Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #892 από dpas

drifter έγραψε: Αυτο που με προβληματίζει εμενα ειναι το εξής:
Πολύ καπνός ρε παιδια .....
Φοβάμαι μη έχω πρόβλημα με τη γειτονιά! Αν και δεν έχω κολλητά σπιτι!
Κυρίως όταν κόβει το βεντιλατέρ.... Φουγαρο ατμοπλοίου γινεται η καμινάδα! και με το ταμπερ της καμιναδας στο μισό!


Δυστυχώς έχεις υγρά ξύλα. Κάνε μιά δοκιμή με πολύ ξερά ξύλα (υγρασία κάτω από 20%)και θα δεις ότι δεν φταίει τίποτα άλλο... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #913 από miller
μηπως γνωριζει καποιος τον ξυλολεβητα της puma therm?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostantinos1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #943 από androutso
Επιτέλους μετά από 2 μήνες τα κατάφερα και έβαλα τον ξυλολεβητα μου ATMOS DC32S με δοχείο αδρανείας.
Τον έχω δουλέψει μόνο 2 μέρες οι εντυπώσεις πολλές, κακές και καλές μαζί. Δεν ξέρω με ένα γέμισμα περίμενα να δουλεύει η θέρμανση μου παραπάνω από όσο είναι τελικά .Καίω κατάξερα ξυλά μυγδαλιά Έχω μετρήσει την υγρασία που είναι 13%-15% και βάρος σε ένα πλήρες γέμισμα 30κιλα και δοχείο αδράνεια στους 50 βαθμούς εκκινήσεις. Τα υπολογίζω με 4KW αν κιλό όποτε έχω 30Χ4=120KW x 860 θερμίδες αν KW=103200 θερμίδες το σπίτι μου έχει σώματα μετρημένα 18000 θερμηδες. Οποτε εύλογα περίμενα τουλάχιστον 4 ώρες θέρμανσης.
Δεν έχω περάσει τοις 2 ώρες θερμανσης. Καπου μάλλον θα έχω κάνει λάθος τοις ρυθμίσεις.
Ο θερμοστάτης με την αλυσιδίτσα ξέρει κανείς να μου πει πως ρυθμίζεται?

Και μια ακόμα χάρη ρε παιδία ξέρει κανείς τη κάνει αυτός ο ρυθμισθείς εδώ και πως τον ρυθμίζω

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #946 από spyroskosmas
Καταρχήν δεν έχεις υπολογίσει το βαθμό απόδοσης του λέβητα. Άρα ο αριθμός των θεωρητικών θερμίδων κατεβαίνει τουλάχιστον κατά 15% εφόσον το ξύλο είναι ξερό.
Μετά από 2 ώρες θέρμανσης τι θερμοκρασία είχε το δοχείο;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #947 από androutso
τον έχω υπολογίσει. Αν διαιρέσεις τοις θερμίδες με τοις 4 ώρες θα δεις ότι περνώ 25800
και εγώ για το σπίτι μου θέλω 18000-20000 μαζί με έξτρα απόλυες.
το δοχείο μου επανέρχεται στην αρχική θερμοκρασία περίπου 60 πάνω 50 κάτω.
Στη δεύτερη Φώτο τη είναι αυτό?

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #949 από spyroskosmas
Αυτό διαβάζοντας το manual είναι για να ρυθμίσεις την απόδοση σε Kw του λέβητα. Είναι σεταρισμένος από το εργοστάσιο σε μια θέση. Εξαρτάταται από το καύσιμο, δεν ξέρω για τους πλέον ειδικούς που γνωρίζουν πολύ καλά το λέβητα, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον ο ρυθμιστής αυτός λέει ΄΄δεν πειράζω΄΄.
Ο θερμοστάτης με τη αλυσίδα ρυθμίζεται ώστε στους 90ο να έχει κλέισει.
Κάτι που παρατήρησα στον δικό μου είναι ότι έσταζε σταγόνες από την βαλβίδα της σερπαντίνας. Μιλώντας με την Εταιρία, μου είπανε ότι στο πρόβλημα είναι σύνηθες, οφείλεται στην υψηλή πίεση του δικτύου παροχής, και μου προτείνανε να βάλω μειωτή πίεσης. Στείλε με ΠΜ το τηλ σου να μιλήσουμε.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tsimentoulis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ