Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151489 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλημέρα φίλτατε Φοκίων. Έχεις δίκιο να λές ότι με το πετρέλαιο κάναμε σπατάλη.
Απο το 1990 έχω κάνει μία έρευνα όσον αφορά την ενεργειακή διαχείριση των σπιτιών μας ανάλογα την μέση ελάχιστη θερμοκρασία της κάθε περιοχής σε συνάρτηση του Γεωγραφικού πλάτους και γεωγραφικής διαμόρφωσης της περιοχής.
Δυστηχώς η εμπειρία μου περιρίζεται στη Β. Εύβοια και καμιά 10 χρόνια Χαλκίδα και Αθήνα όπου και εργαζόμουν.
Η μέση θερμοκρασία (ελάχιστη) στο Μαντούδι και Προκόπι κυμαίνεται στους 7 c για όλη τη διάρκεια τη ημέρας και νύχτας.
Για 24 ώρη λειτουργία ένα σπίτι με καλή μόνωση εσωτερική στα τούβλα αλλά και όχι στις κολώνε ςκαι δοκάρια και μικρή στις οροφές και πατώματα για σπίτι μή εκτεθειμένο 120 μ2 (εντός άλων κατοικιών) για μια μέση θερμοκρασία εσωτερικού χώρου 21 c για όλο το 24ωρο οι θερμικές απαιτήσεις κυμαίνονται στις (ανάλογα με τη αναλυτική μέθοδο μελέτη) στα 16000 ή 19 kw την ώρα.
Άν υποθέσουμε ότι η διαφορά θερμοκρασίας μεταβάλλεται σε μεικρότερες τιμές τότε μειώνονται ανάλογα και θερμικές απαιτήσεις αλλά άν συμβαίνει να έχει και ηλιοφάνεια τότε αυτή προσφέρει ένα επιπλέον θερμικό φορτίο που υποβοηθάει το θερμικό σύστημα.
Αυτό έχει να κάνει ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν χρειάζεται να λειτουργεί η θέρμανση μειώνοντας την 24ωρη κατανάλωση.
Σημαίνει ότι για περίπου 5 ώρη λειτουργία περίπου (μέσος όρος για τις 180 ημέρες του Χειμώνα) αντιστοιχεί μία ποσότητα σε θερμότητα της τάξεως των 19x5= 95 kw για όλο το 24ωρο σαν μέσος όρος΄και των 180 ημερών της Χειμερινής σαιζόν.
Άν διαιρέσεις με τη Κ.Θ.Δ των διαφόρων καυσίμων θα λάβεις τα εξής:
1). 95/9,5 kw oil= 10 kg/5ωρη λειτουργία.x 90%=11,1 kg ¨η 13,4 λίτρα/5ωρη λειτουργία που θα εξασφαλίζει θέρμανση όλο το 24 ωρο.
2)95/5,1 kw pellet=18,7 kg/5ωρη λειτουργία.x 90%=21 κιλά πέλλετ 5ωρη λειτουργία που θα εξασφαλίζει θέρμανση όλο το 24 ωρο.
Σύμφωνα με τα παραπάνω τα οποία έω επαληθεύσει για 2 συνεχόμενα χρόνια με κάποιες μικρές αποκλίσεις + - 10% βγαίνει το όποιο
συμπέρασμα το ποιό καύσιμο συμφαίρει οικονομοτεχνικά.
1) Για το πετρέλαιο ισχύει: 13,4 x 078=10,45 Euro.χωρίς την επιδότηση που ανέρχεται σαν μέγιστη τα 230 ερώ.
2) Για το πέλλετ ισχύει : 21 x 0,23=4,83 Euro.
Η διαφορά υπέρ της χρήσης πέλλετ διαμορφώνεται στα 63 % χωρίς φυσικά το ύψοε της επιδότησης.
Επαναλλαμβάνω είναι μελέτη αποκλειστικά δικιά μου και αφορά περιοχές απο τις πιο κρύες της Β. Ε.υβοιας και οι θερμοκρασιακές διαφορές έχουν μετρηθεί καθημερηνά τη περίοδο 2013-2015.
Συγνώμη άν σε κούρασα αλλά νομίζω αξίζει να κάνεις και εσύ το ίδιο στη περιοχή σου άν φυσικά βρείς χρόνο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151492 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σταθη αλλα και ολοι.
Να διευκρινισω προς αποφυγη παρεξηγησεων οτι δεν "αντιπαρατιθεμαι" αλλα "διαλεγομαι"
Απλά καμια φορά γραφοντας απο κινητο ειναι ανεφικτο να αναπτυξω πληρως τη σκεψη μου και επαφιεμαι στους συνομιλητες μου να αντιληφθουν αυτα που θελω να πω.

Δυστυχώς η οικονομική κριση εκτός απο τα (ελαχιστότατα) καλα της και τα πολλά ασχημα προφανως, το κυριωτερο πιστευω ειναι οτι μας εκανε "παραλογους"
Κι αυτο εκφραστικε ποικοιλοτροπως, ακόμα και σε πολιτικο/κομματικό επιπεδο το οποιο ομως θα μου επιτρεψετε να μην αναλυσω καθοτι αντιβαινει τους κανονες του φορουμ.

Παραλογους λοιπον.
Το να ζητας να πεσει ισοποσα η τιμη της βενζινης (πχ. αλλα και ολων των παραγογων του, υγραεριο κ.λ.π.) επειδη επεσε η τιμη του βαρελιου ΕΧΕΙ νοημα

Το να ζητας ομως να πεσει η τιμη του πελλετ επειδη επεσε η τιμη του πετρελαιου ΔΕΝ εχει νοημα...
Αντε στην καλυτερη να πεσει
ποσοστο απο το οποιο εμπορικό κερδος
ποσοστό λογω του οτι εχουν φτυνηνει τα μεταφορικά.

Καποιος πιο πανω ανεφερε περι πελλετ στα 130 ευρω.
Και απαντηση δε πειρα.
Θυμιστε μου οπως τι φορολογίες ( με την ευρυα εννοια ) υπηρχαν εκεινη την εποχη
ποσο ευκολος και ΦΤΥΝΟΣ ηταν ο δανεισμός μιας εταιρείας
κ.λ.π. κ.λ.π.
Το αν ηταν με ή χωρίς παραστατικά το αφηνω στην φαντασία του καθενός.

το πελλετ λοιπον ΔΕΝ προκειτε να πεσει επειδη επεσε το πετρελαιο. δεν ΜΠΟΡΕΙ να πεσει. Αλλη η πρωτη υλη του μεν αλλο η πρωτη υλη του δε....
εδω εχουν φτασει να κλεινουν πετρελαιοπηγες επειδη το κοστος εξορυξης ειναι υψηλότερο απο την τιμη πωλησης

Ας ζηταμε πραγματα που ΕΧΟΥΝ λογική . Αλλιως απλά ειμαστε γραφικοι

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151494 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πολύ σωστά έως κάποιο σημείο. Άν πέσουν οι ενγχώρειες πωλήσεις του πέλλετ πρέπει οι παραγωγοί έμποροι να στραφούν στοις εξαγωγές.
Ένα το κρατούμενο.
Ανάφερα πρίν κάποια ώρα το οικονομοτεχνικό κομμάτι της χρήσης πέλλετ απο κάποια άλλη μορφή καυσίμου.
Και 10 ή και 20 λεπτά άν πέσει το πέλλετ όταν το αγοράζεις τον Χειμώνα είναι κάτι καλό.
Άν όμως το προμηθευτείς το καλοκαίρι όλη την ποσότητα του Χειμώνα θα είναι σαφώς καλύτερα.
Για φαντάσου 10 ή 20 λεπτά λιγότερο απο ότι πουλούσαν έως τώρα δεν θα είναι ακόμη καλύτερα.?
Δηλ προσωπικά αγόρασα πέρυσι 3 τόνους απο 190 ευρώ για φαντάσου να πέσει έστω 180 ευρώ είναι πάλι κέρδος.
Δεν περιμένω θαύματα.
Αλλα το να αγοράσεις πέλλετ 280 -300 ευρώ είναι εξωφρενικό νομίζω δηλ. τί 15-18 λεπτά κάτω της τιμής του πετρελαίου?
Μην τρελαθούμε κιόλας.
εκτός και άν καταναλώνουμε στις πιο ζεστέσ ημέρες πετρέλαιο και τις πιο κρύες πέλλετ.
Πάντως όπως και να έχει άν μελετήσει κάποιος στη προηγούμενη αναφορά μου περί εξοικονόμισης που βασίζεται σε πραγματικά νούμερα και επιβεβαιώθηκαν στο τέλος της κάθε περιόδου,
θα καταλάβει ότι η χρήση πέλλετ συμφαίρει ούτως ή άλλως.
Εξάλου πρέπει και να ιδρώνουμε και λίγο παραπάνω καλό μας κάνει η γυμναστική. Δεν μπορούμε να σηκώσουμε 15 κιλά βάρος απο τώρα? Αν θέλει κάποιος αυτόματισμό τότε ασ πληρώσε κα αντλία θερμότητας ασ μην παραπονείτε όμως για την αποδοτηκότητα της στις κρύες ημέρες. Συμφωνείτε?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151495 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet


Φίλε Στάθη έπρεπε να σε είχα φωνάξει να βοηθήσεις να κουβαλήσουμε εκείνες τις 2 ημέρες (τέλη Μαίου 2015) αυτές τις 5 παλετίτσες πέλετ όπως έκανα εγώ τσουβάλι-τσουβάλι μέχρι πέρα και κάτω στο υπόγειο,ενώ από δίπλα ο γείτονας (doctor το επάγγελμα ) έπινε το καφέ του και σχολίαζε χαμηλοφώνος...
Μαζεύω εμπειρίες βλέπεις από αυτή την ζωή :silly: :silly: :silly:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151496 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γι αυτο ειπα οτι για να μπουν τα πελλετ στην αγορα οταν τα ξεκινησαν τα πουλουσαν 130 ευρω τη παλετα.τωρα τι πελλετ ηταν τι θερμογονο δυναμη ειχε κανεις δεν τα ηξερε ολοι ειχαμε μαυρα μεσανυχτα.κουβαλα μιχαλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σαν το πετρελαιο τιποταααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!και γελαει και ο doctor γειτονας!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151497 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ετσι είναι Κώστα, το τυράκι το είδαμε την φάκα όμως όχι...
Στην αρχή φθηνά μετά βάρα τους στον αδόξαστο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.485 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ