Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46354 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

androutso έγραψε:

Asteris έγραψε: Τα βλέπω τα 12 και πάω για 15cm. Πάω να παραγγείλω αύριο...

Αν πας απο τα 10cm που εχεις στα 15cm ποσο κερδος θα εχεις σε σχεση με το παραπανω κημενο?
Αν θημαμε καλα η πλακα σου ειναι 50τμ. Απο τα νουμερα που λεει τα μησα. Ποτε θα παρεις πισω τα εχτρα λεφτα που θα δωσεις?


Η πλάκα είναι 8χ8.5 , 68τμ. Με 10cm μόνωση, έχω 0.45kW απώλειες, αν βάλω 15cm, θα πάω στα 0.3kW/hr, δηλαδή με βάση το ξύλο, 16€ περίπου την χρονιά κέρδος. Θέλω 180€ για 68τμ πετροβάμβακα, οπότε η απόσβεση γίνεται σε 11 χρόνια. Δεν λέει. Συν το ότι οι απώλειες είναι για 180 μέρες με μηδέν βαθμούς, πράμα που δεν συμβαίνει, ο μέσος όρος του χειμώνα είναι μάλλον κάπου στους 5-6 βαθμούς για την περιοχή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46432 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
26 σαλονι και 27 στα δωματια καλα ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46454 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Πώς τοποθέτησες την πολυστερίνη και την πετροβάμβακα;
Θέλω να πω, με τι υλικό ενώνονται αυτά με την πλάκα και μεταξύ τους;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46475 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
ακουμπητα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46672 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε:

androutso έγραψε:

Asteris έγραψε: Τα βλέπω τα 12 και πάω για 15cm. Πάω να παραγγείλω αύριο...

Αν πας απο τα 10cm που εχεις στα 15cm ποσο κερδος θα εχεις σε σχεση με το παραπανω κημενο?
Αν θημαμε καλα η πλακα σου ειναι 50τμ. Απο τα νουμερα που λεει τα μησα. Ποτε θα παρεις πισω τα εχτρα λεφτα που θα δωσεις?


Η πλάκα είναι 8χ8.5 , 68τμ. Με 10cm μόνωση, έχω 0.45kW απώλειες, αν βάλω 15cm, θα πάω στα 0.3kW/hr, δηλαδή με βάση το ξύλο, 16€ περίπου την χρονιά κέρδος. Θέλω 180€ για 68τμ πετροβάμβακα, οπότε η απόσβεση γίνεται σε 11 χρόνια. Δεν λέει. Συν το ότι οι απώλειες είναι για 180 μέρες με μηδέν βαθμούς, πράμα που δεν συμβαίνει, ο μέσος όρος του χειμώνα είναι μάλλον κάπου στους 5-6 βαθμούς για την περιοχή μου.

Αστερη ποοιος ειναι ο τυπος που υπολογιζεις της απωλειες βαη τετραγωνικων/μονωσης κλπ?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47633 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Διαβασα το αρθρο και εχω μπερδευτει στο τι να βαλω για μονωση στην πλακα. Εχω βαλει σκεπη με αναπνεουσα μεμβρανη και φελιζολ 3cm κατω απο το κεραμυδι αλλα επειδη ο χωρος την σκεπης ειναι προσβασιμος(οχι σοφιτα) θελω να βαλω μονωση και στην ταρατσα για να κρατησω την ζεστη εντος σπιτιου και δεν ξερω τι και πως.
Να βαλω απο μεσα στο σπιτι πετροβαμβακα και να τον καλυψω με γυψοσανιδα ηα να βαλω απο πανω απο την πλακα καποιο μονωτικο(πετροβαμβακα-aritherm η κατι αλλο). Μια βοηθεια παρακαλω????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ