλογα,λιγοτερη σταχτη και σαν ρινισματα σιδηρου,πιο λευκη φλογα,αλλα καθε πρωι το ποτηρακι ηταν σχεδον γεματο απο σταχτη.
ρυθμισα τον αερα και η σταχτη απο το ποτηρακι και το μαυρισμα στο τζαμι μειωθηκε κατα πολυ.
θα δοκιμασω και με τις ιδιες ρυθμισεις το σερβικο μιας και το alfa wood ξανατελειωσε και δεν υπαρχειστην περιοχη μου...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by pantelis1973.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7222 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
αερόθερμη σομπα ARIEL PASQUALICIO
Αρχική καύση με alfawood. Σ εκείνη τη παρτίδα θα έβαζα 9, άριστη καύση, λίγη στάχτη, καθόλου κλίγκερ.
... το μαθα με την επόμενη καύση alfawood, πολύ περισσότερη στάχτη, κλίγκερ, ίδια θερμαντική απόδοση... βελτιώθηκε με αλλαγή ρυθμίσεων..
... μέχρι τη τρίτη παρτίδα... alfawood....
Απίστευτο χάλι... η σόμπα κάθε 2 ώρες ήθελε άδειασμα.. κλίγκερ, στάχτη, λες κι έκαιγα χώμα. βαθμολογία... δε το μετράω για πελλετ.... απλά χάλι... (με πολύ ψάξιμο σε ρυθμίσεις.. ακραίες πολλές φορές..)

Bioenergy point... πολύ καλό, πολύ μεγάλη απόδοση, πολύ στάχτη, στο ξεκίνημα γέμιζς το πιατάκι, το καθάριζα εν λειτουργία.. και μετά καλή λειτουργία για ώρες.. χωρίς πρόβλημα. βαθμός 7-8

πελλετ από οξια από την ECOPELLET ( από Κιλκίς αγορασμένο).. άριστο πελλετ.. εξαιρετικό σε όλα, λίγη στάχτη, καθόλου κλιγκερ, πολύ ζέστη.. βαθμός 9..

πελλετ από τον φίλο εδώ sugarpoint... άγνωστη μάρκα (δε μου είπε)... δύο κατηγορίες, DIN KAI DIN+
ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει και τα δύο.. ανύπαρκτη στάχτη, τέλεια καυση, πολύ απόδοση..
Δυστυχώς δεν υπάρχει ποσότητα για συνέχεια.. (ακόμα ελπίζω..)

πελλετ οξιάς από hellenicofuel.
σε μένα δε έκαψε πολύ καλά.. αλλά πρέπει να είναι πολύ καλό.. ίσως δε βρήκα τις ρυθμίσεις.. με είχε προειδοποιήσει ο άνθρωπος, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

πελλετ από megapellet.. εξαιρετικό, καίει πολύ καλά, ελάχιστη στάχτη, παρουσιάζει μιά ιδιοτροπεία στη καύση, κάνει ελάχιστο σα κλιγκερ που κολλάει στο πιατάκι (χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα) και θέλει ξύσιμο για να φύγει. βαθμός 9 κι ίσως με ρυθμίσεις να πάει τέλεια...

Δοκίμασα και 2 τσουβάλια Ελληνικό, Συκούριο Λάρισας, δεν μπορούσε να το κάψει η σόμπα..
Το είδε ο τεχνικός και μου είπε πως παρ όλ αυτά, αυτό που έπιασε και είδε του έδειξε για καλό πελλετ. Δε βάζω βαθμό με 1 τσουβαλάκι που έκαψα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7229 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Από 9/10/11 έως σήμερα έκαψα περίπου 5 τόννους Alfa Wood αγορασμένο το Σεπτεμβριο (Ημερ/νία παραγωγής Απρίλιος '11). Κανένα πρόβλημα απολύτως! Το κλίνκερ δεν το γνωρίζω παρά μόνο απ' τις φωτογραφίες! Δεν έκαψα κανένα άλλο για να κάνω συγκρίσεις. Ίσως τον άλλο μήνα. Ο λέβητας STARFIRE MAXI 30 δουλεύει ρολόι! Κανένα πρόβλημα κι εδώ με αποτέλεσμα μέσα (σπίτι διόροφο 200 τ.μ.) ζέστη σταθερά στους 22-23 β. και στους 2 ορόφους, ενώ έξω πήγε και -15 β. Βαθμός καυσίμου A/W 9, το ίδιο και στο μηχάνημα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7230 από KERBEROS
Επειδή εδώ και πολύ καιρό το κάνω αυτό σε διάφορα θέματα, ας κάνω μια σύντομη ανασκόπηση:
1) 1η παρτίδα AW πολύ λίγο κλίνκερ, λίγη στάχτη.
2) 2η παρτίδα AW πάρα πολύ κλίνκερ, σκέτη ταλαιπωρία.
3) AHIRA, πολύ λίγο κλίνκερ, λίγη στάχτη.
4) ΜΑΚΗ, καθόλου κλίνκερ, υπερβολική στάχτη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7242 από giogud

KERBEROS έγραψε: Επειδή εδώ και πολύ καιρό το κάνω αυτό σε διάφορα θέματα, ας κάνω μια σύντομη ανασκόπηση:
1) 1η παρτίδα AW πολύ λίγο κλίνκερ, λίγη στάχτη.
2) 2η παρτίδα AW πάρα πολύ κλίνκερ, σκέτη ταλαιπωρία.
3) AHIRA, πολύ λίγο κλίνκερ, λίγη στάχτη.
4) ΜΑΚΗ, καθόλου κλίνκερ, υπερβολική στάχτη.


Αφού καταφέρνει το μηχάνημα σου και κάνει κλινκερ με AHIRA, έχεις πρόβλημα μεγάλο.

πελλετ οξιάς από hellenicofuel

Το σταματήσαμε το συγκεκριμένο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ