Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69635 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Θερμομόνωση
Παιδια εσεις τι απαντατε οταν στη συζητηση οτι η εξωτερικη μονωση δεν ειναι καλη διοτι το σπητι δεν αναπνει.Και μαλιστα την αποψη αυτη την διατυπώνει ατομο που την περναει.Θα εχεις υγρασια στο φουλ σου λεει.

Και ο αλλος ακουει και συμφωνει.
Δηλαδη παθαινω πλακα.

Πειτε μου εσεις τι απαντατε?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69654 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση

foxsat έγραψε: Παιδια εσεις τι απαντατε οταν στη συζητηση οτι η εξωτερικη μονωση δεν ειναι καλη διοτι το σπητι δεν αναπνει.Και μαλιστα την αποψη αυτη την διατυπώνει ατομο που την περναει.Θα εχεις υγρασια στο φουλ σου λεει.

Και ο αλλος ακουει και συμφωνει.
Δηλαδη παθαινω πλακα.

Πειτε μου εσεις τι απαντατε?????


H σωστη μονωση πρεπει να εξασφαλιζει την "αναπνοη" του κτιριου.
Αυτο εχει να κανει με τα υλικα της μονωσης κ την σωστη εφαρμογη τους.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69675 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

foxsat έγραψε: Παιδια εσεις τι απαντατε οταν στη συζητηση οτι η εξωτερικη μονωση δεν ειναι καλη διοτι το σπητι δεν αναπνει.Και μαλιστα την αποψη αυτη την διατυπώνει ατομο που την περναει.Θα εχεις υγρασια στο φουλ σου λεει.

Και ο αλλος ακουει και συμφωνει.
Δηλαδη παθαινω πλακα.

Πειτε μου εσεις τι απαντατε?????


H σωστη μονωση πρεπει να εξασφαλιζει την "αναπνοη" του κτιριου.
Αυτο εχει να κανει με τα υλικα της μονωσης κ την σωστη εφαρμογη τους.


Η θεωρια δηλαδη τι θα ελεγε για τα σωστα η τα λαθη της εφαρμογης.Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το "να αναπνεει το κτηριο"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69684 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
θα του απανταγα να αεριζει το σπιτι του ... εκτος κι αν υπαρχει αστοχια στην μονωση ...
δυστυχως θα εχουμε πολαλ τετοια φαινομενα τα επομενα χρονια ...η εσωτερικη υγρασια απαιτει διαφορα θερμοκρασιας να αναπτυχθει ...κι αυτο συμβαινει εκει που υπαρχουν θερμογεφυρες ... σε ακμες της ταρατσας οπου πολλες φορες δεν φτανει το μονωτικο κλπ ... το βασικοτερο παντως ειναι ο καλος εξαερισμος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69908 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Θερμομόνωση
Καλημερα.
6:15 το σημερα πρωι.Εξωτερικη θερμοκρασια -5.Θερμοκρασια μεσα στο δωματιο 12 και η επιφανιακη θερμοκρασια της εσωτερικης πλευρας του τοιχου 6 βαθμοι.Οταν η θερμοκρασια εξω παει -16 η εσωτερικη πλευρα του τοιχου δειχνει 2 βαθμους.Και μισο μετρο ποιο εκει ειναι το προσκεφαλο μου.

Συνημμένο αρχείο:

images
και λογω μεγαλης διαφορα θερμοκρασιας εχουμε υγροποιηση.Και να η φωτο πως ηταν σημερα το πρωι.Φενεται και το αισθητηριο του θερμομετρου.

Συνημμένο αρχείο:

free image hosting
Δηλαδη με την ολοκληρωση της μονωσης υπαρχει περιπτωση να εχω περισσοτερη υγρασια?
Πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by foxsat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69924 από sakis_kont
Απαντήθηκε από sakis_kont στο θέμα Θερμομόνωση
Καλημέρα και καλή χρονιά στην όμορφη παρέα θα ήθελα και εγώ λίγο την βοήθειά σας… μένω στην Αργολίδα στον πρώτο όροφο μονοκατοικίας με ύψος δωματίων 3,10 m στην οροφή υπάρχει πλάκα χωρίς μόνωση και από πάνω κεραμοσκεπή με ασφαλτόπανο και μόνωση down 3 cm. Φέτος και μετά από ανάγνωση του forum τοποθέτησα πάνω από την πλάκα πάπλωμα aritherm 5cm στην τιμή των 4 ευρω/τμ. αφήνοντας περίπου 10τ.μ στο κέντρο της πλάκας εκεί που περίπου τέσσερις φορές το χρόνο θέλω να μπαίνω πατώντας για αποθήκευση χαλιών κτλπ. Είμαι στο δίλημμα σε αυτά τα 10 τμ να βάλω 5άρα εξηλασμενη ή να συνεχίσω με το πάπλωμα aritherm; Μήπως είναι καλύτερο το πάπλωμα; Τι μπορεί να πάθει αν πατάω πάνω του; Αν βάλω εξηλασμένη μήπως με το πάτημα σπάσει; Εκτός αν κολήσω τα φύλα της με κατάλληλο αφρό τόσο μεταξύ τους όσο και με την πλάκα και στρώσω και κάτι επάνω….. Ποια η γνώμη σας ;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ