Σκούπα στάχτης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83422 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Σκούπα στάχτης
Στέλνω ένα feedback για τη σκούπα στάχτης που πήρα, μαζί με μερικές διαπιστώσεις:

H COLORATO 1200W από το MAKRO.

To φιλτρο HEPA που έχει μέσα σαν αυτό:



δεν αφήνει να περάσει καθόλου σκόνη στον αέρα που βγαίνει απ τη σκούπα μεν, αλλά με το πρώτο σκούπισμα, θέλει καθάρισμα. Το καταλαβαίνεις εξάλλου απ το μειωμένο τράβηγμα που έχει μετά (δλδ παρακαλάς τη στάχτη να μπεί μέσα στον εύκαμπτο σωλήνα).Η πολύ ψιλή σκόνη που θα καθήσει μέσα στο ζιγκζακωτό στοιχείο του φίλτρου, στουμπώνει τόσο καλά που ούτε το πεπιεσμένο ζεστό νερό της βρύσης δεν το βγάζει. Άσε που έχεις μαυρίσει το νεροχύτη ήδη προσπαθώντας. Συμπέρασμα 1: καλύτερα να ανοίξεις, να το βάλεις ολόκληρο σε μια νάυλον άδεια σακκούλα πέλλετ και να το τινάξεις λίγο, άντε και να το περάσεις ένα πινέλο στεγνό (όπως είπε ο dimlyk παραπάνω).

Δεν είμαι δυσαρεστημένος ωστόσο γιατί φαίνεται πως αυτή η στάχτη που αφήνουν οι σόμπες πέλλετ είναι τόσο άτιμη που λίγο έλλειψε να ξεκάνει την συμβατική ηλεκτρική μου σκούπα που είχα την πεποίθηση πως μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά με τις ειδικές. Συμπέρασμα 2: μη χρησιμοποιήσετε την κοινή ηλεκτρική σκούπα για καθάρισμα στάχτης πέλλετ. Τα πολύ λεπτά σωματίδια στάχτης (αυτά που κατσικώνονται όπως είπα παραπάνω στο φίλτρο ΗΕΡΑ και δε κουνιούνται), θα βουλώσουν τη σακκούλα της ακόμα κι αν είναι άδεια με αποτέλεσμα υπερθέρμανση μοτέρ ή σκάσιμο σακκούλας (μου συνέβη).

Ακόμα και οι ειδικές σκούπες στάχτης, δεν είναι για θερμοκρασίες πάνω από 80 βαθμούς όπως λένε. Επειδή δεν μπορούμε να πούμε ακόμα στις σκούπες να τραβάνε μόνο τα κομματάκια που είναι κάτω των 80, καλύτερα να τις χρησιμοποιούμε σε κρύες σόμπες. Πάντως είναι απαραίτητες σαν παρελκόμενο της συσκευής καύσης.
Συμπέρασμα 3: βάλτε τις στον προυπολογισμό.

Είναι μόνιμα παρκαρισμένη δίπλα στη σόμπα μου, έτοιμη για τη βρωμοδουλειά. Θα ήθελα να έχει ένα ρύγχος με γωνία για τα δύσκολα σημεία κι ένα με βουρτσάκι.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83426 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σκούπα στάχτης
80 βαθμοί είναι πολλοί! Σημαίνει πιθανά καρβουνάκια! Κάτω από 50 είναι η κρύα στάχτη!


Πάντως σχετικά με το HEPA, ναι γεμίζει εύκολα. Στην αρχή το έπλενα. Τώρα απλά το τινάζω και το καθαρίζω με ένα μεγάλο πινέλο. Δεν έχει νόημα το κάνεις πεντακάθαρο ούτως ή άλλως. Κάνει δουλειά όμως. Εγώ ρουφάω μέχρι τελικής πτώσης πάντως. Στάχτη είναι, τη μαζεύει και μπουκωμένο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83434 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Σκούπα στάχτης
Και εγώ επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του georgepap31. Καλή σκούπα αλλά θέλει κάθε φορά καθάρισμα των φίλτρων. Εγώ έχω βάλει γύρω από το ΗΕΡΑ και φίλτρο απορροφητήρα και κάνει κάποια δουλειά. Δηλαδή κρατάει κάποια παραπάνω στάχτη από το να συσσωρευτεί στο φίλτρο, αλλά στην ουσία πιο πολύ με βοηθάει στο καθάρισμα του φίλτρου παρά σε οτιδήποτε άλλο. Πάντως ζεστές στάχτες τραβάει απροβλημάτιστα. Εχω τραβήξει και καρβουνάκια δηλαδή και δεν αντιμετώπησα θέμα. Ισως επειδή έχει και δεύτερο μεταλικό φίλτρο και εκείνο δεν αφήνει τα καρβουνάκια να έρθουν σε επαφή με το φίλτρο.

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83506 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σκούπα στάχτης

maraplus έγραψε: Σήμερα πήρα την προσφορά από το praktiker 1200w με 39.99 καλή τιμή ελπίζω και να δουλευεις σωστά . Θα σας πώ οταν την χρησιμοποιήσω.

Εχουμε κανά νέο?
Πήγα και την είδα αλλά εκείνο το πανί που έχει για φίλτρο δεν ξέρω με τι θα το αλλάξω μόλις τραβήξω κάνα κάρβουνο και μιας και δεν έχει και ανταλακτικό είπα να περιμένω τις εντυπώσεις σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83553 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σκούπα στάχτης
η αλλη χρηση για οσους προβληματιζονται με το μαυρισμα στον τοιχο
πολυ απλα μ ενα πινελο η ακομα καλυτερα με μια βουρτσα που προσαρμοζεται στο στομιο της σκουπας
ο τοιχος γινεται πιο καθαρος κι απο πριν ...αρα βαψιμο τελος ;)

αν τοχει δοκιμασει και κανεις αλλος ας μας πει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgepap31

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83753 από tasos01
Απαντήθηκε από tasos01 στο θέμα Σκούπα στάχτης

dimlyk έγραψε: και οι πιο γνωστοι μπηκαν στο παιχνιδι ...με αναλόγες φυσικα τιμες



οπτικα παντως δεν εχει πολλη σχεση με αυτα που ξερουμε


παιδια..την τσιμπησα πριν 3 μερες....150€,αλλα μιλαμε για εργαλειο σοβαρο ...χαλαλι τα ευρω,καμια σχεση με αυτες που ειχα

chama 78 plus
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ