Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66635 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Θερμομόνωση
Αν σκεφτεις οτι τα υλικα φθειρωνται δεν θα κανεις ποτε μονωση.και βεβαια φθειρωνται αλλα σε βαθος χρονου.τωρα αν εισαι μαγκας,πιανουν τα χερια σου και πληρωσεις μονο τις σκαλωσιες καντην μονος σου.αλλα καντην.θα σωθεις οπως εγω σωθηκα φετος.και το πληρωσα αδρα γιατι τα δικα μου χερια δεν πιανουν.χαλαλι ομως.


Mobile klaz speaking...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66639 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
γενικα ισχυει και πολυ χοντρικα τελικο κοστος = κοστος υλικων επι 2 εως 3
το ποτε θα κανεις αποσβεση εξαρταται απ την καταναλωση που εχεις ... χωρις να συμπεριλαβεις την θερμικη ανεση σ αυτο
για τις ιδιοκατασκευες γενικα ισχυει οτι θελει αρκετο ψαξιμο μελετη και πολλες ερωτησεις γιατι η διαφορα ειναι στις λεπτομερειες και φυσικα καποιες εργασιες καλο ειναι να μην τις ακουμπαει κανεις αν δεν ειναι εντελως σιγουρος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66671 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Θερμομόνωση
Εγώ έκλεισα για το δάπεδο της σοφίτας xps και eps 5 cm TIKTAS
5.8 € xps
4.3 € eps
Μου έκανε εντύπωση ότι δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά η τιμή διογκωμένης και εξηλασμένης στα επώνυμα προϊόντα που έψαξα
350 € θα βγει για 70 μέτρα πλάκα
Ελπίζω να τα κάνω γρήγορα απόσβεση και η άνεση που θα εξασφαλίσω για χρόνια να είναι αξιοσημείωτη...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66688 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Θερμομόνωση
επειδη οι περισσοτεροι απο οτι καταλαβα κατι θα κανουμε σχετικά με την μονωση μας-εγω σιγουρα-θα περιμενω μεχρι την infacoma,οπου πιστευω οτι θα παρω και καλυτερες τιμές,και καλυτερη εκτπωση..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66709 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Θερμομόνωση
Κάθε ευρώ που ξοδεύουμε για θερμομόνωση το παίρνουμε πίσω πολλαπλάσιο. Μετά από 23 χρόνια που έχω το σπίτι πρώτη φορά το απολαμβάνω και χωρίς να πληρώνω τα δάνεια της Αγγλίας. 21 - 22 β σε 180 τ.μ. με 5 - 6 ευρώ την ημέρα με Α/Θ (Υπολογίζω την Kwh 0,20€).

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66758 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Θερμομόνωση
εγω το σπιτι μου το εχω μονωσει σχεδον ολο περιμετρικα μονος μου. Καποια σημεια, τα πρωτα δεν ειναι καλα εμφανισιακα. Αλλα τα 4-5 χρονια που τα εχω δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα. Ολα εγινα οπως πρεπει εκτος απο το σοβα που δεν το πετυχαμε οπως επρεπε, αυτο ειναι και το προβλημα δηλαδη. Η "φατσα του σπιτιου ειναι σε πολύ καλυτερη μοίρα αλλά εχω αφησει ακομη τις παλιες ποδιες στα παραθυρα και δεν εχω βαλει σοβατεπι ακομη.
Αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου μιας και το κερδος μου ειναι πολλαπλασιο τοσο του κοστους κατασκευης αλλά και εναντι της απολαβης σε θερμικη ανεση χειμωνα-καλοκαιρι.
Στο σημειο της σκαλας μονο δεν εχω βαλει μονωση και σκεφτομαι πως θα γινει μιας και χρειαζεται σκαλωσια.
Ολα αυτα οως θα γινουν καποια στιγμη στο αμεσο μελλον στα πλαισια μιας γενικης συντηρησης-ανακαινισης.
Το κακο ειναι οτι εχ βαλει 3 ποντους ομως μονωση μιας και οταν ασχοληθηκα για πρωτη φορα, ακριβο πετρελαιο, ΚΕΝΑΚ και κελυφη ηταν σχεδον αγνωστα.
Στο μελλον αν χρειαστει, ισως ξυλωσω καποια τμηματα, βορεινα και οχι φατσα, μιας και δεν ειναι και τα καλα και βαλω μεγαλυτερη σε παχος μονωση. Διπλη δουλεια αλλα μερικες φορες τι παταμε... :blush: Η χαρα το να φτιαξεις κατι μονος σου ειναι μεγαλη και αν εχει και ατελειες που δεν (σε) ενοχλουν ακομη καλυτερα.

Οσο για τη στεγη, το εχω αναφερει, μονωση εντος της σοφιτας με ποντους πετροβαμβακα και eps. Αλλα και αυτο μαλλον θα αλλαξει προς το καλυτερο στο αμεσο μελλον.

Για το δαπεδο τι κανουμε ομως? Απο κάτω ειναι κατοικια, μή κατοικισιμη αρα απωλειες δεν εχουμε. Αλλα το πατωμα ειναι κρύο.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ