Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #992 από egglezos

androutso έγραψε: Εγω να πω και πολα δεν μπορω μονο 3 μερες λητουργιας εχω!!!!
Παντος νωμιζω οτι ειναι μεγαλος ο 50αρης για 200 μετρα.
Για 200 μετρα απο οτι εχω διαβασει και εχω δει βαζουν απο 32αρη εως 40αρη


σε 220 μέτρα σπίτι, το θερμαίνω με ένα Windhager EasyWIN 18 KW και ένα δοχείο αδρανείας 825 λίτρα και δουλευει τέλεια. Μην φορτώνετε τις θερμίδες...μόνο κακό κάνετε...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1005 από androutso

egglezos έγραψε:

spyroskosmas έγραψε: Ο θερμοστάτης με τη αλυσίδα ρυθμίζεται ώστε στους 90ο να έχει κλέισει.


Ό θερμοστάτης αέρος αυτός είναι για να ρυθμίζεται συνήθως στους 60 με 70. Προσοχή, άν το βάζετε στους 90, τότε ο λέβητας ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία στους 90 και μετά κλέινει, άρα με την θράκα που έχει μέσα, θα "βράσει" αμέσως. Μην το βάζετε πάνω από 70!!

Και σε κάθε περίπτωση, διαβάζετε τις οδηγίες χρήσης του λέβητα. Είμαι σίγουρος ότι κάπου μέσα αναφέρει όλα αυτά που σας λέω.

Και μειωτή πίεσης στον λέβητα...είναι απαραίτητο, μην κάνετε περικοπές σε βασικά θέματα εγκατάστασης...θα σπάσει ο λέβητας και δεν θα σας καλύπτει καμία εγγύηση από αμέλεια...

Η οδηγίες χρήσης της ATMOS λενε στους 80 Βαθμους!
Οπου να μενει και ενα μικρο κενο.
Μπορεις να μας πεις λιγο ποιο καλα την αρχη λειτουργίας αυτου του θερμοστατη ταμπερ?

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1058 από bill987
Καλημέρα σας και καλώς σας ήρθα!!
Σπίτι 130 τ.μ. με ενοδαπέδια θέρμανση, έχω σκοπό να βάλω τον atmos DC25S χωρίς δοχείο αδράνειας (φέτος), θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ για να τον βάλω στο σπίτι??

Μου είπε φίλος υδραυλικός θα τον συνδέσουμε για ζεστό νερό χρήσης σtο boiler του bunderus, σωστό??
Κάντε ένα κόπο και πείτε ακριβώς τα πράγματα που θα χρειαστώ!!
Ευχαριστώ :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1065 από egglezos

androutso έγραψε: Μπορεις να μας πεις λιγο ποιο καλα την αρχη λειτουργίας αυτου του θερμοστατη ταμπερ?


Ο θερμοστάτης αυτός ελέγχει την θερμοκρασία νερού του λέβητα. Οταν η θερμοκρασία περάσει την επιθυμητή (στους 80 όπως λένε οι οδηγίες του atmos) τότε κλείνει μηχανικά ένα τάμπερ που δίνει αέρα μέσα στον λέβητα. Συνεπώς, μειώνει την λειτουργία της κάυσης από αυτό το σημείο και μετά, για να μειώσει την κατανάλωση και να μήν αφήσει τον λέβητα να βράσει απότομα. Οταν ξαναπέσει η θερμοκρασία, ανοίγει για να ξανα-φουντώσει την φλόγα.

Αυτά με λίγα λόγια...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1098 από miller
drifter τι λεει ο radijator πως τα παει εστρωσε?
Εγω τον περιμενω να ερθει και μαλλον Σαββατο θα τον συνδεσω.
Περιμενω απαντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1151 από drifter
Λοιπόν... Σε γενικές γραμμες ευχαριστημένος... με τον radijator !

Απλά το παιδευω ακόμα με τις ρυθμίσης.

Το μονο προβλημα που ειχα ειναι πως καποια στιγμη μου εμφανισε εντονες υγροποιησεις (ετρεξαν υγρα από το πλάι του λεβητα). Ειχα βαλει (υγρα?) ξυλα και σιγοεκαιγαν ενώ δεν δουλευε το βεντιλατερ μιας ειχε θερμοκρασία το σπίτι!

Θα γραψω περισσοτερα μετα μιας και πνίγομαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.349 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ