Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111380 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Θερμομόνωση
Θελω λιγη βοηθεια στο θεμα μονωση παιδες γιατι εχω αφησει την σοφιτα στην μεση. Αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Η πλακα του τριτου μου οροφου ειναι 60 μετρα και απο επανω της εχω την σοφιτα. η σοφιτα ειναι μονο για αποθηκευτικος χωρος και για πραγματα που δεν ειναι αμεσα ζητησιμα. Στην κεραμοσκεπη λοιπον εχω βαλει απο προπερσι πολυστερινη 3cm και απο κατω της ραμποτε που ειχαν περισεψει απο παλια.
Στην πλακα εχω ριξει 5αρι πετροβαμβακα ο οποιος στρωθηκε χυμα καθως την σοφιτα οπως προαναφερα την εχω για αποθηκευτικο χωρο και μονο. Θεμα με υγρασια-νερα δεν υπαρχει.
Εχει μεινει ενα υπολοιπο γυρω στα 15 τετραγωνικα, το οποιο θελω να συνεχισω φετος.

Σκεφτομαι λοιπον να ριξω πολυουρεθανη και να γινει σταδιακα η μονωση απο μενα πχ καθε Σαββατο και λιγο λιγο γιατι αφενως δεν θελω να ριξω μαζεμενα λεφτα και αφετερου ειναι ζορι χοντρο λογω μικρης καταπακτης να ανεβασω ξανα πολυστερινες.Πετροβαμβακα δεν θελω να βαλω λογω του οτι μια ή δυο φορές τον χρόνο ανεβάζω πραγματα με μικρο βαρος επανω για αποθηκευση, οποτε θα θελω να παταω.

Και ρωταω, ο αφρος πολυουρεθανης που ειναι σε σπρει με πιστολι θα μου κανει? θα μπορω να πατω επανω χωρις θεμα? Ποση επιφανεια θα βγαζει η καθε φιαλη?

υγ. Αν Μου πειτε οτι κανει και ειναι ευκολη η εφαρμογη τοτε θα βγαλω κομματια πετροβαμβακα και θα τα ριξω πανω σε αλλα κανοντας στο συνολο ενα δαπεδο- μονωση 10 cm πετροβαμβακα και 10 cm πολυουρεθανη εκει που θα παταω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111382 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Για να καλύψεις 15μ2 με 5cm πολυουρεθάνη χρειάζεσαι 750lt (για πάχος 10cm θέλεις αντίστοιχα 1500lt)

Υπολόγισε τώρα ότι η κλασική φιάλη αφρού πολυουρεθάνης βγάζει (σε ιδανικές συνθήκες) περίπου 40-45lt αφρού, άρα θέλεις περίπου 20 φιάλες (ή 40 για τα 10cm).

Το στρώσιμο του αφρού για να πάρεις καλή επιφάνεια θα είναι εφιάλτης και το αποτέλεσμα ιδιαίτερα αμφίβολο.

Θα σου έρθει πολύ φθηνότερα και θα είναι απείρως πιο εύκολο να βάλεις πλάκες πολυστερίνης (στην ανάγκη κόψτες στη μέση για να χωρέσουν απο την καταπακτή.

Υ.Γ. Για τόσο ελαφριά χρήση, άνετα πάντως θα μπορούσες να βάλεις χωρίς πρόβλημα και πετροβάμβακα με επένδυση αλουμινίου για να πατάς και να έχεις καθαρή επιφάνεια. Μια χαρά θα είναι.
Το πολυστερίνη το κρατάμε σαν σκέψη αν έχει ανάγκη να δεχθεί μεγάλα και συχνά φορτία.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111389 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Να διορθώσω κάτι που μου ξέφυγε. Για πυκνότητα αφρού που να επιτρέπει να πατάς επάνω άφοβα, υπολόγισε κάτω απο 20lt ανα μπουκάλι, οπότε 40 και 80 αντίστοιχα τα μπουκάλια που θα χρειαστείς (στην καλύτερη των περιπτώσεων)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111396 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
απλα ξεχνα το δεν κανουν τα μπουκαλακια γι αυτη την δουλεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112964 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Θερμομόνωση
Παιδια την βοηθεια σας επειδη ειμαστε ετοιμοι για να ξεκινησουμε
την εξωτερικη θερμομονωση για θερμοπροσωψη, κ τελικα ακρη δεν βγαζουμε με το θεμα της
εξηλασμενης - διογκομενης πολυστερινης.

Διαβαζα κ σε κατι σάιτ οπως της durosol ποσο καλυτερη ειναι
η διογκωμενη κ δεν ξερουμε τι να κανουμε??

www.fragoulakis.gr/xps-vs-eps.html

Ειναι μια δουλεια που δεν ξαναγινετε κ με κοστος 48/τ.μ περιπου.

Μηπως ξερετε κατι για τα υλικα της marmoline που μας προτειναν?

www.marmoline.gr/gr/products/6,49,275

Hepl!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112970 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
του καθενα τα δικα του ειναι καλυτερα
διογκωμενη εξηλασμενη μην σ απασχολει ιδιαιτερα ... το πιο φτηνο (οχι φελιζολ :) )
οσο για τα υλικα ...διαλεξε το συνεργειο με αναλυτικη περιγραφη της δουλειας
(οχι ομως με μονο κριτηριο την τιμη) και βαλε οτι σου προτεινει το συγκεκριμενο εκτος κι αν οι ιδιοι σου δωσουν επιλογες οποτε τα συζητατε .
με τιποτα παντυως μην επιβαλλεισ σε δεδομενο συνεργειο να δουλεψει υλικα που δεν ξερει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ