Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117476 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Θερμομόνωση
Λοιπον παιδες μετα απο πολυ καιρο απουσιας εχω να σας πω οτι η μονωση ειναι το Α και το Ω.
Το σπιτι εχει σταθεροποιηθει πλεον και δεν εχω εσωτερικα κινηση αερα.Η ζεστη ειναι παντου ομοιορφη και διατηρείτε.
Με ελαχιστα ξυλα χθες ειχα 24 βαθμους σε ολο το σπιτι(130 τμ δυο οροφους)
και το σημαντικοτερο το πρωι 23 βαθμους η ωρα εχει παει 9:30 και ακομα δεν εχω αναψει τιποτα γιατι ακομα ειμαι στους 23 βαθμους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, kosmidis80, tdm900twin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117535 από Michalis
Απαντήθηκε από Michalis στο θέμα Θερμομόνωση
Για σας, θα ήθελε μία γνώμη σχετικά με ένα σημείο του σπιτιού μου που σκέφτομαι να μονώσω.

Μέσω του εξοικονομώ θα αλλάξω θέρμανση σε ατομικό φυσικού αερίου και θα βάλω και ηλιακό. Οι σωληνώσεις σε κάποιο σημείο θα περάσουν μέσα από το πατάρι για να μην πολυφαίνονται αλλά και επειδή από εκεί βολεύει για να δώσω και ζεστά νερά σε μπάνιο και κουζίνα. Αρχικά σκεφτόμουν να μονώσω μόνο τις σωλήνες αλλά μετά σκέφτηκα ότι καλύτερο θα ήταν να μονώσω όλο το ταβάνι στο πατάρι ώστε να έχω και μία έξτρα μόνωση έστω και για αυτά τα 3 τετραγωνικά και ίσως βάλω και στις υπόλοιπες χτιστές ντουλάπες. Από πάνω υπάρχει άλλο διαμέρισμα και η πλάκα όπως και όλη η πολυκατοικία είναι αμόνωτη, εκτός αυτού απ' όσο γνωρίζω προς το παρόν δεν θα βάλουν αέριο οπότε μάλλον θα θερμαίνονται από κλιματιστικά και εμένα :woohoo: ή θα την βγάζουν στο εξοχικό τους καθότι συνταξιούχοι, οπότε σε οποιαδήποτε περίπτωση ζέστη θα φεύγει προς τα πάνω.

Εφόσον το σημείο δεν φαίνεται δεν με ενδιαφέρει το πως θα φαίνεται οπότε αυτό που σκέφτηκα είναι να βάλω με κάποιου είδους κόλλα πολυστερίνη. Επειδή το πατάρι χρησιμοποιείται για πράγματα και βάλε βγάλε υπάρχει περίπτωση να χτυπήσω την μόνωση θα αντέξει η φτηνότερη διογκωμένη ή είναι καλύτερα να βάλω εξιλασμένη; Επιπλέον με παίρνει να βάλω έως 5 πόντους, είναι καλύτερα να βάλω δύο στρώσεις μικρότερου πάχους χιαστί (υπάρχουν 2cm;) ή δεν πειράζει και ας βάλω κατευθείαν μία πεντάρα; Για κόλλα τι μπορώ να χρησιμοποιείσω, μόνο πλακιδίων; Πειράζει που δεν θα έχει η μόνωση επικάλυψη; Και τέλος μπορώ να βάλω αυτές τις πλάκες με την κολλημένη γυψοσανίδα, ώστε αν θελήσω το μέλλον τις στοκάρω και βάφω, απλά κολλώντας τες στο ταβάνι ή δεν θα κρατήσουν από το βάρος;

Δώστε ιδέες μπας και μπορέσουμε να μειώσουμε λίγο τους λογαριασμούς και ζεσταθούμε λίγο παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117541 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
πολυ φασαρια ελαχιστο κερδος
αν επιμενεις ομως παρε φελιζολ μεγαλυτερης πυκνοτητας κολλα αυτη που χρησιμοποιουν στις θερμοπροσοψεις σε οτι παχος θες αλλα μια στρωση για ευκολια κι αν επιμενεις ακομα περισσοτερο στοκαρισε και τους αρμους .... αυτο με την γυψοσανιδα θελει βιδωμα στην οροφη

προσωπικα θ προτιμουσα αυτα μ αυτα τα χργματα να μονωθουν καλυτερα οι εξωτερικες σωληνωσεις ειδικα αν εχουν αρκετο μηκος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117597 από Michalis
Απαντήθηκε από Michalis στο θέμα Θερμομόνωση
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

dimlyk έγραψε: πολυ φασαρια ελαχιστο κερδος

Ελάχιστο κέρδος; Ήλπιζα σε κάτι περισσότερο. Σκέφτομαι ότι αν δεν το μονώσω εφόσον θα περνάνε από εκεί ουσιαστικά όλες οι σωλήνες θα ανεβάζει θερμοκρασία και θα δραπετεύει αναγκαστικά η θερμότητα προς τον άνω όροφο. Τουλάχιστον αφού εξωτερική είναι πάρα πολύ δύσκολο - δαπανηρό να γίνει ας μειώσω τις απώλειες προς τα πάνω.

dimlyk έγραψε: κολλα αυτη που χρησιμοποιουν στις θερμοπροσοψεις

Φαντάζομαι θα βρω σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα με μονωτικά;

dimlyk έγραψε: προσωπικα θ προτιμουσα αυτα μ αυτα τα χργματα να μονωθουν καλυτερα οι εξωτερικες σωληνωσεις ειδικα αν εχουν αρκετο μηκος

Οι σωληνώσεις θα μονωθούν καλά και ειδικά αυτές από τον ηλιακό που θα είναι και 12 μέτρα περίπου, της θέρμανσης θα είναι το πολύ 1 μέτρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117598 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
ποσα μετρα μονωμενες σωληνες θα περναν απο κει ?
και τι απωλειες θα εχουν ?
και τι θα κανεις την θερμοτητα αν καταφερεις να παει το παταρι σου 30 βαθμους ?

δεν θελω να σε αποτρεψω ..απλα μην δαπανας πολυ χρημα σε κατι τετοιο ...

απο κει που θα παρεις το φελιζολ θα παρεις και την κολλα και ρωτα τους απο πριν μην φορτωθεις κανα 20κιλο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117614 από Michalis
Απαντήθηκε από Michalis στο θέμα Θερμομόνωση
Μάλλον πολλά ήθελα :). Σε κόστος βέβαια υπολογίζω γύρω στα 25 ευρώ συνολικά οπότε φανταζόμουν ότι τουλάχιστον σε μία δεκαετία τα χρήματα θα τα βγάλει (μου αρκεί αυτό).

Υπολογίζοντάς το λίγο πιο προσεκτικά βλέπω ότι 25/0,07167 (μέσο κόστος kWh αερίου) /10 χρόνια μας βγαίνει περίπου 35 kWh τον χρόνο ή 11,5 ανά τετραγωνικό τον χρόνο, αξίζει; :unsure: Βλέποντας βέβαια το ενεργειακό πιστοποιητικό θα πρέπει να έχω μία εξοικονόμηση 10% ανά τετραγωνικό για να αξίζει.

Τέλος πάντων θα δω ανάλογα με το τελικό κόστος και θα πράξω

Ευχαριστώ και πάλι.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Michalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ