Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65796 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Θερμομόνωση
ερωτηση κρισεως.
σε παλια μονοικατοικια του 70 με πλακα και απλη παλια κεραμοσκεπη χωρις καποια μονωση στα κεραμιδια.απλη μονωση με down-στρωσιμο της πλακας σφηνωτα χωρις κολλημα κλπ,θα θεωρηθει πως μονωσα το ταβανι μου η ειναι χαζη κινηση και μπορει ακομη και να μου δημιουργησει προβληματα πχ υδρατμων απο τη ζεστη που θα εχει απο κατω το διαμερισμα?
ΥΓ.στα υποψη πως ολο το υπολοιπο σπιτι εχει προσφατα μονωθει εξωτερικα με 7αρα εξηλασμενη.
ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65800 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Θερμομόνωση
Μια χαρά είσαι Klaz.....τέλεια μόνωση δεν είναι, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό το έχεις κερδίσει.

Θέμα υδρατμών δεν υπάρχει, οι κεραμιδοσκεπές τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα αερίζονται επαρκώς. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65847 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Θερμομόνωση
ευχαριστω για τις απαντησεις,δεν εχω παταρι,ειναι πλακα και μετα κεραμοσκεπη με μονωση φελιζολ 7αρι.
ναι mastoras για τους υδρατμους το εχω υποψη ,οποτε με 7αρι φελιζολ θα ειμαι οκ?θα εχω κερδος ουσιαστικο η τζαμπα ο κοπος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65854 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Θερμομόνωση
Εγώ θα έλεγα να μην βάλεις τίποτα.
Οχι ότι δεν θα έχεις κάποια σχετική θερμομόνωση, αλλά χωνευτά σποτάκια σε ψευδοοροφή με μονωτικά υλικά δεν συμβαδίζουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65872 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Θερμομόνωση
Σποτακια και συναφη συμβαδιζουν μονο με τη χρήση πετροβαμβακα και την εις γνωση αφαιρεση της μονωσης στο σημειο, εστω και λιγο.

Εχω πλακα μονωμενη απο πανω εντος στέγης-σοφιτας. Αν κανω γυψοσανιδα εντος της κατοικιας, αξιζει να βαλω επιπελον μονωση ή δεν ειναι απαραιτητο? Αν βαλω η ήση υπαρχουσα μονωση δεν θα ειναι υπερβολη να υπαρχει?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65882 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Θερμομόνωση

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Σποτακια και συναφη συμβαδιζουν μονο με τη χρήση πετροβαμβακα και την εις γνωση αφαιρεση της μονωσης στο σημειο, εστω και λιγο.


Θεωρητικά μπορεί να ακούγεται σωστό και αυτό. Τεχνικά όμως το μόνο που μπορεί να γίνει είναι "μάπα" δουλειά. Με τόσα καλώδια και γραμμές επάνω από τις γυψοσανίδες, ο πετροβάμβακας ζημιά θα κάνει παρά δουλειά.

Ασε που η ανάποδη τοποθέτηση [οροφη] πετροβάμβακα σε καμία περίπτωση δεν είναι τελείως αποτελεσματική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ