Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42480 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
en.wikipedia.org/wiki/Intrastat
ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/v..._number/index_en.htm

Για εισαγωγές/εξαγωγές χρειάζεσαι το λεγάμενο ευρωπαικό ΑΦΜ. Αυτο περνιέται στο μητρώο του VIES.
Αυτές οι δραστηριότητες δηλώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα στην τοπική εφορία (στη ρουμανία είναι κάθε μήνα) και συγκεντρώνονται στο σύστημα Intrastat που μαζεύει στοιχεία από όλη την Ε.Ε.
Αν εγώ εξάγω 300 κιλά πέλλετ από τη Ρουμανία κι εσυ εισάγεις 3,00 κιλά στην Ελλάδα, θα φανεί σε έλεγχο (εδώ γίνεται στάνταρ έλεγχος σε αίτηση επιστροφής ή συμψηφισμού ΦΠΑ).
Αν πάλι και οι δύο έχουμε τα ίδια παράνομα παραστατικά, αλλάζει αρκετά το τοπίο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42502 από Manolito
Απαντήθηκε από Manolito στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλησπέρα σε ολους.
Θα ήθελα να κάνω μια εισαγωγή για εμενα πρωτα.
Ξεκίνησα να διαβάζω το φόρουμ πριν 6 μήνες περίπου και κατά κύριο λογο διάβαζα για την παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση μετά για μπρικέτες κτλ κτλ…
Ακόμα δεν εχω ουτε σόμπα ουτε λέβητα πελλετ γιατι απλούστατα δεν εχω καταλήξει αν αξίζει να το φτιάξεις μονος σου.Καποια στιγμή είπαμε να αγοράσουμε τα μηχανήματα 3 ατομα για να μας ερθει πιο οικονομικά …αλλα δεν έχουμε χωρο εκτος από τις αυλές για να γίνει ... οπότε σταμάτησε το θεμα παραγωγής.
Οπότε ξεκίνησα να ασχολουμε με το θεμα έτοιμου πελλετ .Τιμη ,ποιότητα ποσότητα ετσι ώστε να δω τι αξιζει να αγοράσει κάποιος .Ακρη δεν βρήκα!
Οπότε ειχα μια ιδέα. Κολλητός φίλος εχει μια εισαγωγική εταιρία και του ειπα να κοιτάξει αυτος να φέρει οπο το εξωτερικό μιας και εχει ιδεα από μεταφορικές, πρακτορεία, χωρο κτλ…
Αλλα α)μου λεει εγω δεν ξερω τι να φερω, τι είναι καλο κτλ…β) για να αξίζει πρεπει να φέρουμε μεγάλη ποσότητα.
Οπότε μου ειπε να βρω κατι που να είναι γνωστο και καλο και μερικούς ακομα που να θέλουν να το φερει. Για αρχή χωρίς κέρδος παρα μόνο κάποια εξοδα που θα εχει. Έτσι ώστε να μπορούμε να δοκιμάσουμε να δουμε τι μας κάνει και αν είναι όλα οκ να ζητήσει μια πρόσφορα για μεγάλη ποσότητα.
Ενδιαφέρετε κανείς να του πουμε τι θελουμε (μαρκα) να ζητήσει προσφορα μας πει πόσο θα βγει και αν μας κάνει να δώσουμε κάποια προκαταβολή και να τα φέρει ?
Όλα θα είναι με αποδείξεις / τιμολόγια.

Είναι μια σκέψη.. μπορεί να μην αξίζει καν…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42504 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Grecu_ έγραψε: en.wikipedia.org/wiki/Intrastat
ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/v..._number/index_en.htm

Για εισαγωγές/εξαγωγές χρειάζεσαι το λεγάμενο ευρωπαικό ΑΦΜ. Αυτο περνιέται στο μητρώο του VIES.
Αυτές οι δραστηριότητες δηλώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα στην τοπική εφορία (στη ρουμανία είναι κάθε μήνα) και συγκεντρώνονται στο σύστημα Intrastat που μαζεύει στοιχεία από όλη την Ε.Ε.
Αν εγώ εξάγω 300 κιλά πέλλετ από τη Ρουμανία κι εσυ εισάγεις 3,00 κιλά στην Ελλάδα, θα φανεί σε έλεγχο (εδώ γίνεται στάνταρ έλεγχος σε αίτηση επιστροφής ή συμψηφισμού ΦΠΑ).
Αν πάλι και οι δύο έχουμε τα ίδια παράνομα παραστατικά, αλλάζει αρκετά το τοπίο.


Με απλό επαγγελματικό ΑΦΜ δεν γίνεται; Και τότε πως ακριβώς "θα την πατήσουν" (όπως ισχυρίζονται άλλα μέλη του forum) αυτοί που έφεραν μόνοι τους πελλετ από τρίτες χώρες και δεν πλήρωσαν το ΦΠΑ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42506 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Aν το "απλό" ΑΦΜ δεν ειναι στο μητρώο του VIES, ένας σοβαρός προμηθευτής δεν θα αποστείλει το εμπόρευμα. Aν το στείλει ο προμηθευτής "έτσι", στην πρώτη του δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών θα βρει το μπελά του (όντας εξαγωγή δεν αποδίδει ΦΠΑ στη χώρα του κι ελέγχεται).

Σαν φυσικό πρόσωπο μπορείς να φέρεις ότι θέλεις από όποια ευρωπαική χώρα θέλεις πληρώνοντας τον ΦΠΑ της χωρας προέλευσης. Αυτό όμως είναι αυστηρά για ιδιωτική χρήση. Αν φέρεις εσύ στο όνομά σου 24 τόνους και αρχίσεις και τους μοιράζεις (στο κόστος, έτσι?) με άλλους, ήδη κάνεις εμπόριο. Αυτά ισχύουν εδώ και φαντάζομαι οτι δεν έχουν μεγάλη απόκλιση και στην Ελλάδα (το οτι τα βαλκάνια είναι μπανανία από άποψη ελεγχών ας το αφήσουμε στην άκρη).
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42511 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κατάλαβα. Απλά ακούω συνέχεια γύρω μου να λένε ο τάδε έφερε νταλίκα χωρίς να πληρώσει φπα κλπ και αναρωτιέμαι αν γίνεται, πως γίνεται και αν θα του έρθει ραβασάκι στο μέλλον.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42513 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Aν μιλάμε για οργανωμένο σύστημα όλα γίνονται, αλλά πρέπει να είναι μαζί και ο προμηθευτής και βασικά περάσαμε στο κοινό ποινικό δικαίο...

Σαν παράδειγμα, η περιφημη σβαι δεν το βλέπω να κάνει κάτι τέτοιο. Μικρό- και μεγάλο-απατεώνες πάντως βρίσκονται εύκολα για τέτοιες κομπίνες.

Π.χ. αυτό που λέει ο Μανωλίτος μια χαρά παράνομο είναι όσον αφορά το κράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.730 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ