Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70264 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Θερμομόνωση

dmtr έγραψε:

foxsat έγραψε: Καλημερα.
6:15 το σημερα πρωι.Εξωτερικη θερμοκρασια -5.Θερμοκρασια μεσα στο δωματιο 12 και η επιφανιακη θερμοκρασια της εσωτερικης πλευρας του τοιχου 6 βαθμοι.Οταν η θερμοκρασια εξω παει -16 η εσωτερικη πλευρα του τοιχου δειχνει 2 βαθμους.Και μισο μετρο ποιο εκει ειναι το προσκεφαλο μου.


foxsat, δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, αλλά είχα δει μια φορά ένα ντοκυμαντέρ για το πως πεθαίνουν στο Λονδίνο οι άνθρωποι που περίμεναν το τραίνο και δεν φόραγαν καπέλο. Δημιουργείται από το πολύ κρύο θρόμβος μετά από κάποια ώρα έκθεσης σε χαμηλή θερμοκρασία ο οποίος μπορεί να είναι μοιραίος.
Θα μου πεις τι σχέση έχει;
Αν κοιμάσαι στο σημείο που μας λες καλό είναι να φοράς κάνα σκουφί, μέχρι τ' αυτιά, γιατί οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι βάρβαρες και ειδικά για ύπνο που χαλαρώνει το σώμα. Μαακάρι να κάνω λάθος και να μη συμβαίνει τίποτα αλλά καλού κακού εσύ πρόσεξε!



Σωστη η συμβουλη σου,και μεριμνησα κατα την περιοδο του καλοκαιριου για την προστασια μας.Αγορασαμε παλωματα με γεμιση πουπουλα απο χηνα.Παναλφρα αλλα δεν περιγραφετε η αποτελεσματικοτητα τους.Αξιζουν μεχρι και το τελευταιο ευρω.
Τωρα μενει να ντύσουμε το σπιτι με εξωτερικο παπλωμα,κινηση που πιστευω οτι θα μας λυσει τα προβληματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70269 από sakis_kont
Απαντήθηκε από sakis_kont στο θέμα Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε: sakis_kont
δεν πατας στην επιφανεια που εχεις στρωσει ...αν καταλαβα γι αυτο αφησες 10 μ2 ...γι αυτα τα 10 μ2 μιλαμε

Σωστα όλη η επιφάνεια της πλάκας είναι 100τμ στα 90τμ που δεν θα πατήσω σχεδόν ποτέ έβαλα to πάπλωμα aritherm και στα υπόλοιπα 10τμ τελεκά θα βάλω εξηλασμένη. Απλά ανυσηχώ αν θα πρέπει εκ των υστερων να στρώσω κάτι πάνω απο το πάπλωμα του aritherm για να μη χάσει τις μονωτικές του ιδιότητες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70290 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
οχι δεν υπαρχει λογος :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakis_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71285 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Θερμομόνωση


εγώ σήμερα... διαπίστωσα ότι τελικά το σπίτι έχει 3αρι dow μέσα στα τούβλα... επειδή το πήραμε μισοτελειωμένο, είχα την εντύπωση ότι έχει 5αρι. αλλά βρήκα και αυτή τη φωτο που είχα τραβήξει στην αρχή που το πήραμε, βρήκα και ένα κομμάτι από τη μόνωση, όταν έκανα το άνοιγμα της τρύπας για τον εξωτερικό αέρα του τζακιού και έφαγα την ήττα...

το ωραίο είναι ότι στα σχέδια δίνει 5αρα μόνωση... αν και τελικά νομίζω ότι αφορά 5αρι σε αφρολεξ, το άσπρο, γιατί αυτό έχει στο υπόγειο... αυτό το θυμάμαι.

οπότε να γιατί έχω και τόση κατανάλωση στην Α/Θ και δε ζεσταίνονται καλά και τα παιδικά δωμάτια..
τι να κάνω, πρώτος χειμώνας στο σπίτι, θα τα βρούμε όλα σιγά σιγά

το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει πάλι να μαζεύω χρήμα για κέλυφος... να δούμε πότε θα ξεχρεώσουμε :)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71304 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Θερμομόνωση
Πάντως το κέλυφος στα βγάζει τα λεφτά του!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71651 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Θερμομόνωση
νταξ, δεν χαθηκε και ο κοσμος που δεν εχεις 5αρι. Αλλοι δεν εχουν τιποτα! :whistle:
Στην οροφη εισαι καλλυμενος? οσο για το κελυφος, θα τα βγαλει τα λεφτα του, αρκει να τα ριξεις πρώτα.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.193 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ